niedziela, 2 grudnia 2012

Problemy z Uszami u Psów


Jeśli twój pies bardzo drapie uszy, istnieje możliwość, Że próbuje pozbyć się czegoś, co mu w tym miejscu dokucza.

Swędzące uszy mogą doprowadzić twojego psa do szału drapania. Przyczyną może być kolonia roztoczy, które zrobiły sobie w uszach siedzibę, albo może to być oznaka innej dolegliwości.

Roztocza uszne

Roztocza uszne są jedną z najbardziej powszechnych przyczyn problemów z psimi uszami. Drobniutkie, podobne do kraba roztocza przechodzą z psa na psa lub kota, czy też innego pokrytego sierścią zwierzaka, jakiego posiadasz. Żywią się one woskowiną i innymi wydzielinami kanału słuchowego i chociaż rzadko gryzą, żądlą czy inaczej ranią, mogą prowadzić do intensywnych reakcji alergicznych, powodując drapanie się psa w uszy doprowadzające do powstania otwartej rany. Roztocza są łatwe do zdiagnozowania przez weterynarza i łatwe do leczenia w domu, nawet jeśli czasami są trochę uporczywe.
Jeśli podejrzewasz, że pies ma roztocza uszne, podnieś ucho i zajrzyj do środka. Nawet jeśli roztocza trudno zobaczyć, nieczystości, jakie pozostawiają za sobą - brązowo-czarna wydzielina, która przypomina zmieloną kawę są całkiem widoczne. Skontaktuj się weterynarzem, by potwierdził, że to właśnie jest przyczyna drapania się psa w uszy i żeby poradził, jakich kropli powinieneś użyć.
Będziesz też musiał podążać za wędrującymi roztoczami. Środek na roztocza wprowadzany jest do kanału usznego, ale roztocza mają osiem nóg i robią to, co pasożyty czynią, gdy wciśniesz insektycyd do ich domu: przenoszą się do nowego miejsca, zwykle przy nasadzie ogona. Gdy lekarstwo w kanale usznym skończy się, roztocza wrócą do domu, jakby nic się nie stało.
By uniknąć tej pułapki, należy nie tylko leczyć uszy, ale także zastosować proszek lub spray na pchły na całe ciało psa. Większość preparatów na pchły zabije też uszne roztocza na powierzchni ciała.
Na roztocza musisz leczyć wszystkie swoje zwierzęta domowe, nie tylko psa. Roztocza łatwo przechodzą z jednego zwierzęcia na drugie. Jeśli masz więcej niż jedno zwierzę, pamiętaj, by leczyć każde zwierzę w obrębie gospodarstwa domowego (psy, koty, fretki, króliki i inne). W przeciwnym razie, możesz zauważyć, że twoje zwierzaki bawią się w „przekazywanie roztoczy".
Jeśli twój pies będzie jednak nadal pozostawał w kontakcie z nosicielem roztoczy, wkrótce ulegnie ponownemu zainfekowaniu i problem powróci.

PODEJRZEWASZ PROBLEM?
Właściciel Psa powinien użyć latarki, aby sprawdzić obecność ciał obcych.

Infekcje uszu
Psy często dostają infekcji i w kanale usznym spowodowanej bakteriami lub grzybami. Nie zawsze zarażają się od innych psów,
czasem są inne przyczyny podatności na infekcje. Mogą to być:

• Kształt uszu psa, w szczególności opadające uszy lub mały kanał wewnętrzny;

• Duża wilgotność lub fascynacja pływaniem;

• Przesada w dbaniu o uszy: nadmierne wyrywanie włosów lub czyszczenie uszu, podrażniające płyny lub krople do uszu;

• Problemy zdrowotne takie jak alergie, nietolerancja pokarmowa lub brak równowagi hormonalnej.

Jeśli zauważysz brud w kanale usznym swojego psa lub na płatach uszu, albo jeśli uszy są czerwone, gorące lub wrażliwe, pies może mieć infekcję i powinieneś zabrać go do weterynarza na leczenie. Jeśli stale pochyla głowę lub potrząsa nią, może mieć problem z uchem wewnętrznym. Twój weterynarz będzie w stanie zdiagnozować, co jest ukrytym powodem dolegliwości i ustalić plan rozwiązania problemu. Należy regularnie sprawdzać, czy nie ma ciał obcych w uszach, takich jak np. nasiona traw.

CZYSZCZENIE. 
Aby zapobiec infekcjom wymyj uszy psa, wysusz je potem delikatnie i dokładnie kawałkiem gazy nawiniętej wokół palca.

Zapobieganie chorobom uszu
Najlepszym sposobem utrzymania uszu w zdrowiu jest systematyczna dbałość o nie. Oto, co zalecają weterynarze.
Kontroluj uszy psa co tydzień. Dobra dbałość o uszy zaczyna się od regularnego sprawdzania ich wnętrza, co powinno wejść do zestawu regularnych zajęć pielęgnacyjnych. Kanały uszne powinny być czyste, bez odznak zapalenia, bez nieprzyjemnego zapachu i bez zaczerwienień wokół płatów usznych. Gdy kontrolujesz uszy, sprawdź uważnie, czy nie ma kleszczy i nie zapominaj o roztoczach. Nie ma potrzeby badania kanału usznego zbyt głęboko; po prostu sprawdź zewnętrzną powierzchnię, następnie podnieś płat uszny i zobacz, co możesz dojrzeć wzrokiem i wyczuć nosem.
Jeśli twój pies ma skłonność do gromadzenia woskowiny, wykonuj regularnie czyszczenie uszu. Utrzymywanie czystego i wolnego od pasożytów kanału usznego musisz uczynić częścią regularnej pielęgnacji i rutynowych kąpieli. Ale zanim wprowadzisz jakieś roztwory do uszu psa, przedyskutuj to ze swoim weterynarzem. Uszy są bardzo wrażliwe i wiele antyseptyków i antybiotyków może spowodować głuchotę, jeśli dostaną się do ucha środkowego, co może się stać, na przykład wtedy, gdy bębenek uszny będzie pęknięty.
Po upewnieniu się, że ucho jest wolne od wydzieliny, zanurz pałeczkę z końcówką z waty do roztworu przeznaczonego do czyszczenia uszu. Łagodnie przetrzyj płat uszny dookoła i między zagięciami - uważaj, by nie wepchnąć pałeczki z wacikiem zbyt głęboko do kanału usznego. O ile będziesz widział końcówkę pałeczki z watą, możesz jej używać bezpiecznie.
Uważaj, by nie wepchnąć wydzieliny głębiej do kanału, gdy używasz wacika. Jeśli zauważysz nadmiar płynu lub wydzieliny w uchu, użyj kuleczki z waty i uważnie usuń to. Zwykle nie zaleca się usuwania włosów z kanału usznego u psów, które mają raczej zdrowe uszy. Wyjątkiem są psy ras z wełnistą sierścią, takie jak pudle i bedlington terrier, u których włosy mogą stać na przeszkodzie w podaniu leku do chorego ucha lub gdy nie można wyciągnąć z ucha zainfekowanego materiału. Można tylko delikatnie wyrywać włosy. Nigdy nie stosuj u psów kremów do depilacji, nie są one przeznaczone dla psów, a substancje chemiczne, jakie zawierają, są zbyt ostre dla psiej skóry.

PODAWANIE KROPLI DO USZU. 
  • Mocno przytrzymaj płat ucha, aby pies nie mógł potrząsać głową i wpuść krople.

  • Utrzymując silny chwyt ucha, zakryj otwór i po-masuj je łagodnie u nasady, by krople zadziałały w kącikach i zagięciach ucha, gdzie może znajdować się źródło problemu.

Prześlij komentarz