czwartek, 29 grudnia 2011

Dlaczego Pies Gryzie przedmiotyNiezależnie od tego, czy gryzie swoją karmę, nogę od krzesła, zabawkę, piłkę tenisową czy buty swojego pana, pies lubi, żeby jego zęby pracowały.

Obgryzanie przedmiotów jest dla psa całkowicie naturalnym zachowaniem. Pochodzi z czasów , gdy pies był myśliwym, który potrafił  schrupać całą zdobycz nie zostawiając ani kawałka. Potrzeba gryzienia pozostała u współczesnych  psów. Pomijając fakt, że od czasu do czasu psu zdarza się pogryźć coś, czego nie powinien , to gryzienie jest dobrym nawykiem,  pozwalającym czyścić zęby. Jest to też dobry sposób na rozładowanie energii i zmniejszenie stresu.
Psy wyhodowane z myślą o polowaniu i aportowaniu, jak spaniele czy labradory, mają instynktowną
 potrzebę trzymania czegoś w pysku. Jednak psy te zostały wyhodowane, aby mieć "miękki" pysk, co oznacza że powinny trzymać zwierzynę pysku, bez rozszarpywania jej.

PRZYCZYNY I ROZWIĄZANIA
Gryzienie nie powinno być problemem, jeśli zaskoczy się, gdy pies wyrośnie z wieku szczenięcego lub gdy wszystkie pogryzione przedmioty należą do psa. Jednak niektóre psy gryzą także, gdy dorosną, a niektóre z nich gryzą wszystko z wyjątkiem swoich zabawek.

Szczenięce problemy
Szczeniak zaczyna gryźć w wieku około trzech miesięcy, gdy wypadają mu zęby mleczne i zaczynają wyrzynać się zęby stałe. W tym okresie bolą go dziąsła, a gryzienie zmniejsza ból.
Wszystkie stałe zęby wyrzynają się w wieku około sześciu miesięcy, jednak zwierzę zwykle gryzie tak długo, aż wszystkie zęby nie są mocno osadzone w szczęce.
Poza trzymaniem swojej własności z dala od zębów szczeniaka, najlepiej jest zapewnić mu dużo różnych zabawek, odpowiednich do gryzienia. Poza tym możesz włożyć jeden z jego gryzaków do lodówki na godzinę lub dwie, a potem dać mu do zabawy. Większość szczeniaków lubi gryźć zimne przedmioty, gdyż zimno działa jak środek przeciwbólowy i przynosi ulgę dziąsłom.
Kiedy pies zakończy ząbkowanie, przechodzi przez etap niestrudzonego gryzienia — poznaje świat przy pomocy nowych zębów. Nie używa już łap do trzymania i badania przedmiotów, służą do tego zęby. Większość psów wyrasta z fazy gryzienia w czasie dojrzewania; ale niektóre nigdy tego nie porzucają, zwykle dlatego, że właściciel to toleruje, a pies się do tego przyzwyczaja. Jeśli pozwolisz szczeniakowi gryźć swoją własność, będzie to robił także jako dorosły pies. Jednak bardziej skuteczne niż bura za pogryzienie czegoś jest danie mu rzeczy, którą może gryźć i pochwalenie go, gdy się nią zainteresuje. Każdy pies ma indywidualne upodobania, więc nie zdziw się, gdy spośród różnych rzeczy, które zaproponujesz do gryzienia, pies wybierze twoje tenisówki.


DUŻY WYBÓR. Daj psu dużo różnych zabawek, takich jak liny, pluszaki i gumowe piszczałki, aby dobrze się bawił i ćwiczył szczęki.


UDAREMNIONE PLANY. Jeśli nie chcesz, żeby pies pogryzł twoje nowe buty, nie pozwalaj mu gryźć starych. On nie widzi 
między nimi żadnej różnicy.


Nuda i niepokój


Wiele psów czuje się samotnie i są zaniepokojone, gdy są same, więc gryzienie zapewnia im rozrywkę. Pogryzienie swojej zabawki pomaga, ale pogryzienie rzeczy swojego pana jest bardziej interesujące, gdyż pachną rodziną, dzięki czemu pies czuje się mniej samotny.
Psy obgryzają też przedmioty z powodu fru-stracj i lub nudy; nie zostały stworzone, aby przesypiać cały dzień - potrzebują dużo aktywności fizycznej i umysłowej. Jeśli ich nie mają, szybko przychodzi nuda i zaczynają szukać sobie rozrywki. Gryzienie doskonale się do tego nadaje. Wszystko, co znajdą w pobliżu, łatwo pada ofiarą ich nienasyconych szczęk. Psy lubią gryźć i praca szczękami sprawia im dużą satysfakcję, zatapiają zęby w najróżniejszych rzeczach - jeśli nie swoich zabawkach, to butach, wężach ogrodowych, przewodach elektrycznych i meblach.
Psy, które są zaniepokojone i sfrustrowane -grupa, do której można zaliczyć prawie każdego psa, który nie jest aktywny fizycznie czy umysłowo - rozpaczliwie oczekują stymulacji. Poza zabieraniem ich na więcej spacerów, świetnym wyjściem jest dostarczenie im większej liczby ciekawych zabawek. W sklepach zoologicznych można kupić doskonałe zabawki, na przykład sześciany wykonane z twardego, odpornego na pogryzienie plastiku. Można do nich wkładać coś do zjedzenia, na przykład herbatniki dla psów czy niskokaloryczny żółty ser.

Taka zabawka stanowi wyzwanie dla inteligencji psa, gdy próbuje wydostać z niej smakołyki. W dodatku ukryte jedzenie jest nagrodą za gryzienie swojej zabawki i odwraca jego uwagę od twoich rzeczy. Praca umysłowa daje mu satysfakcję i trochę męczy, oddalając potrzebę gryzienia w celu złagodzenia stresu.
Zabawki szybko nudzą się psom, podobnie jak dzieciom. Zamiast kupować jedną czy dwie, kup od razu kilka, lecz nic dawaj psu wszystkich naraz. Codziennie zabierz jedną zabawkę i daj w zamian inną. W ten sposób pies będzie uważał każdą z nich za nowość.Jak powstrzymać niszczyciela
Niektóre psy gryzą wszystko, co dostanie się w ich zęby, podczas gdy inne czują nieodparty pociąg do jednej rzeczy. Zaczynają ją obgryzać, gdyż jest odpowiedniej wielkości i ma atrakcyjną fakturę, a potem wracają do niej, przyciągnięte swoim zapachem, który na niej pozostał. Możesz skończyć z przywiązaniem do tej rzeczy, „perfumując" ją sprayem do odstraszania psów lub nawet sosem chili. Zacznij od posmarowania nierzucającego się w oczy miejsca, aby sprawdzić, czy nie zostanie plama.
Psy nie lubią niespodzianek, więc niektórzy specjaliści zalecają użycie miny-pułapki. Trzeba włożyć kilka monet do pustej puszki i połączyć żyłką puszkę z przedmiotem, który ma być chroniony przed psem. Gdy pies go dotknie, puszka przewróci się hałasując, i niespodziewany dźwięk może nauczyć psa lepszego zachowania.CZAS
NA zabawę. Niektóre psy mogą godzinami obgryzać jeden przedmiot. Jeśli jest to właściwa zabawka, jak ulubiona piłka każdego Psa, należy mu na to pozwolić.
Prześlij komentarz