czwartek, 29 grudnia 2011

Jak przygotować Psa do podróży samolotem


Podróż samolotem nie jest polecana dla psów, ale jeśli nie można jej uniknąć, należy się do niej odpowiednio przygotować.



Podróż powietrzna jest dla psa bardzo stresu­jąca i nie należy jej lekkomyślnie podejmo­wać. Pierwszym wymogiem, jaki stawiają linie lotnicze, jest klatka. Jeśli twój pies nie jest do niej przyzwyczajony, musisz ją nabyć i nauczyć psa korzystać z niej najpóźniej miesiąc przed lo­tem.

Kontrola stanu zdrowia

Zabierz psa do weterynarza, aby sprawdzić stan jego zdrowia i uzyskać potwierdzające je świa­dectwo. Jest ono wymagane dla wszystkich zwierząt przewożonych samolotami.
Jeżeli lecisz do innego kraju, skontaktuj się z jego placówką dyplomatyczną i zapytaj, jakie pies powinien mieć szczepienia i czy musi od­być kwarantannę po wjeździe.
Możesz także przedyskutować ze swoim we­terynarzem możliwość podania psu środków uspokajających. Na ogół nie jest to polecane, gdyż może spowodować zaburzenia w oddycha­niu i zdolności znoszenia zmian temperatury.

Kupowanie biletu

Rezerwację należy robić odpowiednio wcze­śnie. Zaletą wczesnej rezerwacji jest to, że być może twój pies będzie mógł odbyć podróż ra­zem z tobą w kabinie, o ile jego transportówka jest na tyle mała, aby zmieścić się pod siedze­niem fotela przed tobą. Zwykle podczas jedne­go lotu tylko jedno lub dwa zwierzęta mogą być przewożone w kabinie, więc im wcześniej zare­zerwujesz bilet, tym większą będziesz miał szan­sę, że to się uda.
Najczęściej jednak pies podróżuje w prze­dziale bagażowym, gdzie nie masz do niego do­stępu. Daj mu na drogę jego koc, będzie mu ciepło i poczuje się pewniej.
Jeśli to jest możliwe, zarezerwuj lot bez prze­siadki; wybierz lot w porze roku i porze dnia, gdy nic jest zbyt gorąco. Dla psa zamkniętego w przedziale bagażowym czekającego na pasie startowym samolotu upał może być zabójczy.

Lot nocą lub o świcie jest najbezpieczniejszy dla zwierząt podróżujących latem. Na koniec upewni się, czy zarezerwowałeś ten sam lot dla siebie i dla psa. Nie wysyłając go wcześniejszym ani późniejszym lotem.
Podczas lotu

Nie dawaj psu nic do jedzenia około osiem go­dzin przed lotem, a do picia na dwie godziny. Przyjedź na lotnisko odpowiednio wcześnie. Psy zwykle są traktowane jako ładunek, co oznacza, że musisz zgłosić się dwie godziny przed odlotem. Na klatce psa powinno znajdo­wać się twoje nazwisko, adres i numer telefonu, a także adres docelowy na wypadek pomyłki.

Gdy wsiądziesz do samolotu, zawiadom zało­gę, że w przedziale bagażowym znajduje się twój pies. Kiedy zdarzy się coś, co mogłoby zagrażać psu, na przykład samolot będzie długo czekał na pasie startowym, będzie można zorganizować dla niego opiekę. Jeśli taka sytuacja przedłuża się i zaczniesz martwić się o psa, nie bój się o tym mówić. Poinformuj załogę samolotu, że bezpieczeństwo twojego psa jest dla ciebie
naj­ważniejsze.

ODLOT. Każdy pies tak naprawdę nie lubi latać, ale odpowiednie przygotowanie zmniej­szy stres wywołany tym traumatycznym doświadcze­niem.












Brak komentarzy: