niedziela, 2 grudnia 2012

Wychowywanie Szczeniaka


Gdy przyniesiesz szczeniaka do domu, zaspokojenie jego fizycznych i emocjonalnych potrzeb będzie zależało tylko od ciebie.

Zawsze powinieneś łagodnie odnosić się do szczeniaka, ale nie traktuj go, jakby był ze szkła. Zdrowy, zaszczepiony szczeniak jest pełen wigoru, a w miarę jak rośnie, jego energia również rośnie, przed szczepieniami jest zagrożony niektórymi chorobami, więc jest ważne, aby w tym okresie go chronić przed kontaktem z innymi psami. W ich miejsce daj mu okazję do nauki i zabawy; z ochotą z niej skorzysta.

Jak postępować ze szczeniakiem
Baw się razem ze szczeniakiem. Jeśli śmiga po pokoju w szalonym wyścigu, rzuca się na zabawki i je „morduje", gwałtownie rzucając przy tym głową, śmiej się i dobrze się baw, i włącz zabawę z psem do planu codziennych zajęć. Jeśli ucina sobie poobiednią drzemkę, a ty chcesz oglądać telewizję czy pograć na pianinie, zrób to. 
Pies powinien nauczyć się spać przy normalnych, domowych odgłosach i dźwiękach. Jeśli z zadowoleniem obgryza zabawkę, a ty masz nieodpartą ochotę go przytulić, zrób to.
 Szczeniaki rozumieją spontaniczne zachowania i mogą dać nam lekcję, jak improwizować zabawę.

PROBLEMY Z ZĄBKOWANIEM

Wydaje się, że szczeniaki ze stoickim spokojem znoszą bolesne ząbkowanie, ale zgubiony ząb, zaczerwienione dziąsła i czasem nawet utrata apetytu wszystko zdradzają. Ząbkujący szczeniak ma wyjątkową skłonność do gryzienia. Kup kilka zabawek do gryzienia, jako pomoc w ząbkowaniu. Możesz też spróbować zrobić je sam Zmocz i skręć stare myjki bawełniane i porządnie je zamroź. Daj jedną z nich do gryzienia, gdy będziesz widział, że szczeniak cierpi z powodu wyrzynającego się zęba - zimno spowoduje zmniejszenie bólu. Gdy tylko myjka się rozmrozi lub gdy szczeniak przestanie gryźć, upierz ją, skręć i włóż z powrotem do zamrażalnika, aby była gotowa na przyszłość".

Zdrowy rozsądek
Zachowaj zdrowy rozsądek w kontaktach ze szczeniakiem. Jeśli dziecko sąsiadów chce podzielić się z nim hamburgerem, namów je, aby zamiast tego dało psie ciasteczko. Jeśli szczeniak zaczyna się wiercić na twoich kolanach, postaw go na podłodze. Mógłby sobie coś uszkodzić skacząc lub spadając z nich. Postępuj z nim tak ostrożnie, jak z dzieckiem uczącym się chodzić.

Dzieci pod kontrolą
Kiedy twój przyjaciel chce przyjść z dziećmi, aby zobaczyć szczeniaka, miej wszystko pod kontrolą. Usiądź na podłodze razem z nimi i trzymając szczeniaka pokaż dzieciom, jak go głaskać, zanim im na to pozwolisz. Nigdy nie pozwalaj małemu dziecku, nawet najspokojniejszemu, nosić szczeniaka na rękach. Wiercący się szczeniak łatwo może się wyślizgnąć z rączek. A jeśli sam masz dzieci, pilnuj ich, gdy przychodzą do nich koledzy. Uścisk rówieśnika to potężna siła; twoje dziecko może nie być w stanie przerwać kolegom męczenia szczeniaka, więc wtedy ty musisz wkroczyć. Nie chcesz przecież, by przez złe traktowanie szczeniakowi coś się stało, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Bezpośrednia opieka
Szczeniak powinien zostać przyzwyczajony do dotykania każdej części swojego ciała. Aby go do tego przyzwyczaić, głaszcz go po całym ciele. Dotykaj go od czubka nosa do końca ogona i wszędzie, gdzie się da.


Wiele szczeniaków bardzo nie lubi dotykania łap, ale pozwolą na to, jeśli wykonasz to we właściwy sposób. Usiądź ze szczeniakiem na kolanach lub posadź go obok siebie, następnie głaszcz go w miejscach, które lubi, tak, że się zrelaksuje i prawie zaśnie. Kontynuuj głaskanie, ale obejmij nim również łapy. Jeśli zdenerwuje się i napręży mięśnie, wróć do głaskania tylko tułowia, aż znowu zaśnie i wtedy spróbuj dotknąć łap. Gdy będzie spał, delikatnie masuj mu palce wszystkich czterech łap. Szybko się uspokoi i pozwoli ci dotykać palców również wtedy, gdy się obudzi.
Gdy przeprowadzasz codzienne czy cotygodniowe zabiegi pielęgnacyjne, jak szczotkowanie czy przycinanie pazurów, rób to pewnie, lecz łagodnie - bez przepraszania go czy przymilania się. Zachowuj się tak, aby był pod kontrolą i pozwolił ci wykonać pracę. Jeśli przerwiesz szczotkowanie, bo pies zaczął się szamotać, on przejmie kontrolę nad sytuacją. Następnym razem po prostu zacznie się wyrywać wcześniej i gwałtowniej.


KTO TU RZĄDZI? 
Nie kupuj dziecku psa pod warunkiem, że będzie musiało samo nim się zajmować. Musisz być skłonny wziąć na siebie ten obowiązek, gdy to będzie konieczne.

PODNOSZENIE SZCZENIAKA
Do podniesienia szczeniaka potrzebne są dwie ręce, tak abyś mógł go podeprzeć w dwóch miejscach. Prawą rękę wygiętą do przodu podłóż mu pod klatkę piersiową, a lewą ręką podnieś jego zad. Zrób odwrotnie, jeśli jesteś leworęczny. Trzymaj szczeniaka obiema rękami blisko ciała. Nie odsuwaj go od siebie, aby zad mu nie zwisał. Nigdy nie podnoś go za przednie łapy lub pod pachy, gdyż w ten sposób możesz trwale uszkodzić mu stawy.

Domowe sprawy
Wiele szczeniaków początkowo boi się odkurzacza, więc należy powoli go z nim zapoznawać. Na początek włącz na chwilę odkurzacz znajdujący się w drugim pokoju, aby szczeniak oswoił się z jego dźwiękiem. Powtarzaj to codziennie, wydłużając czas pracy odkurzacza, aż szczeniak będzie obojętnie przyjmował ten dźwięk. Następnie stopniowo przybliżaj odkurzacz, na koniec wnieś go do tego samego pokoju, w którym znajduje się pies.
Szczeniak musi też wiedzieć, czym może, a czym nie może się bawić. Gdy podniesie przedmiot, który nie służy do zabawy, nie ganiaj go; to by go podekscytowało i mógłby pomyśleć, że to jest zabawa. Zamiast tego zaproponuj mu zabawkę lub coś smacznego i pochwal go, gdy to zostawi, aby przyjąć coś innego.

Brak komentarzy: