niedziela, 2 grudnia 2012

Specjalne Diety dla Psa


Wymagania pokarmowe twojego psa zmieniają się w ciągu jego życia i powinny być oceniane i dostosowywane w zależności od potrzeb.

Przestrzeganie specjalnej diety może być tak łatwe jak kupowanie karmy przeznaczonej dla szczeniaków z supermarketu lub uważne regulowanie pory i ilości, gdy karmisz psa z cukrzycą. Jeśli nie wiesz, czy twój pies potrzebuje specjalnej diety, porozmawiaj z weterynarzem.

Szczenięta

W pierwszym roku pies przechodzi okres największego wzrostu w ciągu całego życia. Szczeniaki rosną zdumiewająco szybko i potrzebują energii i zrównoważonych substancji pokarmowych na poziomie trzykrotnie wyższym od tego, który muszą mieć zapewniony jako dorosłe zwierzęta. To zapotrzebowanie zmniejsza się po około czterech miesiącach, lecz pozostaje większe niż u dorosłego zwierzęcia dopóki szczeniak w pełni nie urośnie w wieku od 10 miesięcy do dwóch lat, zależnie od tego, kiedy jego rasa dojrzewa.

Szczeniaki także potrzebują więcej pełnowartościowego białka, które mogą dostać w mięsie, jajach, mleku lub białym serze. Są to produkty smaczne i łatwe w trawieniu. Także możesz wybrać gotową karmę dla szczeniąt dostępną w handlu, która jest przygotowywana z uwzględnieniem specjalnych wymagań szczeniąt.

Nie przesadź

Większość szczeniaków jest odstawiana od suki między szóstym a ósmym tygodniem, więc twój będzie już jadł samodzielnie, gdy go przyniesiesz do domu. Nie pozwalaj mu na ciągłe objadanie się. Może on wykazywać tendencję do skokowych wzrostów, ale powinien być karmiony tylko taką ilością, jaka potrzebna jest do uzyskania stałego wzrostu ze średnią szybkością. Zdrowy szczeniak nie powinien być zbyt pulchny. Lepiej, by był szczupły niż przekarmiony, zwłaszcza w przypadku dużych ras. Jeśli pies zbyt dużo je, będzie rosnąć zbyt szybko. Gwałtowny nieproporcjonalny wzrost kości i mięśni może prowadzić do dysplazji i innych problemów ze stawami, zwłaszcza u dużych ras. Szczenięta dużej rasy mają odmienną dynamikę wzrostu niż mniejszej.

ZAPOMNIJ O TŁUSTYM SZCZENIAKU. 

Zdrowiej jest dla szczeniaka być raczej szczupłym niż pulchnym, zwłaszcza gdy ma wyrosnąć na dużego psa, jak na przykład ten wyżeł niemiecki krótkowłosy.
Pilnowanie, żeby pies był szczuplejszy sprawi, że zmniejszy się prawdopodobieństwo problemów ortopedycznych.
Szczenięta małych ras nie są tak bardzo narażone na problemy ortopedyczne. Jednakże są one podatne na niski poziom cukru oraz inne problemy zdrowotne.

Częste karmienie

Żołądki szczeniaków są małe i nie mogą zmieścić wystarczająco dużo jedzenia naraz na cały dzień. Dopóki twój szczeniak ma około pięć miesięcy, karm go trzy razy na dzień (albo cztery, jeśli jest on szczególnie małej rasy). Jeśli podajesz suchą karmę, należy zwilżyć ją ciepłą wodą. Nie tylko to lepiej smakuje, lecz także łatwiejsze jest dla pieska spożywanie takiej karmy jego szczenięcymi zębami.
Gdy pies ma od pięciu do około dziewięciu miesięcy, karm go dwa razy na dzień. Jeśli nadal smakuje mu wilgotne jedzenie, rozpieszczaj go jeszcze trochę. Lecz pamiętaj, że chrupanie suchej karmy jest na dłuższą metę lepsze dla je-go  zębów, jako że żucie czyści je.
Gdy będzie miał koło dziesięciu miesięcy, możesz zacząć karmić go jedzeniem dorosłego psa raz na dzień.

Wprowadzanie pokarmu dorosłego psa

Gdy szybkość rośnięcia szczeniaka zmniejszy się znacząco, będzie to dobra pora na wprowadzenie go na dietę podtrzymującą dorosłego psa. Z reguły, gdy pies osiągnie 75 do 80 procent ' wielkości dorosłego psa będzie to właściwy moment na przejście z karmy szczenięcej na karmę dorosłego zwierzęcia. Ogólnie mówiąc, im mniejszy pies, tym wcześniej osiągnie to, co jest uważane za dojrzałość. Twój weterynarz może ci doradzić. Obserwuj zmiany w jedzeniu twojego psa, bądź świadomy wagi dorosłego psa tej rasy. W przypadku szczeniaków mieszańców, używaj reguły czterech miesięcy w wieku czterech miesięcy twój szczeniak będzie przybliżeniu połowy wielkości dorosłego egzemplarza. Jest to całkiem pożyteczny punkt odniesienia, gdy nie jesteś pewien, z jaką egzotyczną mieszanką ras masz do czynienia.
Przestaw swojego szczeniaka na dietę dorosłego psa. Jeśli zmieniasz rodzaj karmy, rób to stopniowo. Będzie to łatwiejsze dla jego układu trawiennego i kubków smakowych. Przez siedem do dziesięciu dni podawaj coraz to zwiększającą się ilość nowego pokarmu w stosunku do całej porcji.

JEDNA MISKA. Wielu dorosłym psom, jak na przykład Wyżłowi Węgierskiemu, jeden posiłek dziennie wystarcza. Woda jednak musi być stale dostępna.


Suki w ciąży i karmiące

Nie zwiększaj dziennej porcji karmy dla dorosłej suki w ciąży aż do trzeciego trymestru, kiedy jest ona w siódmym tygodniu ciąży, a wtedy tylko zwiększ o 10 do 20%. Prawdziwe jedzenie rozpocznie się, gdy szczeniaki się urodzą. Nie przekarmiaj swojej suki w czasie ciąży i nie odżywiaj jej zbyt skromnie, gdy jest w okresie laktacji. Jeśli przytyje zbytnio w czasie ciąży, może mieć problemy z oszczenieniem się. Po tym, jak suka donosi swoje szczeniaki, zwiększ jej porcje o następne 10 procent pierwszego dnia po urodzeniu małych. Potem pozwól jej jeść, ile chce (ale tylko pokarm psi, żadnych czekoladek ani niezdrowych poczęstunków). Daj jej nieco większy wybór, tak aby jadła chętnie.
Zapotrzebowanie szczeniaków na mleko będzie zwiększać się przez pierwsze 20 do 30 dni, więc matce należy pozwolić jeść tyle, ile ona potrzebuje, aby wykarmić małe. Jest inna korzyść ze swobodnego dostępu do jedzenia w tym czasie.  W wieku około  trzech tygodni szczeniaki  zaczną próbować jedzenie od matki i wkrótce będą dostawały dobrą część swojego zapotrzebowania  pokarmowego w ten sposób.
Karmiące suki mają duże potrzeby pokarmowe, nawet trzy do
czterech razy większe niż normalnie. Powinny mieć dietę albo dla psów rosnących, albo dla suk karmiących. Typowa dieta uniwersalna dla psów dorosłych może w tym okresie okazać się zbyt uboga - może mieć zbyt niski poziom kaloryczny lub zbyt mało składników pokarmowych. Jednakże ważne jest, aby twoja suka wróciła do stanu przed ciążą po tym, jak szczeniaki zostaną odstawione od piersi i aby nie przybrała na wadze. Pamiętaj, by dokonywać zmian w diecie stopniowo.

Starsze psy

Gdy karmi się starego psa, nie tyle istotny jest jego wiek, ile tryb życia, jaki prowadzi. Chociaż może on potrzebować tylko trzy czwarte kalorii z poprzedniej diety, jego zapotrzebowanie na zasadnicze składniki pokarmowe może być proporcjonalnie większe. Starsze psy wymagają pełnowartościowego białka. Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego, takie jak włosy czy kopyta, też zawierają białko, lecz niskiej jakości. Dla porównania, jaja dostarczają białka najwyższej jakości. Kupuj lepszą karmę po wyższej cenie lub poproś weterynarza, by zalecił pokarm dla twojego starzejącego się psa.
Uważaj, by nie przekarmiać starego psa. Zbyt dużo jedzenia w połączeniu z niską aktywnos'cią mogłoby łatwo doprowadzić do nadwagi, co może spowodować problemy zdrowotne. Niektóre stare psy mają skłonność do otyłości.
Pewne pokarmy dla starszych psów ograniczają białko, aby zapobiec chorobom nerek. Takie ograniczenie może być niekonieczne, jako że choroby te nie są powszechne u starych psów. Jeżeli twój pies nie ma problemu z nerkami, nie ma potrzeby ograniczać ilości białka, jakie spożywa. Jeśli jest pod stałą opieką weterynaryjną oraz ma dietę dopasowaną do swojego stanu zdrowia to w porządku.

POKARM DLA WSZYSTKICH
Karmiące suki potrzebują dużo jedzenia, aby umożliwić wytwarzanie wystarczającej ilości mleka dla swoich szybko rosnących szczeniaków.

SPOWOLNIENIE. 
Z wiekiem większość psów potrzebuje mniej kalorii, ponieważ mają mniej ruchu. Ich dieta może być także zmodyfikowana, aby ulżyć ich pewnym stanom chorobowym.

Psy pracujące

Prawdziwie pracujące psy są to takie, które pasą owce, bydło i inny żywy inwentarz, które biegną w wyścigach psich zaprzęgów lub spędzają całe godziny w polu ze swoimi właścicielami. 

Potrzebują one diety bogatej w pełnowartościowe białko i tłuszcze, aby utrzymać szczytową kondycję i dobry stan ciała.
Fizjologicznie psy różnią się od ludzi pod kilkoma względami. Mają większą masę serca i mięśni w porównaniu do masy całego ciała, a ich krwionośny i oddechowy układ jest lepszy od naszego. Również psy nie pocą się w ten sam sposób jak ludzie. Zależnie od rasy psy mają również więcej energii. 
Różnice te stają się ważne, gdy karmi się pracującego psa, aby utrzymać go w najlepszej formie.
Pracujące psy dobrze się rozwijają i pracują, gdy karmione są białkiem i tłuszczami zwierzęcymi. Zboża, warzywa i węglowodany odgrywają mniejszą rolę energetyczną. Upewnij się, że kupujesz pokarm z pełnowartościowym białkiem pochodzenia zwierzęcego, a nie karmę o wysokiej zawartości zboża czy soi.
Ciężko pracujący pies może odnieść korzyść : karmienia dwa razy na dzień, ale uważaj by nie karmić go tuż przed albo po forsownym wysiłku; może to spowodować wymioty, biegunkę, a nawet skręt żołądka. Podobnie nie pozwalaj swojemu psu na rozpoczęcie forsownego działania aż minie 30 minut od ostatniego wypicia płynu.
Innym czynnikiem do rozważenia jest, kiedy karmi się pracującego psa, ilość czasu, jaki spędza pies na dworze przy zimnej pogodzie. Z reguły psy powinny dostać 8% więcej kalorii na każde 20"C spadku temperatury.
Podawanie ciężko pracującemu psu lekkich przekąsek na polu nie jest sposobem na podtrzymanie jego energii. Często jest on w zbyt wielkim napięciu i odmawia jedzenia, gdy pracuje.

WYSOKA ENERGIA. 
Kiedy pracują, psy pociągowe potrzebują ponad 10 000 kalorii dziennie, aby utrzymać masę ciała i pełnię energii.
Długotrwała opieka i rekonwalescencja

Jeśli twój pies ma problem zdrowotny, będziesz musiał współpracować z weterynarzem, aby opracować odpowiednią dietę dla niego. Rodzaj pokarmu może pomóc w chorobie. Na przykład dieta dla psa z chorobą nerek ma zmniejszoną ilość białka, fosforu i soli, lecz zwiększoną ilość kalorii - więcej energii do skonsumowania, jako że może on dostawać mniej pokarmu.

Pies — rekonwalescent może także skorzystać ze specjalnej diety. Jeśli stracił wagę wskutek choroby lub zabiegu operacyjnego, możesz zwiększyć ilość kalorii w jego pokarmie aż osiągnie wagę, jaką miał przed chorobą. 
Jeśli jego normalną dietą jest suchy pokarm, a chcesz go zachęcić do jedzenia, spróbuj zmoczyć karmę małą ilością ciepłej wody lub nawet odrobiną gotowego jedzenia czy pokarmu z puszki.
Są specjalne karmy na receptę przygotowywane dla psów z różnymi stanami chorobowymi. Można je kupić tylko u weterynarza, który będzie ściśle współpracował z tobą w kwestii diety.












Brak komentarzy: