niedziela, 2 grudnia 2012

Skomlenie Psa


Skomlenie to pozostałość z czasów szczenięcych, kiedy było sposobem na przyciągnięcie uwagi matki.

Skomlący pies, szczególnie taki, który robi to nieustannie, może każdemu zszarpać nerwy. Jeśli skomle stale i głośno, może to być sygnał, że jest zestresowany lub podekscytowany. Może tak być wtedy, gdy coś chce, a nie może tego zrobić sam: wyjść z klatki, zostać nakarmiony, zostać spuszczony ze smyczy i gonić kota czy wyjść na spacer. Skomlenie może też oznaczać, że pies jest tak podniecony, że sam nie wie, jak się uspokoić.

Jak oduczyć skomlenia

Jeśli nie poprawisz tego zachowania, pies o silnej osobowości szybko się nauczy, że dostanie to, co chce, jeśli będzie wystarczająco długo skomlił. Aby go oduczyć, nie mów do niego pieszczotliwie, jak do dziecka i nie głaszcz go uspokajająco. Spróbuj go zignorować. Możesz zwrócić na niego uwagę dopiero wtedy, gdy przestanie skomleć. W ten sposób nauczy się, że dostaje nagrodę, gdy nie skomle, a nie odwrotnie.
Przydzielenie psu jakiegoś zajęcia także odwróci jego uwagę od skomlenia. Gdy zaczyna skomleć, weź go do innego pokóju lub wypuść na dwór.
 Kiedy się uspokoi, zawołaj go z powrotem i daj komendę „siad" lub „leżeć". Po kilku takich ćwiczeniach wiele psów przestaje skomleć.

Możesz także oduczyć psa skomlenia mówiąc mu mocnym, niskim głosem „przestań skomleć!". Uważaj, aby twój głos nie był zbyt szorstki; złe korygowanie może sprawić, że niektóre psy stają się bardziej nerwowe i lękliwe. Kiedy w odpowiedzi uspokoi się, daj mu nagrodę i pochwal go. Kiedy pies zrozumie komendę „przestań skomleć!" możesz spróbować nauczyć go skomleć na komendę. Gdy lękliwy pies nauczy się na nią odpowiadać, i dostanie za to pochwałę, będzie bardziej pewny siebie.

SAM W DOMU. Kiedy pies jest zaniepokojony - gdy na przykład zostaje sam - może skomleć, czasem przez wiele godzin.

Brak komentarzy: