niedziela, 2 grudnia 2012

Sterylizacja Psa


O ile twój pies nie jest rasowy, a ty jesteś odpowiedzialnym właścicielem, sterylizacja we wczesnym wieku jest rozsądnym wyborem.

Sterylizacja jest terminem chirurgicznego zabiegu usuwającego część narządów rozrodczych i uniemożliwiającego prokreację. 
U suk o tym zabiegu mówi się przeważnie jako o sterylizacji i obejmuje usunięcie zarówno jajników, jak i macicy. U samców nazywa się to kastrowaniem i obejmuje zupełne usunięcie jąder. Ponieważ jest tak wiele mitów o sterylizacji, właściciele psów często obawiają się tego zabiegu. 
Następujące fakty powinny rozjaśnić twój umysł i przekonać, że sterylizacja jest mądrą decyzją.

Powód sterylizacji

Co roku tysiące psów jest usypianych w schroniskach dla zwierząt, ponieważ nikt ich nie chce. Wiele z tych psów jest skutkiem przypadkowej hodowli. Jedynym sposobem zatrzymania tej tragedii jest niepozwolenie naszym zwierzakom na rozmnażanie się, a najbezpieczniejszym i najbardziej skutecznym sposobem osiągnięcia tego jest sterylizacja. 
Nieprzyczynianie się do zwiększania populacji bezdomnych zwierząt zwiększa szansę na znalezienie domu dla bezpańskiego zwierzęcia.
Przy obecnych metodach chirurgii weterynaryjnej, obie formy sterylizacji są względnie bezpiecznymi i bezbolesnymi zabiegami. Ponadto sterylizacja daje korzyści zarówno dla zdrowia, jak i zachowania zwierząt.

Dlaczego kastrować samca?

Kastracja zapobiega chorobie prostaty będącej poważnym problemem u starszych samców oraz wyklucza możliwość raka lub infekcji jąder.
Kastracja może także zmodyfikować wiele problemów behawioralnych. Usuwa ona honrion — testosteron, który jest odpowiedzialny za takie samcze zachowania jak próby kopulacji, intensywne znaczenie moczem terenu, agresja i włóczęgostwo. Nie tylko jest mniej prawdopodobne, że twój pies walczyć będzie z innymi psa mi, ale też mniej jest prawdopodobne, że inne psy będą mu dokuczały. Ponieważ wykastrowane samce mają mniejszą ochotę na włóczenie się i szukanie suczek, mniej jest prawdopodobne, że zostaną potrącone przez samochód.
Przeciwnie do popularnego przekonania, kastracja nie uczyni psa spokojniejszym, tylko usunie przyczynę dużej części jego frustracji. Tylko dojrzałość, ruch i szkolenie uspokoi aktywnego, młodego psa.

BRAK ROZPRASZANIA SIĘ. 

Większość zwierząt bardziej okazuje miłość i przywiązanie po sterylizacji.

W GŁOWIE TYLKO JEDNO.

 Trudno jest upilnować wykastrowanego samca psa, gdy w pobliżu są suczki.

Dlaczego sterylizować sukę?

Sterylizacja usuwa główne źródło żeńskich monów płci: estrogenu i progesteronu. Jeśli wysterylizujesz suczkę przed jej pierwszą cieczką, radykalnie zmniejszysz możliwość rozwinięcia się raka sutka, a także rozwinięcia się ropo-macicza lub raka macicy. Ten pierwszy stan chorobowy jest dość powszechny i często zagrażający życiu.
Inaczej niż w przypadku kastracji, sterylizacja ma mały wpływ na zachowanie się. Jednak że sterylizacja nie zapobiega podrażnieniu i sporadycznej agresji, jaką suki wykazują w okresie rui i w okresie ciąży urojonej, która często ma miejsce po okresie rui.
Sterylizacja także oznacza, że nie będziesz miał problemów z plamami krwi na dywanach, z wydzieliny, która pojawia się w okresie rui. W dodatku, zaoszczędzi ci to kłopotu, jaki stwarza uporczywa obecność sąsiedzkich psów siedzących pod drzwiami w oczekiwaniu na twoją sukę.


SMUTNA PRAWDA. Tak wiele rodzi się szczeniaków, że większość nie ma szansy na znalezienie dobrego domu. Sterylizacja pomoże ograniczyć tę tragiczną sytuację.


Mity i fakty

Popularnym mitem o sterylizacji jest ten, że wysterylizowane zwierzęta stają się przygnębione. W rzeczywistości większość zwierząt bardziej kocha i jest bardziej figlarna, jako że już
nie jest zajęta szukaniem partnera. Inny mit jest taki, że wysterylizowane zwierzęta robią się grube i leniwe. Wysterylizowane zwierzęta naprawdę potrzebują mniej kalorii, lecz one łatwo utrzymują szczupłą sylwetkę, jeśli są na odpowiedniej diecie i programie ćwiczeń. Otyłość jest spowodowana dużo częściej przez przekarmianie i brak aktywności niż przez sterylizację. Niektórzy właściciele także martwią się, że sterylizacja zmniejszy podstawowy instynkt ich psa do obrony swojego terytorium, zmieniając czujnego kiedyś psa stróżującego w psa mięczaka. I to też nie jest prawda.
Sterylizację najlepiej jest przeprowadzić przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, ale można to też zrobić w każdym wieku i będzie to miało ten sam wpływ na zachowanie się i uniemożliwienie reprodukcji. Nie ma potrzeby, aby pozwolić twojej suce mieć potomstwo przed przeprowadzeniem sterylizacji.
Naprawdę nie ma powodu, by nie wysterylizować twojego psa. Zabieg nie jest powyżej twoich możliwości finansowych i łatwo dostępny, a wiele stowarzyszeń humanitarnych oferuje programy taniej sterylizacji. Koszt operacji jest oczywiście dużo mniejszy niż koszt odchowania gromadki szczeniąt lub płacenia medycznych rachunków za schorzenia, którym sterylizacja łatwo zapobiegnie.
Prześlij komentarz