niedziela, 2 grudnia 2012

Nauka Czystości swojego pupila szczeniaka


Nauka czystości jest niezbędna, chyba że twój pies będzie stale przebywał na dworze.

Niezależnie od tego, czy twój pies jest szczeniakiem czy dorosły, naukę czystości należy rozpocząć od pierwszego dnia jego pobytu w domu. Pies to z natury czyste zwierzę, więc gdy zrozumie o co chodzi, będzie szczęśliwy.

Nauka czystości szczeniaka
Zacznij od codziennego podawania pokarmu i wody. Ustal czas jedzenia. Mały piesek je wiele razy dziennie, więc to oznacza, że również załatwia się wiele razy. Jeśli to możliwe, karmienie powinno się odbywać w czasie, gdy ktoś jest w domu, aby umożliwić psu dostęp do odpowiedniego miejsca na toaletę.
Szczeniak załatwia się najczęściej około 10 do 20 minut po posiłku lub natychmiast po obudzeniu się czy zabawie. Trening czystości będzie bardziej skuteczny, jeśli w tym czasie będziesz mógł zabrać go na dwór. Dążeniem treningu czystości będzie nauczenie go, wytrwałością i pochwałami, gdzie ma to robić — na zewnątrz — i na czym - trawa, żwir czy beton (ta powierzchnia, która jest najbardziej dostępna).

W DOMU
Nadzór i zamknięcie to najważniejsze narzędzia w skutecznej nauce czystości. Gdy jesteś w domu, cały czas obserwuj szczeniaka. Zabieraj go ze sobą do pomieszczenia, w którym akurat, jesteś; jeśli to konieczne trzymaj go na smyczy lub przywiąż do jakiegoś mebla, aby nie uciekł. Jeśli zauważysz niepokój lub skomlenie, lub jeśli zacznie kręcić się w kółko i wąchać podłogę, zabierz go na dwór; może w ten sposób informować cię, że ma pełny pęcherz lub jelita.
Jeżeli nie możesz kontrolować go, powinien być zamknięty. Wypróbuj drzwiczki ochronne dla dzieci lub klatkę, jeśli szczeniak jest do niej przyzwyczajony i nie będzie w niej siedział zbyt długo. Najlepszy byłby mały, bezpieczny dla szczeniaka pokój, wyposażony w zabawki i gryzaki i wolny od niebezpiecznych przedmiotów, które mógłby zjeść, z łatwą do umycia podłogą. Nie zamykaj szczeniaka zbyt często, aby nie czuł się samotnie. To zwierzę stadne, które potrzebuje towarzystwa ludzi i innych zwierząt.

NA WSZELKI WYPADEK.
Szczenięta owczarka australijskiego są zamknięte w klatce na czas, gdy nikt nie może ich nadzorować.

Na dworze
Na naukę czystości przeznacz dużo czasu. Zabieraj szczeniaka na dwór zawsze, gdy dostrzeżesz sygnały ostrzegawcze, lub gdy powinien to zrobić. Gdy zacznie się załatwiać, pochwal go wylewnie. Używaj tych samych zwrotów, aby je skojarzył z wypróżnianiem. Gdy już to zrobi, czas na zabawę.

DOBRY ZWYCZAJ. Szczeniaki golden retrievera zaraz po posiłku zostały zabrane na dwór, aby je zachęcić do wypróżnienia się.

Kłopoty w nauce
Co masz zrobić ze szczeniakiem, który wyszedł na dwór i nie załatwił się? Lub jeszcze gorzej, wszedł do domu i tam to zrobił? Może być wiele powodów, że tak się stało. 
Po pierwsze, był na dworze, kiedy nie potrzebował się załatwić. 
Po drugie, nie miał na to wystarczająco dużo czasu. Po trzecie, nikt go nie kontrolował, gdy był w domu. 
Po czwarte, kiedy był na dworze, pozwolono mu bawić się i nic mógł się załatwić. Powinieneś go nauczyć, że najpierw trzeba to zrobić, a dopiero później można się bawić.
Jeżeli szczeniak nie załatwi się będąc na dworze, poczekaj trochę dłużej. Jeśli nic się nic stanic, weź go do domu i albo zamknij, albo pilnie obserwuj, czy nie okazuje, że chciałby to zrobić. Kiedy takie sygnały się pojawią, szybko wyjdź z nim we właściwe miejsce. Nie zapomnij pochwalić go, gdy zrobi to co trzeba.
Co zrobić, gdy szczeniakowi przytrafi się „wypadek" w domu? Jeśli nie widziałeś, kiedy to się stało, nie karz go za to. Pamiętaj, że jeśli nagrodzisz lub ukarzesz psa 15 lub więcej sekund po tym, co się stało, nie będzie wiedział za co jest nagradzany czy karany. 
Sprzątnij po prostu to miejsce, a potem lepiej go pilnuj. Jednakże gdy jesteś obecny w chwili, gdy piesek próbuje przykucnąć, krzyknij głośno „Na dwór"! a następnie szybko zabierz go na właściwe miejsce. Jeśli tam załatwi sprawę, natychmiast zmień ton głosu i wylewnie go pochwal.

PRAKTYCZNE PORADY, JAK USUWAĆ PLAMY
Brudzenie to domena psa, a twoim zadaniem jest usunięcie plamy z nowego dywanu.
Na rynku jest duży wybór środków czyszczących. Niektóre z nich są bezbarwne, bezwonne i bezpiecznie usuwają tego rodzaju plamy. Skuteczny jest wyrób ze skoncentrowanej skórki pomarańczowej.
Wypróbuj też taki przepis: ćwierć filiżanki octu i kilka łyżeczek płynu do prania wymieszaj z 1 litrem ciepłej wody. Zmocz plamę, zostaw na kilka minut, a następnie wyczyść pocierając np. gąbką. Wysusz ręcznikiem.

Ważna jest też neutralizacja zapachu, i to nie tylko dlatego, że jest nieprzyjemny. Zapach moczu przyciąga psy, więc mogą sikać tam gdzie wcześniej same, lub psy które były przed nimi, zostawiły swój ślad. Całkowite usunięcie zapachu zlikwiduje tę motywację.


Nauka czystości dorosłego psa
Jeśli wziąłeś dorosłego psa, który nie jest poprawnie nauczony czystości, ucz go jak szczeniaka: stosując systematyczny plan zajęć i zapobieganie. Jedyna różnica pomiędzy niena-uczonym szczeniakiem a dorosłym psem jest taka, że ten drugi wytrzymuje z pełnym pęcherzem o wiele dłużej.
Zabieraj psa w to samo miejsce na dworze rano, wieczorem i po posiłkach, i czekaj, aż się załatwi. Gdy jest w domu, miej go na oku jak najdłużej. Kiedy zobaczysz, że zaczyna wszędzie węszyć lub się kręcie, spowoduj jakiś głośny dźwięk, aby odwrócić jego uwagę i szybko wyprowadź go na dwór. Jeżeli nie możesz go obserwować, zamknij w jakimś niewielkim pomieszczeniu, na przykład w klatce czy w łazience.

CO ZA ULGA. Gdy pies często ma okazję załatwić się na dworze, w odpowiednim miejscu, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie to robił w domu.

Nowy dom, stare zapachy
Jeżeli weźmiesz dorosłego psa, a miałeś już wcześniej jakiegoś przed nim, możesz nie wiedzieć, że poprzedni pies zostawił trochę moczu gdzieniegdzie na dywanie, i że mocz przeciekł na podłogę. Pomimo twoich wysiłków przy nauce czystości, nowego psa może przyciągać ten zapach, wykrywalny tylko dla niego i będzie myślał, że to właśnie w domu powinien się załatwiać. Aby pokazać psu, że dywan jest zakazany, zabierz dywan do innego pokoju. Można też oddać go do pralni i wyczyścić parą.
Z drugiej strony możesz użyć śladów zapachowych do pokazania psu odpowiedniego miejsca, kładąc w kącie podwórka nasączoną moczem gazetę.

STARZEJĘ SIĘ
Starszy pies może przestać kontrolować odruchy fizjologiczne i nie zawsze wytrzymywać oczekiwanie na spacer. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to spokojnie sprzątnąć po nim i iść z nim do weterynarza, aby sprawdzić, co się dzieje.
Jest kilka schorzeń, które mogą powodować niekontrolowanie odruchów fizjologicznych. Należy do nich cukrzyca, zapalenie dróg moczowych, i o wiele rzadsza przypadłość - zanik pamięci. Rozsądnie jest, aby psa ocenił weterynarz i w zależności od sytuacji zalecił opiekę medyczną lub zmianę diety lub ćwiczeń, co pomogłoby psu przypomnieć poprzednie zwyczaje.

WERSJA DOMOWA. Mieszaniec maltańczyka, który przebywa w mieszkaniu i nie może regularnie wychodzić na dwór, został nauczony załatwiać się na gazetę.

Kłopoty z przeprowadzką
Przeprowadzka do innego domu może czasem wprowadzić w zakłopotanie dorosłego psa.
W tym miejscu jeszcze nie ustalił się jego zapach, więc może chcieć oznaczyć swoje terytorium oddając mocz w niewłaściwych miejscach. Jeśli takie zachowanie przeciąga się, postaw jego miskę z jedzeniem w tym miejscu. Pies nie lubi brudzić tam gdzie je i śpi.
Uporczywe brudzenie w domu może mieć inne przyczyny; sprawdź temat "Gdy twój Pies Brudzi w Domu"  jak sobie z tym poradzić. Link 

Okazjonalne pomyłki
Jeżeli przyjdzie do ciebie ktoś z dorosłym psem, może to sprowokować „walkę zapachową", a twój pies będzie wracał w te miejsca długo po tym, jak obcy pies wyjdzie. Jeśli to jest możliwe, nie pozwól obcemu psu wchodzić do domu, chyba że oba psy będą pod kontrolą.
Czasem zdarza się, że pies, którego masz od wielu lat, nagle zaczyna załatwiać się w domu. Być może coś go rozprasza lub ekscytuje, gdy na zewnątrz zabiera się do wypróżniania. Może chce szybciej wrócić, bo czeka na posiłek lub chce przywitać się ze specjalnym gościem. Jeśli to się nie powtórzy, potraktuj to jak pojedyncze zdarzenie.
Jeżeli trwa dłużej, zacznij uczyć go od początku, jak robiłeś to, gdy był szczeniakiem.


WSKAZÓWKI DLA PEŁNOETATOWCA
Próba nauczenia psa czystości, gdy pracujesz na catym etacie, może być trudna - Może to trwać trochę dłużej, niż gdybyś mógł nadzorować psa przez cały dzień, i możesz trochę zmienić zasady, ale jakieś muszą być.

Rano wstawaj trochę wcześniej, żeby mieć więcej czasu, aby wyprowadzić szczeniaka na spacer. Wybierz bezpieczne miejsce, w którym zostawisz go podczas dnia. Najłatwiejszym wyjściem jest zostawienie psa na dworze (upewnij się, czy ma schronienie, pokarm, wodę i kilka zabawek). Jeżeli musi zostać w domu, kuchnia, łazienka i pralnia to najbezpieczniejsze dla szczeniaka miejsca, które zwykle mogą być oddzielone od reszty domu bramką dla dzieci. 
Wstaw tam otwartą klatkę, trochę zabawek i miskę z wodą, a w jednym miejscu na podłodze rozłóż gazety.
Zanim pies nie skończy sześciu miesięcy, ktoś powinien przyjść i nakarmić go w połowie dnia, a potem wyprowadzić na dwór. Jeżeli nie masz rodziny czy przyjaciół, którzy mogliby pomóc, zamów kogoś do wyprowadzania psa.

NIE LUBIĘ ZMIAN. 
Psy, tak jak ten golden retriever, to niewolnicy własnych przyzwyczajeń. Zmiana ustalonego porządku, na przykład przeprowadzka, niepokój w domu czy zostawienie go z przyjaciółmi mogą go rozstroić i spowodować chwilę słabości w utrzymywaniu czystości.




3 komentarze:

Renata Szczymańska pisze...

Czasami o czystość ciężko jeśli chodzi o zwierzaki i wiem jak to jest z tymi zapachami. Ja również mam psiaka i dlatego stosuję często neutralizator zapachów https://neutralizatoryzapachu.pl/ ponieważ wiem jak bardzo uciążliwe zapachy zwierzaka potrafią być.

Mateusz Domański pisze...

Może nasz zwierzak być najczystszy jednak zawsze jakiś zapach po nim zostaje. Dlatego warto jest mieć w domu oczyszczacz powietrza https://zdrovi.pl/k/oczyszczacze-powietrza/ który naprawdę bardzo dobrze zjonizuje powietrze oraz je przefiltruje.

Anna Grzelak pisze...

Jeżeli chcemy by powietrze w domu było zawsze czyste, to powinniśmy pomyśleć też o jego odpowiednim nawilżeniu. Z tego względu oprócz oczyszczacza, czy neutralizatora zapachów, warto jest zaopatrzyć się w specjalne urządzenia do nawilżania powietrza https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza. Dzięki nim unikniemy m.in. nadmiernego przesuszenia powietrza. Zbyt suche powietrze jest bowiem nie zdrowe i może doprowadzić do powstawania różnych podrażnień skóry, a także alergii.