niedziela, 2 grudnia 2012

Zaparcie


Psy dostają zaparcia tak jak ludzie — gdy pies nie może oddać kału, powoduje to przykre odczucia.

Zaparcie zwykle pojawia się, gdy pies musi czekać dłużej niż zwykle, aby załatwić potrzeby  fizjologiczne — musi często spędzać cały długi dzień zamknięty w domu, gdy jego ludzka rodzina jest w pracy czy szkole. To powoduje, że kał robi się suchy i twardy. Gdy pies ma za mało wody błonnika w diecie oraz niewystarczająco dużo ruchu, może to prowadzić do zatwardzenia.

Leczenie zaparcia

Wiele tych samych sposobów, które dają ulgę ludziom (lub zapobiegają problemowi), pomoże też  twojemu psu.

Zwiększ ilość ruchu
Jednym z najprostszych środków zaradczych jest regularny spacer. To nic tylko da jemu wiele możliwości załatwienia się, ale ruch pomoże naturalnej stymulacji jelit, by przesuwały znajdujący się w nich materiał troszeczkę szybciej.
Może zauważysz, że spacery na nowych terenach są szczególnie pomocne, ponieważ niektóre psy, zwłaszcza wszystkie samce, korzystają z kału, by zaznaczać terytorium.

DUŻO BŁONNIKA. 
Dodanie błonnika do diety psa powinno również pomóc.

Wprowadź pewne zmiany w diecie
W przypadku psów, które często mają zaparcia, weterynarze zwykle zalecają zwiększenie ilości błonnika w diecie. Błonnik w pokarmie absorbuje wodę w jelitach, co powoduje, że stolec jest większy, bardziej miękki i łatwiej przesuwa się w organizmie. Posypanie jedzenia otrębami zbożowymi doda zdrową ilość dietetycznego błonnika.

Niech psia miska z wodą będzie pełna

Jedną z przyczyn zaparć jest zbyt mała ilość wody. Płyny są niezbędne dla utrzymania wilgoci stolca i prawidłowego działania przewodu pokarmowego. Gdy pies zje dodatkową ilość błonnika, będzie potrzebować więcej wody. Zadbaj więc, by psia miska z wodą była zawsze pełna.

Nie próbuj środków przeczyszczających
Środki przeczyszczające mogą działać w przypadku ludzi, ale nie są one dobre dla psów. Środki przeczyszczające sprzedawane bez recepty mogą równie dobrze spowodować biegunkę, a zatem uczynić więcej szkody, niż przynieść pożytku.

Długotrwałe problemy
W większości przypadków zaparcie nie trwa dłużej niż dzień lub dwa. Jeśli jednak przeciąga się dłużej, przyczyną może być poważny problem, taki jak niedrożność jelita, powinieneś więc skontaktować się z weterynarzem.

REGULARNY RUCH. To jest najlepszy sposób, by układ trawienny psa prawidłowo funkcjonował.



Brak komentarzy: