czwartek, 5 stycznia 2012

ODRUCHY KOPULACYJNE U PSA


Dla psa kopulacja z ręką, nogą, pluszową zabawką, poduszką, a czasem nawet kotem jest zachowaniem dominacyjnym.

Nawet pies, w którym szaleją hormony, czuje różnicę między prawdziwym partnerem a czyjąś nogą. W odruchach kopulacyjnych nie chodzi o przyjemność, chociaż może na to wyglądać. Psy często kopulują, gdyż chcą zaznaczyć swój autorytet. Im dłużej uchodzi im to na sucho, tym wyższą pozycję sobie zapewniają.

Dojrzewanie

Psy zaczynają kopulować w wieku dojrzewania - między szóstym miesiącem a drugim rokiem życia, w zależności od rasy (większe psy dojrzewają później niż mniejsze). Kopulowanie nie jest domeną samców, chociaż robią to częściej. W przeciwieństwie do suk, u których poziom hormonów zmienia się w czasie cyklu rozrodczego, samce mają stały poziom hormonów. Same hormony nie są przyczyną odruchów kopulacyjnych, ale sprawiają, że pies jest bardziej na nie podatny, dlatego sterylizacja jest najlepszym sposobem na zmniejszenie lub wyeliminowanie tego niemiłego zachowania.

Bunt młodości


Samce są też bardziej skłonne do rywalizacji niż samice. Często próbują udowodnić - człowiekowi czy innemu psu jak są twarde i niezależne. Kopulacja jest tylko jednym ze sposobów na przekraczanie granicy i potwierdzenie dominacji w rodzinie.
Kiedy szczenięta się bawią, część czasu spędzają na wspinaniu się na grzbiet rodzeństwa. Bardziej stanowcze z nich mogą wykorzystywać tę pozycję i dołączyć do niej pierwsze odruchy kopulacyjne. Jest to ich sposób pokazania, że są - prawie dosłownie  wyżej od innych. Ten instynkt pozostaje, gdy pies żyje między ludźmi. Noga człowieka nie jest szczególnie atrakcyjna, ale jest dostępna i łatwo ją przytrzymać łapami. W stanie dzikim psy nigdy nie kopulują z osobnikami stojącymi wyżej w hierarchii. W stosunku do człowieka pies robi to tylko wtedy, gdy nie jest pewien, który z nich rządzi.
Psy nie podejmują świadomej decyzji o wzmocnieniu swojego autorytetu. Kopulowanie jest tylko czymś, co robią. Nawet te, które wiedzą, że nie należy tego robić, czasem się zapominają - na przykład gdy przyjdzie gość, lub gdy ktoś siedzi na podłodze bawiąc się z nimi.

Zapobieganie obskakiwaniu


Kopulowanie jest na ogół najwyższym stopniem rozzuchwalenia się psa. Być może twój pies często się rozpycha, opiera się o twoje nogi, domaga się polizania cię po twarzy lub wchodzi ci na kolana. Fizyczne oznaki zuchwałości są oznaką, że pies czuje się dużo pewniej niż powinien. W pewnym momencie może się zachować bardziej agresywnie, dla niego będzie no naturalne przesuwanie granic. Powinieneś utrzymywać odpowiedni dystans spychając go z kolan czy odchodząc od niego, gdy zabiera się do twojej twarzy. Gdy zrozumie, że tylko ty możesz zaproponować kontakt fizyczny, będzie starał się korzystać z wolności w inny sposób.

Pies musi wiedzieć, że niezależnie od tego, jak wysoką pozycję zajmuje wśród psów, w kontaktach z ludźmi zawsze będzie podporządkowany. Można go w tym utwierdzić na kilka sposobów, nie tylko zakazując obskakiwania. Jednym z nich jest wydanie polecenia przed każdą czynnością, którą ma zrobić. Każ psu usiąść, zanim dasz mu jedzenie lub zabierzesz na spacer. Każ mu się położyć, zanim dasz mu zabawkę. Wydaj mu jakieś polecenie, zanim coś dla niego zrobisz. Gdy wzmocnisz swój autorytet, pies będzie miał mniejsze skłonności do prób zdominowania cię.
Gdy twój pies zacznie kopulować, przywołaj go do porządku odwracając się. Daj mu nagrodę, gdy tylko przestanie to robić i przyjdzie do ciebie.

2 komentarze:

Łukasz pisze...

:)

Unknown pisze...

Mam szczeniaka labradora i zauważyłem że kopuluje z poduszką co to oznacza
Szczeniak ma 9 tygodni