niedziela, 2 grudnia 2012

Gdy Twój Pies Brudzi w Domu


Dobrze wychowany pies, któremu ciągle zdarzają się „wypadki" w domu, prawie zawsze ma problem — taki, który sam nie zniknie.

Większość psów przechodzi trening czystości, gdy ma około pięciu miesięcy. Kiedy raz poznają zasady, rzadko je łamią, chyba że nie mają innego wyjścia.

Przyczyny fizyczne

Najczęściej spotykanym powodem błędów jednym z tych, który częściej popełnia właściciel niż pies - jest zbyt długie przetrzymanie psa w domu. Nawet pies o bardzo wytrzymałych jelitach i pęcherzu nie może bez końca wstrzymywać wypróżnienia. Większość dorosłych psów może to zrobić przez 10—12 godzin — ale tak naprawdę, jest to zbyt długo.
Wielu psom wystarczy wyjście na dwór trochę częściej, żeby przestały brudzić w domu. Ważne jest, aby wyprowadzać je rano i między posiłkami, kiedy potrzeba jest najsilniejsza. Powinno się też wyjść przed snem, gdyż niektóre psy nie wytrzymują do rana. Szczeniaki muszą się wypróżniać dużo częściej — nawet co dwie godziny w ciągu dnia i co cztery godziny nocą. Jeśli możesz, to załóż specjalne drzwiczki dla psa, aby sam mógł wychodzić, gdy musi.
Starsze psy mogą mieć chwile słabości z powodu osłabienia napięcia mięśniowego. Większość mięśni - w tym odpowiedzialne za jelita i pęcherz - słabną, gdy pies się starzeje. To może być problemem w przypadku starszych, wysterylizowanych suk, ponieważ mają bardzo niski poziom estrogenu, hormonu podtrzymującego napięcie mięśni. Jednak każdy starszy pies może słabiej kontrolować wypróżnianie, niż kiedy był młodszy. W dodatku starsze psy mogą cierpieć na artretyzm lub inne choroby, które powodują, że nie mogą wyjść na dwór tak szybko, jak powinny. Wielu „wypadkom" można zapobiec, przesuwając posłanie psa bliżej drzwi lub w miejsce, gdzie są widoczne. To zwiększy szanse psa na to, że zdąży wyjść.
Psy, które oddają mocz w domu - i to nie raz, a kilka razy dziennie - często mają infekcję układu moczowego. Infekcja drażni delikatną tkankę wyściełającą pęcherz i cewkę moczową, powodując trudną do powstrzymania potrzebę oddania moczu. Podobnie jest w przypadku psów chorych na grypę. Tak jak inne infekcje wirusowe, grypa może wywołać biegunkę, która pojawia się bez żadnego ostrzeżenia. Gdy to się zdarza codziennie, lub gdy pies ma częste biegunki lub ma wyciek niewielkiej ilości moczu, zadzwoń do weterynarza.
Biegunkę, która trwa ponad 24 godziny, należy traktować poważnie, ponieważ może spowodować odwodnienie. Wyciek moczu może wskazywać na chorobę pęcherza, cukrzycę lub kilka innych schorzeń. Nie lekceważ tego i zabierz psa na kontrolę.

INSTYNKT TERYTORIALNY. Po wizycie obcego psa „gospodarz" może czuć potrzebę oznakowania swojego domu, aby potwierdzić swoje prawa do tego terenu.


NIECHCIANY GOŚĆ. Większość psów ogranicza się do znakowania poza domem, chyba że w domu znajdzie się obcy pies.

Znakowanie terenu
Psy instynktownie znaczą swój teren, żeby inne psy wiedziały, że należy do nich. Większość psów rozumie, że to znaczenie jest tolerowane tylko na zewnątrz, ale czasem czują potrzebę oznakowania też wnętrza domu.
Przyczyną znakowania może być to, że twój pies jest typem dominanta, a znajomi przychodzą do ciebie ze swoim psem. Znakowanie terenu może być dezorientujące, gdyż nie zawsze jest wyrazem „groźby". Niektóre psy czują się zagrożone przez wiele dni, tygodni czy nawet miesięcy, i wtedy oddają mocz, aby zaznaczyć swój teren. Gdy pies zacznie znakować w domu, trudno jest go od tego odzwyczaić. Dobrym rozwiązaniem jest sterylizacja, zarówno samca, jak i samicy, szczególnie jeśli jest przeprowadzona, gdy zwierzę jest młode. Jednak nawet wtedy niektóre psy przyjmują postawę defensywną lub agresywną, gdy jakiś pies jest w pobliżu, i mogą wyrażać swoje uczucia znacząc wnętrze domu. Jedyne, co możesz zrobić w takim przypadku, to trzymać psa na zewnątrz, a w domu - w klatce.

Uległość

Kiedy pies kładzie się na grzbiecie i kroplami oddaje mocz - okazuje w ten sposób respekt. Zwykle tak robią szczeniaki i dorosłe osobniki, które są szczególnie nieśmiałe lub uległe. Psy, które zachowują się w ten sposób w stosunku do członków rodziny, na ogół czują się niepewnie lub są przestraszone. Stres także może spowodować utratę kontroli, szczególnie u psów, którym brakuje pewności siebie.
Oddawanie moczu jako wyraz uległości jest dla psów naturalnym zachowaniem, ale niestosownym w towarzystwie ludzi. Dodając uległemu psu trochę więcej wiary w siebie można rozwiązać ten problem. Codziennie poświęć trochę czasu na ćwiczenie podstawowych komend z zakresu posłuszeństwa, na przykład „siad!", i chwaląc psa, gdy zrobi to dobrze. Psy, które czują się niepewnie, często pragną ludzkiej aprobaty. Nauczenie psa prostych zadań i nagradzanie sukcesów to najlepszy sposób na dodanie im pewności siebie. Zabieraj też psa na dalekie spacery, aby zobaczył nowe miejsca i nowych ludzi, gdyż psy, które oddają mocz z uległości, często wszystkiego się boją. Im więcej będzie miał doświadczeń, tym lepiej i pewniej będzie się czuł.

Trening naprawczy
Psy, które nagle zaczęły brudzić, często potrzebują przypomnienia zasad utrzymywania czystości. Potraktuj psa, jakby znów był szczeniakiem. Miej go na oku, gdy się kręci po domu. Celem jest przyłapanie go, zanim podniesie łapę lub zacznie drapać dywan, gdyż łatwiej jest pochwalić psa, gdy zrobi to we właściwym miejscu, niż karać za pomyłkę. Nie czekaj, aż zacznie się wypróżniać. Wyprowadzaj go trochę częściej, aby miał więcej możliwości wypróżnienia się, i pochwal go, co pomoże mu zrozumieć, że tak ma robić.
Prześlij komentarz