czwartek, 5 stycznia 2012

Dlaczego Pies ma Bojaźliwe zachowanie


Gdy pies czegoś nie rozumie lub znajdzie się w niecodziennej sytuacji,
może stać się bojaźliwy.

Zrównoważony pies, który był dotykany przez wielu różnych ludzi i zapoznał się z różnymi rzeczami, gdy znajdzie się w niecodziennej sytuacji, zupełnie się nią nie przejmie. Jednak pies, który nie miał tyle szczęścia i za wczes'nie został sam, gdy był młody, może być speszony i może mieć trudności ze zrozumieniem otaczającego go świata.

Bojaźliwy pies

Bojaźliwy pies to taki, który denerwuje się wieloma rzeczami - zbliżającymi się ludźmi, jazdą samochodem czy głośnymi dźwiękami, jak grzmot czy warkot odkurzacza. Pies może warczeć, dygotać lub próbować uciec i się schować. A jeśli ty nie rozwiążesz tego problemu, lękli-wość może przerodzić się w agresję i gryzienie ze strachu.

Jak pohamować strach
Zmiana strachliwego psa w zrównoważonego nie jest łatwa i może długo trwać, ale jest warta włożonego w nią wysiłku. Nie uspokajaj przestraszonego psa przytulając go i mówiąc, że wszystko jest w porządku. Nie jest, i on to wie. Może być tak spanikowany, że spróbuje cię ugryźć.
Zamiast tego zachowuj się spokojnie, a pies prawdopodobnie będzie cię naśladował. Jeśli się śmiałeś, kiedy pies próbował się wyrwać podczas badania u weterynarza, twój dobry humor prawdopodobnie mu się udzieli. Dobrze jest łagodnie go dotknąć, gdy zachowuje się nerwowo, ale nie rób zbyt wielkiej sprawy z tego, co go zaniepokoiło.
Aby pomóc bojaźliwemu psu, więcej go socjalizuj, zabierając go ze sobą wszędzie, gdzie idziesz. Weź ze sobą trochę psich przysmaków i gdy ktoś się zbliży, poproś go, czy nie zechciałby dać jeden z nich psu. Chociaż za pierwszym razem pies może nie wziąć, to może mieć ochotę. Jeśli będziesz robił tak częściej, szybko się nauczy cieszyć ze spotkania nieznajomych osób.
Pomaga również częste dotykanie psa. Przesuwaj rękoma po całym ciele, jak robi to lekarz podczas badania. To uspokoi psa i przyzwyczai do dotykania. Możesz też zapisać psa na szkolenie, gdzie pozna podstawowe komendy - siad, zostań, leżeć, noga i równaj. To zwiększy jego pewność siebie, a ciebie nauczy, w jaki sposób go opanować, gdy następnym razem się przestraszy. Pies będzie uważał cię za dowódcę i następnym razem, gdy się zdenerwuje, będzie oczekiwał od ciebie dodania otuchy.

POLOWANIE DODAJE ODWAGI. Jeśli twój pies okazuje strach, spróbuj odwrócić jego uwagę ulubioną grą czy zabawką. Rób to tak, aby twój pies zwrócił na ciebie uwagę, wesoło i optymistycznie, a pies się uspokoi i przestanie myśleć o tym, co go niepokoiło.


Strach przed głośnymi dźwiękami
Słuch psa jest dużo bardziej czuły niż człowieka, więc dla niego wszystko brzmi głośniej niż dla nas. Dźwięki o zwykłym natężeniu, jak zrzucony talerz czy włączony alarm, mogą spowodować ucieczkę psa i schowanie się w kącie czy pod łóżkiem.                                              
Aby przezwyciężyć takie zachowanie, musisz znieczulić psa na głośne dźwięki używając różnych sposobów. Na przykład kiedy je, śmiej się i brzękaj naczyniami kuchennymi. Możesz nastawić głośno radio i tańczyć, dając mu jednocześnie smakołyki. Szybko uświadomi sobie, że hałas nie jest powodem do niepokoju.

LEPIEJ SIĘ PRZYZWYCZAIĆ. Jeżeli pies, boi się przedmiotów codziennego użytku, trzeba go do nich przyzwyczaić.

Strach przed przedmiotami

Każdy przedmiot może wystraszyć szczeniaka duży wazon stojący na podłodze, kosz na śmieci czy opona leżąca na podwórku. Szczeniak będzie traktował te przedmioty podejrzliwie, zanim się z nimi zapozna. Może wpatrywać się w nieznany przedmiot przez chwilę, zanim zacznie szczekać i rzuci się do ucieczki. Jeśli czuje się odważny, może nawet skradać się powoli i spokojnie, tak, żeby tego czegoś nie poruszyć. Aby przyzwyczaić psa do nowej rzeczy, podejdź do niej i usiądź obok. Mów do psa optymistycznym tonem i wyciągnij rękę w kierunku tego przedmiotu. Gdy pies zobaczy, że cię nie zaatakował, stopniowo jego strach się zmniejszy.

W KRYJÓWCE. Pies wystraszony grzmotami czy fajerwerkami,  może szybko się schować.

Strach przed obcymi
Niektórzy ludzie nieświadomie sieją strach ich sposób chodzenia może wydawać się groźny lub noszą duży kapelusz budzący grozę w szczeniaku, który jeszcze niewiele widział.
Jeśli twój pies boi się ludzi, zabierz go ze sobą, gdy idziesz do znajomych. Poproś przyjaciela, aby dał psu coś smacznego. Stań niedaleko i zachowuj się spokojnie. Nie szarp za smycz czy obrożę, aby zapobiec jego ucieczce. Jeżeli nie chce wziąć smakołyku, przyjaciel może rzucić go do psa. Przyzwyczajanie psa do innych ludzi może zająć trochę czasu, więc bądź cierpliwy. Nie próbuj go popędzać.
Kiedy pies się poprawi, zacznij dawać innym ludziom smycz do potrzymania, stojąc w pobliżu. To nauczy psa, że inni ludzie też mogą być przywódcami. Wkrótce nabierze takiej pewności siebie, że gdy tylko ktoś obcy się zbliży, będzie wąchał jego ręce w poszukiwaniu przysmaków.

Brak komentarzy: