niedziela, 2 grudnia 2012

Zmiany Sierści u twojego Psa


Jeśli sierść twojego psa straciła swoją zwykłą sprężystość i połysk, wypatruj innych oznak problemów zdrowotnych.

Chociaż jest wiele różnych typów sierści u psa, wszystkie włosy składają się z twardego, włóknistego białka zwanego keratyną. 
Włosy są chronione i smarowane olejkami wytwarzanymi w drobnych gruczołach w skórze. Nie u każdego psa sierść wygląda tak samo i nie jest taka sama w dotyku. Niektóre rasy mają włosy, które są jedwabiste i połyskliwe; u jednych jest naturalnie gruba, u drugich krótka, a u jeszcze innych długa. 
Ale ogólnie sierść powinna wyglądać zdrowo i nie mieć zapachu. Zmiany w zwykłym wyglądzie  sierści - jeśli robi się matowa, sucha, tłusta lub śmierdząca — oznaczają, że występuje jakiś problem ze zdrowiem.

Łyse plamy

Sporadycznie twój pies może linieć trochę więcej niż zwykle. Zmiany hormonalne w okresie ciąży mogą przykładowo sprawić, że suka straci ogromną ilość włosów. Niektóre zupełnie zdrowe psy mogą bardzo linieć w jednym tygodniu, a nie linieć wcale w następnym.
Jest jednak duża różnica między sporadycznym wystąpieniem silnego linienia a linieniem, które jest tak intensywne, że u psa wystąpią łyse plamy. Utrata włosów łatkami, które nie odrastają, może być sygnałem świerzbu. 
W przypadku mocnej utraty włosów nie czekaj, aż to się samo poprawi. Natychmiast odwiedź weterynarza.
Łyse plamy, które są rezultatem intensywnego lizania się psa również wymagają natychmiastowej uwagi weterynarza. Psy, które skupiają całą swoją energię na wylizywaniu jednego miejsca na skórze, czasami powodują poważne, wzniesione owrzodzenia zwane „hot spot" lub „gorące rany", których wyleczenie zabiera dużo czasu. Zwykle pojawiają się na górnej powierzchni tylnych łap. Jest istotne, by powstrzymać psa od gryzienia tego miejsca, żeby rana się zagoiła. Trzeba zabandażować tę powierzchnię lub założyć psu kołnierz hiszpański.  Zapobiegnie on lizaniu się psa i da szansę zagojenia się rany. „Hot spot" często są głębokie i łatwo dochodzi do infekcji.

NATYCHMIAST CZYSTA I BŁYSZCZĄCA. Aby natychmiast wyszykować psa, wetrzyj dobrze w sierść ciepłe owsiane otręby lub mieszaninę mąki kukurydzianej i talku, a następnie wyczesz dokładnie.

Matowa, sucha sierść
Może wskazywać na problem z dietą. Twój pies może nie dostawać w swojej diecie dosyć substancji zwanej Omega 6.
Zbyt częste kąpanie psa może także spowodować matową, suchą sierść poprzez wypłukiwanie naturalnego natłuszczenia. 
Sierść psa ma naturalne właściwości samooczyszczenia, a tłuste substancje, które się w niej się znajdują, są po to, by zapewnić sierści nieprzemakalność - więc kąp psa jak najrzadziej. Większość psów trzymana w domu może być kąpana raz do roku. Weterynarze zalecają używanie szamponów, które są produkowane dla psów, ponieważ zazwyczaj szampony dla ludzi są zbyt ostre. Możesz natomiast stosować szampony dla małych dzieci.

Sierść bez połysku może także wskazywać na obecność pasożytów wewnętrznych, więc odwiedzenie weterynarza, by to wykluczyć, jest dobrym pomysłem.

Kołtuny i splątane włosy

Regularna pielęgnacja daje więcej niż tylko poprawę wyglądu psa. Usuwane są włosy, gdy pies linieje, zapobiegając gromadzeniu się ich blisko skóry. U psów, które nie są szczotkowane, włosy te istotnie tworzą sfilcowanie, które nie pozwala dotrzeć powietrzu do skóry i zmniejsza skuteczność gruczołów łojowych. Również to przyczynia się do dużej ciepłoty i wilgotności skóry prowadząc do miejsc przegrzania i innych infekcj i skóry.
Gdy w czasie pielęgnacji znajdziesz kołtun w psiej sierści, potrzeba czasu, abyś usunął go rozplątując palcami lub rozczesując. Jeśli nie możesz rozplatać go, użyj nożyczek lub rozcinacza, aby przeciąć środek kołtunił. Podłóż grzebień, lub swoje palce między kołtun a skórę psa, aby uniknąć skaleczenia skóry psa. Zawsze usuwaj kołtuny przed zmoczeniem psa, ponieważ woda zaciska kołtuny i trudniej jest wtedy poradzić sobie z nimi.

ŁOJOTOK
Potrzeba około trzech tygodni, by komórki skóry dojrzały, przewędrowały z wewnętrznej warstwy skóry na powierzchnię, obumarły i złuszczyły się. U psów ze stanem chorobowym zwanym łojotokiem ten proces jest jednak przyśpieszony. Martwe komórki szybko gromadzą się, powodując, że skóra i sierść wygląda brzydko. Połączenie olejków i wydzieliny skóry stanowi pożywne podłoże dla bakterii, więc u psów z łojotokiem często występują infekcje skóry, co powoduje swędzenie i nieprzyjemny zapach. Sierść będzie tłusta oraz mogą występować tłuste brązowawe złuszczenia na łokciach, pęcinach i uszach.

WYKONANIE KOŁNIERZA HISZPAŃSKIEGO
1. W środku arkusza z plastiku lub tektury zaznacz koło o obwodzie 7 cm większym, niż szyja twojego psa. Na zewnątrz tego kota zakreśl następne o średnicy o 15 cm większej niż to pierwsze. Wytnij koła i usuń klin. 

2.  Wytnij wycięcia na 1 cm wokół wewnętrznego koła i zagnij margines, by utworzyć obrzeże. Zrób dziurki do przewleczenia sznurowadła na każdym końcu kołnierza.

3.  Włóż sznurowadło do dziurek i ściągnij jego końce razem - powstanie stożek. Załóż kołnierz na głowę psa i zawiąż dokładnie sznurowadła.Brak połysku
Szybkim sposobem nadania połysku sierści twojego psa jest wtarcie mieszaniny mąki kukurydzianej i talku w proszku, albo suchych otrębów owsianych, które zostały lekko podgrzane. 
Potem należy dokładnie wyczesać psa. Otręby albo mąka kukurydziana pochłoną brud i nadmiar olejków zostawiając sierść lśniącą.

Starszy wiek
Starsze psy często mają sierść, która wygląda jak sucha i zniszczona. Regularne szczotkowanie pomoże w stymulowaniu pracy gruczołów łojowych i rozprowadzaniu naturalnego natłuszczenia.


Prześlij komentarz