niedziela, 2 grudnia 2012

Socjalizacja Szczeniaka


Aby wyrosnąć na pewnego siebie i szczęśliwego psa, szczeniak powinien mieć kontakt z wieloma różnymi ludźmi, miejscami i przedmiotami.

Socjalizacja szczeniaka oznacza umożliwienie mu poznania ludzi, miejsc i przedmiotów. Za każdym razem, gdy szczeniak robi coś nowego, idzie tam, gdzie jeszcze nie był, ma kontakt z nowym przedmiotem, czy poznaje nową osobę czy przyjacielskiego psa -przechodzi jakiś etap uspołecznienia.

Okres pomiędzy 3 a 14 tygodniem życia ma decydujące znaczenie w życiu szczeniaka. Nigdy nie zapomni, czego się nauczył przez tych kilka tygodni. Te doświadczenia, zarówno dobre, jak i złe, pozostawią trwały ślad w jego charakterze, sprawiając, że będzie towarzyski lub nieśmiały, niefrasobliwy lub ostrożny, ciekawski lub bojaźliwy, będzie chętnie się uczył lub lekceważył autorytety.
Szczeniak powinien poznawać świat zewnętrzny — i nauczyć się, jak żyć szczęśliwie.

Sam powinien zdecydować, co jest dla niego bezpieczne, a co nie, ale potrzebuje stałego przewodnictwa opiekuna. Jeżeli mu pomożesz, zostanie wprowadzony w wolny od zagrożeń świat i stanie się pewnym siebie i otwartym psem.

Poznawanie świata
Zabieranie szczeniaka z wizytą do znajomych socjalizuje go. Szczeniak powinien też poznać osoby starsze, uczące się chodzić dzieci, ludzi brodatych, kobiety w kapeluszach, młodzież na deskorolkach i rodziców z dziećmi w wózkach. Powinien też chodzić po dywanie, trawie, linoleum i chodniku. Musi też nauczyć się chodzić po schodach (zacznij od umieszczenia go na trzecim lub czwartym schodku i pozwól zejść w dół), i tego, jak z zadowoleniem jeździć samochodem.

Przełamywanie strachu
Istnieją dwie podstawowe zasady w socjalizacji szczeniaka - nigdy go nie głaskać, kiedy się boi, i zawsze chwalić za odwagę.
Gdy piesek się boi, nigdy nie uspokajaj go głaskaniem i łagodnym głosem, ponieważ odbierze to jako pochwałę. Będzie zawsze to powtarzał, aby zostać pochwalonym, więc niezdecydowana postawa może się stać jego stałą reakcją na coś nowego. Z drugiej strony, nigdy nie ciągnij go w kierunku obiektu wzbudzającego strach. Takie traktowanie może zamienić niewielki niepokój w przerażenie.
Dodawaj szczeniakowi odwagi, dając mu przykład. Jeżeli boi się do czegoś podejść, zostaw go i podejdź sam. Zachowuj się tak, jakby to był wygrany bilet na loterii, wyrażaj entuzjazm i zaproś go, aby przyłączył się do ciebie. Dobrze jest usiąść przy obiekcie wywołującym strach. Szczeniak prawdopodobnie zacznie się czołgać, ale wstrzymaj się z pochwałami do momentu, kiedy dotknie tego obiektu nosem. Jeśli przedmiot jest nietłukący lub niezbyt duży, potocz go od, nigdy do szczeniaka. To może obudzić jego instynkt myśliwski i skusi go do zabawy.
Jeżeli szczeniak boi się ludzi, ktoś znajomy może go z tego wyleczyć. Powinien zignorować szczeniaka i rozmawiać z tobą. Gdy szczeniak podejdzie bliżej, przyjaciel powinien przykucnąć, aby wydać mu się osobą przyjaźnie nastawioną i niegroźną. Gdy szczeniak podejdzie na rozpoznawcze powąchanie, powinien nisko trzymaną ręką połaskotać go po piersi. Dotknięcie głowy może spowodować ucieczkę ze strachu. Jeżeli szczeniak nie podchodzi, nie rób nic na siłę, ale jeszcze bardziej go socjalizuj. 

Zaproś innych znajomych i powtórz sytuację, z którą szczeniak już się zapoznał.
Jeżeli głośne dźwięki powodują uciekanie szczeniaka, spróbuj zapowiadać rzeczy, które lubi, dźwiękiem. Jeśli lubi jeść, mieszaj jedzenie w metalowej misce metalową łyżką, zanim dasz mu jeść. To nie musi być ogłuszający dźwięk, jego natężenie powinno być normalne. W końcu przyzwyczai się, że te głośne dźwięki oznaczają coś przyjemnego i nie będzie już uciekał.



MŁODE WIELBICIELKI. Psy potrzebują wczesnych, pozytywnych kontaktów z dziećmi. Np: młodym golden retrieverom podoba się to, że są w centrum zainteresowania.

CHYBA CIĘ LUBIĘ...
Mieszaniec labradora wygląda na trochę onieśmielonego, ale jest na najlepszej drodze do zaakceptowania przyjaźnie nastawionej obcej osoby.




Brak komentarzy: