niedziela, 2 grudnia 2012

Pomoc Medyczna dla twojego pieska


Jest kilka spraw, o których powinieneś wiedzieć, gdy musisz leczyć w domu drobne stany chorobowe twojego psa.

Od czasu do czasu twój pies będzie musiał otrzymywać leki. Choć niektóre z nich podawane będą w formie zastrzyków przez twojego weterynarza, to większość należy podawać w domu i to ty dostąpisz tego zaszczytu. Jeśli pies ma się poczuć lepiej, ważne jest, by przyjmował medykamenty dokładnie tak, jak zalecił weterynarz i żeby cała recepta została wykorzystana, nawet gdy jest oczywiste, że pies czuje się dużo lepiej już po kilku dawkach. Leki nie spełnią swojego zadania, jeśli nie zostaną podane dokładnie tak jak przepisano.

JAK PODAWAĆ PASTYLKĘ

Na wiele zwyczajnych psich problemów zdrowotnych działają leki, które twój weterynarz dostarczy ci w formie tabletki. Psy nie lubią być zmuszane do połykania, staraj się więc podawać tabletki uważnie.
Trzymaj górną szczękę mocno otwartą, uważając, by pies nie ugryzł cię. Wtedy drugą ręką umieść tabletkę na języku jak najgłębiej. Zamknij pysk psa i poczekaj, aż połknie. Jeśli pies ma trudności w połknięciu, pomasowanie gardła może pomóc w przesunięciu się w dół tabletki. 
Jeśli twój pies ma apetyt, to często sprawdza się schowanie tabletki w serze lub maśle.
Jeśli twój pies nie pozwoli ci na trzymanie go za pysk, zabierz go do weterynarza. Nie warto ryzykować ugryzienia w rękę.


Podawanie płynnych leków

Gdy podajesz swojemu psu leki w postaci płynu, wlej lek do kroplomierza lub strzykawki — większość psów nie lubi łyżek. Ważne jest także, byś pozwolił psu łykać płyn w małych porcjach. Skieruj nos psa ku sufitowi, ręką podtrzymując pysk. Wprowadź strzykawkę lub kroplomierz w fałdę wargi z boku pyska i powoli wyciśnij troszeczkę płynu, dając psu dużo czasu na połknięcie. Nie podawaj płynu zbyt szybko lub w zbyt dużej porcji naraz, ponieważ może on zostać wciągnięty przy oddechu do płuc.

Podawanie leku do oczu

Łatwiej jest podawać maść do oczu niż krople do oczu, jako że można ją rozsmarować na dolnej, dającej się wywinąć, powiece. Jeśli trzeba użyć kropli do oczu, muszą one być podawane co trzy do czterech godzin. To jest zwykle zajęcie dla dwóch osób. Jedna siada lub kuca za psem, nakłania psa do siedzenia i delikatnie trzyma nieruchomo jego łeb, kierując nos ku górze. Druga osoba może odwinąć górną powiekę psa i wkroplić lek do oka.
Jeśli musisz sam wykonać całą procedurę, będziesz potrzebować łagodnej, lecz silnej kontroli. 
Ustaw swojego psa w pozycji „siad" i pochodząc od przodu, przy użyciu jednej ręki, łagodnie za pomocą kciuka podwiń do tyłu górną powiekę, podaj krople do oczu drugą ręką. 
W przypadku bardziej płochliwego psa, ustaw go w pozycji „siad" i klęknij koło niego. Obejmij ramieniem łagodnie jego szyję, jak byś zamierzał zastosować uścisk uniemożliwiający ruch zwierzęcia. Uchwyć brodę psa w swoją dłoń i przechyl jego głowę, aż nos będzie ustawiony ku górze. Użyj drugiej ręki, by podać krople.

Podawanie kropli do uszu

Bądź zawsze bardzo ostrożny w tym, co wkładasz czy wlewasz do uszu psa. Krople do uszu nie zawsze są bezpieczne — zwłaszcza dla psów które mogą mieć inne niezdiagnozowane problemy, takie jak na przykład przedziurawiony bębenek uszny.
Sprawdź u swojego weterynarza, jakich preparatów możesz używać. Krople wprowadzaj łagodnie, łapiąc małżowinę uszną i dawkując odpowiednią ilość do ustawionego w pionie kanału. Trzymaj ucho za małżowinę i delikatnie je masuj. Im dłużej krople pozostaną w kanale usznym, a pies nie wytrzęsie ich potrząsając głową, tym lepiej. Czynność powtórz z drugim uchem.
Jeśli kanał słuchowy jest bardzo zanieczyszczony, nie używaj kropli. Zamiast tego, skonsultuj się z weterynarzem, jak należy postępować, ponieważ lek podany do ucha nie dostanie się tam, gdzie powinien zadziałać, jeśli pionowy kanał słuchowy nie jest zupełnie czysty.
Bądź też świadomy, że niektóre leki do uszu zawierają alkohol i będzie szczypać, jeśli w uchu są otwarte ranki. To sprawi, że twój pies będzie „ostrożny" i nie będzie ci ufał, jeśli chodzi o uszy. Przed podawaniem do uszu jakiegokolwiek leku, skontroluj wrażliwe miejsca w kanale usznym przez łagodne ich masowanie.





PSIA  APTECZKA

Wielu weterynarzy zaleca, by właściciele psów zakładali apteczki pierwszej pomocy lub apteczki z lekami, specjalnie dla psów. Oczywiście możesz to zrobić, ale w większość wypadków nie jest to konieczne, ponieważ wiele leków, których używają ludzie, działa również na psy.
Oto podstawowe medykamenty, których możesz potrzebować i musisz mieć je pod ręką.
              
     
     
•  Węgiel aktywny do leczenia zaburzeń jelitowych; weterynarz powie ci, jak dużo go użyć.       

•   Woda utleniona (3% roztwór nadtlenku wodoru) do wywoływania wymiotów przy zatruciach.

•   Środki opatrunkowe i bandaż.

•   Chlorheksadyna lub podobny roztwór do czyszczenia ran.

•   Lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy - po ustaleniu z lekarzem weterynarii.

-- Solkoseryl  przy podrażnieniach skórnych u psów krótkowłosych.

•  Nadmanganian potasu do czyszczenia i nawilżania ran i owrzodzeń.

 krem hydrokortyzonowy do leczenia mniejszych zapaleń (na receptę).

•  Siemię lniane na biegunkę i inne dolegliwości trawienne.

•  Świetlik lekarski do przemywania pyłu z oczu i do łagodzenia podrażnienia.

•  Atecortin (na receptę) - łagodzenie stanów zapalnych.

•   Fenistil i panthenol do kojenia mniejszych zapaleń, jak również ugryzień i ukąszeń przez owady.


Łagodna dieta

Pies, który wymiotował lub miał biegunkę, będzie potrzebował trochę czasu, żeby jego przewód pokarmowy doszedł do normy. 
W większości przypadków oznacza to odpoczynek od jedzenia przez przynajmniej 12 godzin. 
Ważne jest jednakże upewnienie się, czy pies pije wodę, chyba że wymiotuje. Potem trzeba trzymać się diety i podawać na przykład gotowanego kurczaka z ryżem, dotąd aż dolegliwości żołądka nie ponowią się przez co najmniej trzy dni. 
Następnie stopniowo wprowadzaj normalną dietę. Inne, długotrwałe stany chorobowe mogą wymagać zmiany w diecie. Psy z chorobą serca mogą zostać przestawione na dietę o niskiej zawartości soli. 
Psom z chorobą nerek podaje się typową dietę z małą ilością pełnowartościowego białka. Twój weterynarz może zalecić jakąś dietę spośród wielu przepisywanych na różnorodne problemy.






























4 komentarze:

Natalia Zimniewicz pisze...

Genialny wpis...

Marta Wiśniewska pisze...

Mam nadzieję, że nigdy nie dojdzie do sytuacji w której musiałabym sama podawać jakieś lekarstwa mojemu psu. Bez problemu łapię do rąk degażówki https://sklep.germapol.pl/pl/degazowki.html kiedy chcę obcinać mojego psiaka, ale chyba nigdy bym nie zdecydowała się na pastylki.

Monika pisze...

Cenne porady tylko warto podkreślić, że podajemy leki dla psów, nie taki którymi leczymy się sami. Niektóre mogą im bardzo zaszkodzić https://mamabezrecepty.pl/leki-z-apteki-dla-zwierzat/ . I myślimy, że zwierzęciu pomagamy a my mu znacznie szkodzimy właśnie. Najlepiej kontaktować się z weterynarzem zawsze.

Aleksandra Wojtaś pisze...

Mój psiak niestety często miewa zapalenie spojówek i dlatego powinnam regularnie przemywać jego oczy. Podobno dobre są takie preparaty https://formapupila.pl/krople-do-oczu-dla-psa-opinie-ranking/ . Najważniejsze aby były hipoalergiczne.