środa, 28 grudnia 2011

Dotyk twojego Psa


Dotyk umożliwia psu przekazywanie podstawowych potrzeb i kształtuje więzi emocjonalne bardziej niż wzrok, słuch i węch.


Przez całe życie psa jego relacje z in­nymi psami i ludźmi przypominają sport kontaktowy. Dla nas to wygląda jak zabawa, lecz dla psa trącanie bio­drem, szturchanie nosem czy trącanie łapą jest tak samo wyraźne, jak krzyk.

Znaczenie dotyku

Psy stosują dotyk, aby ustalić kontrolę lub hierarchię. Gdy spotykają się dwa psy, jeden z nich może popychać drugie­go barkiem lub pyskiem. Wygląda to jak wesoły kuksaniec (czym może być), ale jest także sposobem pokazania wyższego statusu psa. Nieśmiały, uległy pies rzad­ko używa tego rodzaju dotyku, podczas gdy pies pewny siebie stosuje go cały czas. Nie wszystkie zachowania społeczne psów do­tyczą ich pozycji. Psy lubią się bawić i używają rozmaitych rodzajów dotyku, aby zawiadomić o swojej gotowości do zabawy, lub jej braku. Pewne sygnały, których pies używa do usta­lania pozycji, jak położenie łap na barku dru­giego psa lub szturchanie go biodrem, mogą być też przyjacielską zaczepką. Pies, który trąca nosem, merda ogonem czy „kłania się", infor­muje, że chce się pobawić. Nawet niebezpiecz­nie wyglądające zachowania, jak chwytanie za sierść na karku, są przyjacielskie, jeśli psy się rozumieją i jednocześnie przekazują też inne sy­gnały wskazujące na chęć do zabawy.
Błędy w tłumaczeniu reakcji

Człowiek i pies mogą różnie zrozumieć podob­ne zachowania. Na przykład ludzie podają so­bie ręce przy powitaniu, ale większość psów nie lubi, aby dotykać ich łap. My kładziemy sobie nawzajem ręce na ramionach, aby wyrazić uczucia, a pies może odczytać taki gest jako zagrożenie. Psy nie lubią też uścisków, gdyż ogranicza to im możliwość ruchu czy ucieczki.
Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, jak pies od­biera twój dotyk, możesz go odpowiednio dosto­sować, aby uniknąć błędów. Na przykład czło­wiek jest dużo wyższy niż pies, więc wyciąga rę­kę, aby pogłaskać jego najwyższą część - głowę. W języku psów jest to wyraźne wyzwanie. Naj­lepszym sposobem przywitania się z psem jest pochylenie się (przykucnięcie), co sprawi, że będziemy wyglądać mniej groźnie, i pogłaskanie go po brodzie lub piersi zamiast po głowie.





DOBRY PIESEK.


Dotknięcie może być formą po­chwały, nagrodą za odpowiednio dobre zachowanie, jak w przypadku każdego psa , lub też sposobem na uspokojenie zdenerwowanego psa.



































Brak komentarzy: