niedziela, 2 grudnia 2012

Krwawienie Psa


Widok krwi może przyprawić cię o zawrót głowy, ale gdy twój pies jest ranny i krwawi, ty jesteś jego jedyną deską ratunku.

Rozładuj stres, mówiąc do psa kojącym głosem, który on zna i któremu ufa, pomoże to również tobie zachować spokój.
Zawsze działaj szybko jeśli pies krwawi, zwłaszcza jeśli krew jest pompowana rytmicznie z rany. Tryskająca krew zazwyczaj oznacza przecięcie tętnicy, co powoduje większe straty krwi niż przecięta żyła. Krew z przeciętej żyły wycieka wolniej i równiej.
Pamiętaj, najpierw załóż psu kaganiec. Następnie, by zatrzymać krwawienie, zastosuj bezpośredni nacisk na ranę; zastosuj nacisk na jeden z punktów nacisku; aż wreszcie w ostatecznym wypadku zastosuj opaskę uciskową. Zabierz psa do weterynarza niezależnie od tego, czy udało się, czy nie zatamować krew.

Zastosuj bezpośredni nacisk
Umieść sterylny tampon z gazy bezpośrednio na krwawiącą powierzchnię i naciśnij mocno. Jeśli nie masz sterylnej gazy, użyj czystej szmatki, tkaniny lub w ostateczności swoich palców, dopóki ktoś nie poda ci bandaża. Jeśli krew przecieka przez materiał, nie zdejmuj go, tylko dodaj następne warstwy materiału na wierzch. W ten sposób, jeśli zaczną się tworzyć skrzepy, nie będziesz ich rozbijał.
Gdy krwawienie ustanie, zdejmij bandaż i warstwy materiału, następnie użyj czystego materiału do zabandażowania rany. Jeśli krwawienie nie ustanie w ciągu pięciu minut od zastosowania bezpośredniego nacisku, przymocuj tampony z gazy w miejscu bandażem, by twoje ręce były wolne do drugiej strategii działania: przykładania nacisku na punkty zranienia.

GRUPY KRWI U PSÓW
Tak jak psy mają różne rodzaje sierści, tak też mają różne grupy krwi, które odziedziczyły po swoich rodzicach. Jest osiem popularnych grup krwi u psów. Ale w większości przypadków weterynarz nie będzie badał psiej krwi,w celu określenia jej grupy, jako że u większości psów nigdy nie zajdzie potrzeba transfuzji krwi.
Jednakże w tym rzadkim przypadku, gdy transfuzja będzie potrzebna, psy mają jedną przewagę nad ludźmi. Prawie każdy pies może otrzymać w pierwszej transfuzji krew dowolnej grupy. W przypadku drugiej transfuzji pies musi otrzymać odpowiednią grupę. Choć weterynarze zawsze wolą podawać psu właściwą grupę krwi, szybciej jest podać to, co mają pod ręką, a w nagłych przypadkach czas odgrywa wielką rolę.

ABY RANA BYŁA CZYSTA.
Obandażuj stopę i przegub łapy mocno, ale nie za ścisło, aby rana była czysta. Zostaw palce nieobwiązane, byś mógł skontrolować, czy puchną.


ZASTOSUJ NACISK.
Przyciśnij mocno tampon z czystej tkaniny do rany i trzymaj go, dokąd nie ustanie krwawienie.


Zastosowanie opaski uciskowej
Jeśli pies nadal mocno krwawi mimo zastosowania nacisku na punkty nacisku przez ponad dziesięć minut, zastosuj opaskę uciskową. To spowoduje skurczenie się naczyń krwionośnych między skaleczeniem a sercem i zatrzyma upływ krwi. Weterynarze podkreślają, że opaska uciskowa powinna zostać użyta tylko w ostatecznym wypadku. Powinna ona zostać użyta tylko do zranień nóg psa lub ogona, nigdy korpusu czy szyi. Opaska uciskowa nie jest środkiem do stosowania w domu, powinieneś jej użyć tylko gdy jesteś w drodze do weterynarza. Opaski uciskowe są także niewygodne i większość psów w pełni świadomych nie będzie ich tolerowała. 
Znajdź szeroki pasek materiału - taki jak krawat, pasek gazy lub pończochy — i zawiń go wokół kończyny lub ogona powyżej skaleczenia, ale nie zawiązuj go. Włóż patyk, ołówek lub inny długi i cienki, mocny przedmiot na wierzch drugiej warstwy materiału. Przy wiąż patyk w miejscu dwoma swobodnymi końcami materiału i wtedy zakręć go, aby zacisnąć opaskę wystarczająco mocno, by zatrzymać krwawienie. Jest ogromnie ważne, by poluzować opaskę co pięć do dziesięciu minut na kilka sekund, by pozwolić krwi przepłynąć dla podtrzymania zdrowych tkanek na tej powierzchni. Jednakże nawet przy tych przerywanych zluzowaniach opaski może
wystąpić stałe uszkodzenie tkanek, więc istotna jest interwencja weterynarza.


PUNKTY NACISKU

Drugą techniką, zmniejszania krwawienia jest przyciśnięcie tętnicy, która dostarcza krew do danej powierzchni. Jest pięć głównych punktów nacisku na ciele psa i zależnie od tego, gdzie występuje nacięcie, powinieneś zastosować mocny nacisk na jedno z tych miejsc znajdujących się pomiędzy raną a sercem. Zawsze wybierz punkt nacisku znajdujący się najbliżej rany. Nawet jeśli krwawienie nie ustaje, zmniejsz nacisk troszeczkę na kilka sekund co kilka minut. Choć chcesz zatrzymać krwawienie, musisz pozwolić, żeby trochę krwi popłynęło, do otaczającej powierzchni ciała tak, by zdrowe tkanki nie zostały uszkodzone przez pozbawienie ich dopływu krwi.

•   Jeśli skaleczenie znajduje się na przedniej nodze psa, przyciśnij swoje trzy środkowe palce mocno i głęboko do pachy psa.

•   Jeśli skaleczenie jest na tylnej nodze psa, połóż swoje trzy palce głęboko pośrodku pachwiny (powierzchnia po wewnętrznej stronie uda, gdzie ono styka się z korpusem ciała),

•   Jeśli skaleczenie jest na ogonie psa, sięgnij pod ogon i połóż trzy środkowe palce, gdzie łączy się z ciałem. Trzymaj kciuk na wierzchu ogona i zastosuj łagodny nacisk.

•   W przypadku skaleczenia w szyję, wymacaj okrągłą, twardą tchawicę tuż pod gardłem. Przesuń swoje trzy palce na bok tchawicy, aż znajdziesz miękki rowek obok tchawicy i naciśnij go mocno, ale delikatnie. 
Jeśli podejrzewasz, że twój pies ma uraz głowy - być może jest oszołomiony lub zdezorientowany - nie używaj tego punktu nacisku. Zmniejszenie dopływu krwi do mózgu może pogorszyć uraz głowy. Lepiej jest zastosować mocny, bezpośredni nacisk na ranę podczas pośpiesznej jazdy do weterynarza. 

Jeśli twój pies ma ranę na głowie, znajdź miejsce, gdzie jego dolna szczęka zakręca pod ucho i naciśnij mocno trzema środkowymi palcami. (To jest także to miejsce, gdzie psy uwielbiają być drapane).             

Krwawiący nos
Jeśli twój pies ma krwawienie z nosa, zbadaj nos w dobrym świetle, aby zobaczyć, czy znajdziesz przyczynę. Jeśli zobaczysz nacięcie, zastosuj nacisk palcami. Jeśli nic nie widać, przytrzymaj psa nieruchomo i jeśli ci on pozwoli, zastosuj zimny kompres lub kostki lodu na grzbiet nosa. Nigdy nie próbuj wkładać tamponu do nozdrza możesz uszkodzić delikatną wyściółkę nosową Zabierz psa do weterynarza w celu dokładnego zbadania. Krwawienie z nosa może oznaczać ciało obce w nosie, nowotwór nosa lub inną przyczynę.



Brak komentarzy: