niedziela, 2 grudnia 2012

Podstawy Zdrowia u Psa


Aby twój pies był zdrowy i długo żył, musi mieć dużo ruchu, dobrze zbilansowaną dietę i odpowiednią opiekę medyczną.

Szczeniaki łatwo zapadają na kilka groźnych dla życia, zaraźliwych chorób, którym łatwo można zapobiec stosując szczepienia. Gdy kupisz szczeniaka, musisz najszybciej, jak to możliwe, zabrać go do weterynarza. 

Zapytaj znajomych posiadaczy psów o dobrego weterynarza. 
W czasie pierwszej wizyty twój lekarz zbada psa, aby sprawdzić stan jego zdrowia, prawdopodobnie sprawdzi kał na obecność pasożytów wewnętrznych i z pewnością ustali schemat szczepień dla twojego zwierzaka.

Szczepienia

Większość szczepień przeprowadza się dwu- lub trzykrotnie w odstępach trzy- czterotygodniowych, gdy szczeniak ma 12-16 tygodni (patrz na kalendarz Szczepień). 

Szczepienie odbywa się kilkakrotnie, ponieważ większość szczeniaków ma tymczasową ochronę (przeciwciała) od matki, które mogą zakłócać zdolność wytwarzania ich własnych przeciwciał.

Większość szczepionek wymaga corocznej dawki przypominającej. Weź pod uwagę, że twój szczeniak nie jest w pełni zabezpieczony, zanim nie otrzyma wszystkich szczepień. Dopóki nie będzie w pełni uodporniony, nie bierz go w miejsca, gdzie może mieć kontakt z chorymi psami lub ich odchodami.

W Polsce obowiązkowe jest tylko szczepienie psów przeciwko wściekliźnie, ale twój pies potrzebuje o wiele więcej szczepień, by był bezpieczny. W zależności od tego, gdzie mieszkasz i z czym twój pies może się spotkać, weterynarz może zalecić niezbędne szczepienia.

Na przykład szczepienie przeciw kaszlowi kenelowemu jest korzystne dla psów, które będą miały częsty kontakt z innymi psami (na przykład na wystawach lub w hotelu dla psów).

KALENDARZ SZCZEPIEŃ

CHOROBY                  Pierwsze            Drugie             Trzecie                Dawka 
                                           Szczepienie      Szczepienie    Szczepienie         Przypominająca
Nosówka Najczęściej                                 
śmiertelna choroba wirusowa,                   
która wywołuje problemy            6 - 10 tyg.        10 - 12 tyg.      14 - 16 tyg.       12 miesiąc
z układem oddechowym, 
nerwowym i żofądkowo-jelitowe.

Wirusowe zapalenie 
wątroby                        6 - 8 tyg.                    14-16 tyg. 
(CAV-1 lub C'AV-2)                            10 - 12 tyg.                     12 miesiąc

Parwowiroza
Niebezpieczna i czasem •                   6 - 8 tyg.                             14 - 16 tyg.  
śmiertelna (szczególnie dla szczeniąt)                  10 - 12 tyg.                             12 miesiąc
wirusowa choroba jelitowa

Bordatelloza
Bakteryjna infekcja             
układu oddechowego,                     6 - 8 tyg.                                14 - 16 tyg.
która często jest następstwem                             10 - 12 tyg.                             12 miesiąc
licznych infekcji wirusowych i
kaszlu kenelowego

Parainfluenza
Wirus należący do grupy            
bakterii i wirusów,                             6 - 8 tyg.                            14 - 16 tyg.
które powodują kaszel kenelowy,                        10 -12 tyg.                             12 miesiąc
psi odpowiednik ludzkiego 
przeziębienia

Leptospiroza
Choroba bakteryjna,                10 - 12 tyg.             14 - 16 tyg.         - - - - - - - - 12 miesiąc
która atakuje wątrobę i nerki

Wścieklizna Śmiertelna
Wirusowa choroba układu nerwowego,    12 tyg.                                                12 lub 36
atakująca wszystkie ssaki, także ludzi.                       64 tyg.            - - - - - - -      miesiąc  
Może być trudna do wykrycia.                                                                                     

Koronawiroza
Zaraźliwa choroba jelitowa              6 - 10 tyg.      10 -12 tyg.       14 -16 tyg.       12 miesiąc
wywołująca biegunkę

Zapytaj weterynarza o rodzaj szczepionki

W Polsce stosuje się wspólną szczepionkę na kaszel kenelowy


LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ

Coroczna kontrola stanu zdrowia to odpowiedni moment na wykonanie szczepień przypominających. Szczepionki na wiele psich chorób są podawane w jednym zastrzyku (szczepionki poliwalentne).



Podstawowe informacje

Większość psów nie lubi okazywać, że się źle czuje i ukrywa dolegliwości. Do ciebie należy obserwowanie zachowania psa i znajomość podstawowych informacji, abyś wiedział, kiedy należy wezwać pomoc.
Normalne tętno u psa to 80 do 140 uderzeń na minutę. Bicie serca można wyczuć kładąc rękę na piersi psa zaraz za łokciem i delikatnie uciskając. Aby sprawdzić oddychanie, popatrz na ruchy klatki piersiowej. Jeśli pies jest nieprzytomny i nie wykazuje oznak życia, połóż włos lub nitkę na czubku nosa. To pozwoli ci wykryć nawet najlżejszy ruch powietrza.

Normalna temperatura ciała u psa to 38 do 39°C. Aby sprawdzić temperaturę, należy posmarować środkiem nawilżającym końcówkę termometru, ostrożnie włożyć go na około 5 cm do odbytnicy i przytrzymać końcówkę. Wynik odczytujemy po dwóch minutach. Jeśli temperatura przekracza 39,5°C, mamy do czynienia z gorączką, która wymaga natychmiastowego działania.

Większość gorączkujących psów ma słaby apetyt, są ospałe i mają tępy wzrok. Często mają też suchy, gorący nos, ale to dotyczy też zdrowych psów, więc nos twojego psa nie jest wiarygodną wskazówką. Jedyną pewną metodą, stwierdzenia gorączki u psa jest zmierzenie jej jak wyżej (patrz na temat Gorączka).

KSIĄŻECZKA ZDROWIA PSA

Pies musi mieć Książeczkę zdrowia, w której jest odnotowany przebieg szczepień. To są bardzo ważne informacje - mogą być potrzebne, gdy będziesz oddawał psa do hotelu czy pokazywał na wystawie. Nie poprzestawaj na tym. Prowadź notatnik dotyczący każdego z twoich zwierząt. Nie będzie to trudne i zbyt pracochłonne, Napisz imię psa na okładce. Na stronie pierwszej, zatytułowanej „Najważniejsze problemy" zapisz każdy problem medyczny, który dotyczył psa, z datą, kiedy się zaczął i datą, kiedy nastąpiła poprawa. 

To będzie skrócona historia zdrowia twojego psa. Zawiera ważne informacje, które musisz pamiętać, aby przekazać dalej, na przykład zmieniając weterynarza, idąc do specjalisty czy udając się na ostry dyżur, lub gdy przekazujesz psa komuś innemu.
Następne strony twojego notatnika będą zapisem wizyt u weterynarza i opisem stanu zdrowia psa. Nie lekceważ wartości tych osobistych notatek. Na przykład, gdy pies się drapie, a z zapisków wynika, że drapał się także w ubiegłym roku o tej samej porze, to najprawdopodobniej właśnie pomogłeś rozpoznać u niego alergię. 

Taka prywatna Książeczka zdrowia psa pomoże ci przypomnieć sobie, kiedy zaczęły się objawy choroby i jak pies się wtedy zachowywał, a także wiele innych szczegółów, które mogą przyspieszyć powrót do zdrowia. Posiadanie notatnika z opisem 
stanu zdrowia psa będzie procentować, gdy pies zachoruje.







Brak komentarzy: