niedziela, 2 grudnia 2012

Pogryzienia i Rany na ciele twojego Psa


Istnieje możliwość, że kiedyś twój pies wróci do domu z raną, a ty będziesz musiał rzucić się po apteczkę.

Naturalna ciekawość twojego psa doprowadzi go do badania wszystkiego, co się rusza lub pachnie/śmierdzi, a to może być bolesnym doświadczeniem, gdy przedmiot zainteresowania psa ma żądło, zęby jadowe albo kolce. On może nawet zdecydować się stoczyć walkę z większym psem lub innym zwierzęciem mimo ryzyka przegranej.

Bandażowanie rany
Wiele ran goi się ładnie bez zabandażowania, ale inne lepiej jest zakryć. Rany, które powinny być zabandażowane to skaleczenia na poduszeczkach łap i innych powierzchniach, które mogą łatwo zabrudzić się, wszelkie rany, które pies intensywnie liże. Jeśli rana jest głęboka, zanieczyszczona brudem lub wydzieliną albo nadal krwawi, zabierz natychmiast psa do weterynarza. Nie próbuj opatrywać sam rany.
Przed opatrzeniem rany trzeba ją dokładnie oczyścić przez umycie tamponami z gazy zamoczonymi w wodzie. Opłucz ciepłą wodą, a następnie wysusz suchymi tamponami z gazy. Wysusz otaczającą ją sierść czystą szmatką, a następnie nałóż maść z antybiotykiem. Jeśli rana wymaga bandażowania, nakryj ją tamponem ze sterylnej gazy.

Rany na nogach i poduszeczkach
ŁAP
Nieważne, gdzie jest rana, na poduszeczce czy nodze, musisz owinąć całą nogę, by zapobiec puchnięciu i przyśpieszyć gojenie się. Przytrzymaj w miejscu gazę przykrywającą ranę jedną ręką, a drugą owiń nogę. Zacznij od poduszeczki i owiń całą nogę mocno, ale nie za ścisło, aż do samej góry. Regularnie zmieniaj wszystkie opatrunki. Za każdym razem, gdy zmieniasz opatrunek, delikatnie wyczyść, opłucz i wysusz ranę, a następnie nałóż maść z antybiotykiem. Uważaj na oznaki infekcji, zaczerwienienia, spuchnięcia, śmierdzący zapach czy wydzielinę z rany. Wymagają one uwagi weterynarza.

Rany na grzbiecie
Ponieważ najłatwiej je utrzymać w czystości, rany na grzbiecie rzadko kiedy wymagają bandażowania. By zapobiec infekcji i mieć lepszy dostęp do rany wystrzyżenie sierści może być konieczne. Wysterylizuj parę nożyczek o tępych końcach zanurzając je w spirytusie dla dezynfekcji, następnie użyj je do delikatnego wystrzyżenia włosów wokół rany. Oglądaj ranę regularnie, przemywając ją i nakładając maść z antybiotykiem dwa razy na dzień.
Jeśli rana jest duża lub twój pies nie chce zostawić jej w spokoju, zakryj ją tamponem z gazy sterylnej i przymocuj gazę w miejscu dużym bandażem. Znajdź duży, prostokątny kawałek materiału szerokości psiego brzucha (od pachy do pachwiny). Powinien być wystarczająco długi, by zawiązać go wokół ciała. Na każdym końcu zrób dwa nacięcia, by utworzyć trzy ogonki. Umieść środek materiału na grzbiecie, tak aby przytrzymywał gazę, a następnie pociągnij końce pod brzuch psa. Zwiąż razem pod brzuchem każdą parę ogonków mocno, ale bez ścisku. Taki bandaż, odwrócony, będzie także nadawał się na rany na klatce piersiowej i brzuchu.

MNIEJSZE CZY WIĘKSZE?
Mniejszymi ranami można zająć się w domu; większe rany wymagają interwencji weterynarza.


TO BOLI! Rany od ostrych, wąskich zębów kocich lub psich często są głębsze niż wyglądają.



Rany uszu
Rany po zewnętrznej stronie uszu rzadko kiedy się bandażuje. Jednakże rany po wewnętrznej stronie ucha mogą potrzebować specjalnego rodzaju bandażu - takiego, by powierzchnia rany była otwarta na działanie powietrza. Jest to bardzo ważne, jeśli twój pies ma długie opadające uszy lub leży głową blisko na ziemi tworząc ciepłe, wilgotne środowisko, gdzie może wystąpić infekcja. Zawiń uszy na czubek głowy i umocuj je paskiem materiału owiniętym pod brodą psa i związanym podwójnym węzłem na czubku głowy. Uważaj, by kanały uszne były otwarte i żeby pies widział bez problemu.

Ugryzienia przez psa lub kota
Z powodu sposobu, w jaki psy się bronią, istnieje możliwość ugryzienia w szyję, pysk, uszy i klatkę piersiową. Chociaż rana może nie wyglądać źle, ugryzienie długimi, ostrymi zębami uszkadza tkankę pod skórą i uszkodzenie to jest często głębsze niż wygląda. Wytnij włosy wokół powierzchni, umyj ranę dobrze ciepłą wodą z mydłem i wysusz tamponem. Posmaruj maścią : antybiotykiem i nakryj gazą. Odwiedź weterynarza, jeśli rany są typu nakłucia lub jeśli rana wydaje się być wyjątkowo głęboka.
Jeśli zobaczysz psa w walce, pierwszym zadaniem jest rozdzielenie zwierząt. Nie wkraczaj do bójki, ponieważ możesz sam zostać zraniony. Zamiast tego, użyj albo węża, albo wiadra, by oblać zwierzęta zimną wodą. Gdy twój pies uspokoi się, przyjrzyj się ranom.
Ugryzienia przez kota są gorsze niż ugryzienia przez psa, ponieważ ślina kota pełna jest bakterii, a rany są głębokie i niezmiernie wąskie. Psy poważnie pogryzione przez kota powinny zawsze być leczone przez weterynarza.

Ukąszenia węża
Podejrzewaj ukąszenie węża, jeśli twój pies wrócił z wycieczki ze spuchniętą, krwawiącą raną, zwłaszcza na głowie lub nogach. On może już trząść się, ślinić, wymiotować, może mieć rozszerzone źrenice lub zapaść. Jeśli nie potrafisz stwierdzić z całą pewnością, że to był wąż, zawsze potraktuj to jak jadowite ugryzienie. Celem twoim jest spowolnienie wejścia jadu do organizmu psa i uzyskanie natychmiastowej pomocy weterynarza.
Niech pies leży lub siedzi nieruchomo i spokojnie. Zanieś lub zawieź go do weterynarza raczej niż zaprowadź, jako że to spowolni przepływ krwi. Rozmawiaj z nim, im spokojniejszy on jest, tym wolniejsze jest bicie serca i tym wolniej jad wchodzi do organizmu. Przykryj psa kocem lub płaszczem, by zapobiec opóźnionemu szokowi.

UWAŻAJ NA OWADY   
Na szczególną uwagę zasługują użądlenia przez owady takie jak osy, pszczoły czy szerszenie. Jeśli to tylko jedno użądlenie, raczej nie ma powodu do niepokoju, jeśli jednak nasz pies został zaatakowany przez więcej owadów, gdy np. pojawił się zbyt blisko ula lub poruszył gniazdo os, może być bardziej poszkodowany. Jeśli zachowanie psa będzie nietypowe i niepokojące, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.


Brak komentarzy: