niedziela, 2 grudnia 2012

Złamanie Kości i Ogona


Wszystkie złamania powinny być uważane za nagły przypadek wymagający natychmiastowej interwencji.

Najpowszechniejszym powodem złamania kości jest wypadek samochodowy. Inne możliwe przyczyny złamań to upadki, podeptanie lub kopnięcie przez inne zwierzę albo rany postrzałowe.
Kości nóg najczęściej ulegają złamaniu, ale każda z kości psa może zostać złamana, łącznie ze szczęką, czaszką, żebrami i kręgosłupem. Psy ze słabymi kośćmi, takie jak bardzo młode szczeniaki lub takie z chorobami mającymi wpływ na kości, mogą być narażone na ryzyko złamań bardziej niż dorosłe zdrowe osobniki.
Jeśli wiesz, że twój pies przeszedł wypadek jakiegokolwiek rodzaju, zabierz go natychmiast do weterynarza, nawet jeśli wydaje się, że nie jest poważnie ranny. Może on mieć połamane kości lub wewnętrzne obrażenia.

Połamane łapy
Czasem trudno stwierdzić, że pies ma coś złamanego, ponieważ psy raczej nie okazują swoich dolegliwości. Na szczęście bardzo dobrze same radzą sobie ze zmniejszaniem bólu. Wykazują tendencję nieobciążania złamanej nogi. Innymi wskazówkami, że coś się stało mogą być: noga, na której jest guz, albo łapa, która jest skierowana w trochę innym kierunku, albo noga, która wygląda na trochę zdeformowaną w porównaniu z drugą.
Złamania, które przebiły skórę, zwane złamaniami otwartymi, dają podstawę do natychmiastowej wyprawy do weterynarza. Takie otwarte rany mogą krwawić i łatwo mogą ulec infekcji. Złamania, które nie przebijają się przez skórę, zwane zamkniętymi mogą w razie konieczności poczekać przez noc na leczenie. Ale nawet proste złamania mogą być bolesne, a twój pies poczuje się lepiej, gdy weterynarz nastawi nogę z unieruchomieniem za pomocą odpowiedniej szyny. 
Weterynarz może użyć gipsu, płytek z nierdzewnej stali, szpilek i śrub. Nowoczesne metody weterynaryjne obecnie pozwalają na leczenie większości złamań z minimalnym złym samopoczuciem psa i z szybkim powrotem do normalnego funkcjonowania.

Unieruchamianie złamanej nogi

We wszystkich przypadkach, natychmiastowym celem jest zapobieżenie dalszemu zranieniu powierzchni pęknięcia. Zależnie od rodzaju złamania, można to zrobić albo przez założenie szyny na zranioną nogę albo całkowite unieruchomienie psa. Następnym etapem jest zabranie go do weterynarza. Jeśli jest jakaś inna dorosła osoba do pomocy, ułóż psa na, kocu i podnieś go trzymając rogi koca tak jak nosidło, następnie włóż go do samochodu i zawieź natychmiast do weterynarza.

Złamanie dolnej części łapy Złamanie poniżej stawu nadgarstkowego lub kolanowego jest łatwe do unieruchomienia w szynie, ponieważ łatwo się dostać do stawu powyżej złamania. Wybierz materiał na szynę, który odpowiada wielkości twojego psa. W większości przypadków skuteczną szynę można zrobić przez zwinięcie w rulon czasopisma lub kilku arkuszy gazety wokół złamanego miejsca i przymocowanie taśmą klejącą. Zależnie od wielkości psa można użyć w charakterze szyn unieruchamiających patyki, ołówki czy linijki. Tak wykonana szyna powinna wystawać poza staw kolanowy czy nadgarstkowy i poniżej końca łapy. Zanim spróbujesz ruszyć psa, umocuj szynę w miejscu przez przewiązanie wokoło kilku pasków tkaniny lub gazy lub zawiązanie jakimś rodzajem bandaża. Nie związuj szyny zbyt ścisło, ponieważ mógłbyś zatrzymać dopływ krwi do nogi.

BOLESNE ZRANIENIE. Choć złamanie ogona nie jest tak powszechne, pies, który dużo podróżuje samochodem, jest narażony na przytrzaśnięcie ogona zamykanymi drzwiami.

Złamanie górnej części łapy Złamanie powyżej stawu kolanowego lub stawu nadgarstkowego jest trudne do unieruchomienia w szynie ponieważ biodro (nad tylną łapą) lub ramię (nad przednią łapą) jest trudne do unieruchomienia. Najlepiej nie próbować robić tego w domu. Zamiast tego, załóż psu kaganiec (zobacz temat Pierwsza Pomoc), włóż go do samochodu i zabierz do weterynarza.

Wystające kości
Gdy złamana kość przebije się przez skórę, opatrz ranę. Jeśli to możliwe, nasącz sterylną gazę w płynie fizjologicznym lub w czystej wodzie i nałóż taki mokry materiał na otwartą ranę. Jeśli to nie jest możliwe, owiń grubą, czystą tkaninę wokół rany, aby ją ochronić. Teraz złamana noga jest gotowa do umieszczenia na szynie.

Złamany ogon
Niestety machający ogon psa często potrafi sprawić mu kłopot. Zdarza się, że psu przypadkiem ktoś przytrzaśnie ogon drzwiami w domu czy w samochodzie. Możesz stwierdzić, że ogon twojego psa jest złamany, jeśli pies macha tylko połową ogona i nie jest w stanie poruszyć ogonem poniżej złamania. Dopóki złamanie nie wygoi się, pies prawdopodobnie będzie machał ogonem, jakby nic się nie stało, ale on będzie potrzebował pomocy i usztywnienia. Jeśli skóra jest przerwana, ogon będzie mocno krwawił i nawet więcej, gdy pies będzie nim machał.



TYPOWE OBJAWY ZŁAMANIA
Objawy zależą od kości, której to dotyczy i rodzaju złamania, ale mogą być one następujące: Rzucająca się w oczy rana na skórze (mogą być widoczne końce złamanych kości) Spuchnięcie tkanek wokół złamania Niezwykłe zachowanie się psa, wynikające z bólu, takie jak skowytanie lub agresja, zwłaszcza gdy pies jest dotykany Nienormalny wygląd części ciała która jest dotknięta złamaniem
Niezdolność do używania części ciała ze złamaniem. Złamana łapa będzie trzymana ponad ziemią; złamanie kręgosłupa lub miednicy może spowodować paraliż; złamana szczęka może wisieć i powodować, że pysk jest otwarty.


Leczenie
Przede wszystkim trzeba zatrzymać krwawienie. Łagodnie chwyć ogon tam, gdzie krwawi za pomocą pary tamponów z gazy lub czystej ście-reczki czy tkaniny. Pamiętaj, że ogon psa nadal boli, nawet gdy pies zachowuje się jakby nie bolało i uchwycenie w punkcie, gdzie jest złamany może spowodować, że nawet najbardziej spokojny pies zawyje z bólu. Naciśnij miejsce delikatnie, ale mocno, by zatrzymać krwawienie, następnie przymocuj taśmą na ranie sterylne tampony z gazy.
Jeśli ogon psa jest złamany u nasady, musisz natychmiast zobaczyć się z weterynarzem. Ze złamaniem u podstawy ogona twój pies może nie być w stanie załatwić się, po prostu dlatego, że nie może już podnieść ogona. W dodatku pies może cierpieć na uszkodzenie nerwu i tylko weterynarz będzie mógł to stwierdzić na pewno. Po prostu zapewnij psu wygodę i spokój aż dojedziesz do weterynarza.
Potrzeba będzie trzech do czterech tygodni na zagojenie się. Twój pies powinien wtedy machać całym ogonem tak jak przed złamaniem.
Czasami wydaje się, że pies ma złamany ogon dzień po tym jak pies dużo pływał. Ogon jest zwisający, ale faktycznie nie jest złamany. Ten stan zwany „wiotkim ogonem" jest przejściowy i nie wymaga żadnego leczenia oprócz odpoczynku.

Brak komentarzy: