czwartek, 29 grudnia 2011

Dlaczego pies Goni wszystko co się Porusza


Jeśli coś się porusza, większość psów zaczyna za tym gonić. Piłka, balon, patyk czy opadające liście to tylko kilka rzeczy, które pobudzają psy do polowania.


Polowanie u psów jest instynktowne; w przeszłości w ten sposób zdobywały pożywienie. Nawet obecnie lubią polowanie, chociaż mają zapewnioną karmę. Szczególnie młode psy uwielbiają wyzwania stawiane przez ruchome obiekty. Są to dla nich wspaniałe zabawki, a obserwowanie psa próbującego złapać muchę na oknie czy siedzącego unoszącą się w powietrzu bańkę mydlaną to doskonała zabawa dla nas.
Niektóre psy bronią swego terytorium, gdy dorosną. Bronią domu przed obcymi i odganiają ich, co na początku jest urocze, ale szybko przeradza się w szczekanie i bieganie tam i z powrotem, gdy próbują odpędzić wszystko, co się porusza. Dla takiego psa koty i wiewiórki są tak samo groźne, jak dzieci na rowerach i hałaśliwi skateboardziści.
Gdy twój pies po raz pierwszy upoluje ruchomy obiekt, rośnie jego pewność siebie i to sprawia, że znów będzie chciał zademonstrować swoje umiejętności. Psy ganiające koty są bardzo uciążliwe, szczególnie gdy ich ofiary mieszkają w tym samym domu. Jednak gdy pies nabierze takiej pewności siebie, aby polować na samochody, staje się niebezpiecznie agresywny i ryzykuje życie swoje i ludzi.

DRESZCZ EMOCJI. Sposobem na uniknięcie polowała jest skierowanie insynktu łowieckiego psa na inne tory. na przykład aportowanie piłki czy patyków.
BŁĘDNE KOŁO. U niektórych psów ganianie cieni, owadów, lub swojego własnego ogona jest wewnętrznym przymusem.

Aby ustrzec psa przed staniem się myśliwym, nie zachęcaj go do polowania. Gdy coś ci ukradnie, nie goń go, natomiast zawołaj „do nogi!" i przywitaj go radośnie, gdy wróci lub pobaw się z nim piłką, aby zaspokoić instynkt pogoni. Nauka posłuszeństwa może pomóc wpoić reakcję na komendę „do nogi!".

Zapobieganie gonieniu samochodów

Jeżeli twój pies zaczął już ganiać samochody, trzymaj go na ogrodzonym podwórku, a poza nim na smyczy. Innym sposobem przyhamowania jego instynktu jest zapewnienie mu dużo ruchu i ćwiczeń. Naucz go aportowania i spędzaj dużo czasu na rzucaniu mu piłki czy patyków, aby na nie polował i w ten sposób zaspokoił instynkt łowiecki.
Jeśli przejeżdżające samochody nadal go fascynują, poproś kogoś znajomego o przejechanie wolno przed twoim domem. Gdy pies pobiegnie za samochodem, osoba jadąca powinna wyrzucić balon napełniony wodą lub coś hałaśliwego (ale nie niebezpiecznego). To powinno spowodować zmianę nastawienia psa.
Możesz też przywiązać do kolczatki długą, 5-metrową linkę. Znów poproś znajomego o przejechanie wolno koło domu. Gdy pies rzuci się za nim, pozwól mu biec kawałek, a potem na chwilę skróć linkę, powiedz „nie!", szybko rozluźnij chwyt, aby nie zranić go kolczatką. W nagrodę pobaw się piłką, gdy tylko wróci.
Powtarzaj to ćwiczenie, aż pies zrozumie, o co chodzi.
ZŁAPIĘ CZY NIE? Psy, które wychowały się z kotami, znacznie rzadziej je ganiają.

Zniechęcanie
Do ganiania kotów
Nie wszystkie psy ganiają koty. Psy w starszym wieku i o spokojnym temperamencie częściej zostawiają koty w spokoju, ale inne widok kota pobudza. Psy polujące na koty nie robią im krzywdy, nawet gdy zagonią do kąta; większość współczesnych psów uwielbia polowanie, ale zatraciło już łączący się z nim instynkt zabijania. Mimo to powinno się zniechęcać psy do ganiania kotów. Żaden kot nie lubi być obiektem polowania, a jeśli łowy odbywają się w domu, może zniszczyć meble, mieszkanie lub nerwy właściciela.
Zabezpiecz kota, instalując w przeznaczonym tylko dla niego pokoju na przykład bramkę dla dzieci. Powieś ją kilka centymetrów nad podłogą, aby kot mógł się pod nią prześlizgnąć, zostawiając psa po drugiej stronie. Oczywiście ta metoda jest skuteczna tylko w przypadku psa dużo większego od kota. Jeśli są podobnej wielkości, postaw bramkę na podłodze, a na jej szczycie przymocuj poziomo deskę. Koty lepjej skaczą niż psy, więc będzie to ostatnia deska ratunku, która zapewni kotu bezpieczeństwo.
Jednak podstawowym sposobem na zniechęcenie łowcy kotów jest przerwanie mu zabawy. Weź go na smycz, i gdy zobaczysz, że wyrywa się do przodu, nadepnij na nią. Nic spodoba mu się gwałtowne szarpnięcie, które go zatrzyma. Kilka takich ćwiczeń spowoduje, że następnym razem zastanowi się, zanim ruszy na polowanie.

Spacer z „myśliwym"

Aby powstrzymać psa od polowania w czasie spaceru, prowadź go na smyczy i zajmij go wydając komendy i sprawiając, aby cię słuchał. 
 Jeżeli pobiegnie za czymś, gdy jest na smyczy, zawróć gwałtownie w przeciwnym kierunku. Gdy pobiegnie za tobą, zamiast gonić ofiarę, daj mu nagrodę i pochwal go lub jeszcze lepiej, pobaw się z nim piłką, co zaspokoi instynkt łowiecki.


Brak komentarzy: