niedziela, 2 grudnia 2012

Problemy z Oczami


Psie oko jest bardzo podobne do ludzkiego, a każdą jego część może dotknąć jakaś dolegliwość, która wpłynie na zdolność widzenia.

Choć nie zobaczysz wśród biegających wokół psów osobników w okularach, to mają one tak jak i ludzie problemy z pogarszaniem się wzroku i infekcjami oczu. Zmętnienie oczu jest jedną z tych kłopotliwych dolegliwości, które często przydarzają się starzejącemu się psu. To stwardnienie rogówki i wygląda w dużym stopniu jak katarakta, ale nie jest tak poważne. Może zmniejszyć widoczność na małą odległość, ale to nie jest tak ważne u psów jak u ludzi.
Na początku możesz nie zdawać sobie sprawy, że twój pies ma problemy z widzeniem, ponieważ psy łatwo przystosowują się do tego i kompensują sobie słabszy wzrok innymi zmysłami. Niektóre z symptomów, jakie możesz zauważyć, to trudności z pokonywaniem przeszkód, potykanie się na schodach lub krawężnikach w czasie zmierzchu lub nocą. Jeśli zauważysz, że wzrok psa psuje się, zabierz go do weterynarza w celu diagnozy i sprawdzenia, czy nie jest to coś poważnego.
Powszechnym schorzeniem, które sprawia, że psie oczy są zaczerwienione i swędzą, jest zapalenie spojówek spowodowane przez alergię lub infekcję.

Pomaganie psu, gdy psuje się wzrok
Choć upośledzony wzrok jest inwalidztwem, psy często radzą sobie z tym problemem lepiej niż ludzie, a dużo jeszcze możesz zrobić, by ułatwić życie swojego zwierzęcia.

Zacznij od pozostawiania rzeczy tam, gdzie pies będzie o nich pamiętał. Ze wzrokiem słabszym niż w przeszłości, twój pies będzie poruszał się po domu używając swojej pamięci o rozmieszczeniu rzeczy w mieszkaniu. Nie przesuwaj więc kanapy w nowe miejsce, ponieważ pies raczej wpadnie na nią, niż ją ominie. Pozostawiaj psie posłanie, miski z wodą i pokarmem tam, gdzie zawsze były, żeby pies mógł je znaleźć.
Jeśli musisz na nowo urządzić mieszkanie, zabierz psa na spokojny spacer po mieszkaniu, by mógł się on zapoznać z nowym ułożeniem przedmiotów.
Chroń go przed trudnymi miejscami stosując dodatkowe środki ostrożności przy schodach i innych potencjalnie niebezpiecznych miejscach, takich jak kuchnia. Jeśli zastosujesz te samy metody nie wpuszczania psa, jakie zastosowałbyś w przypadku szczeniaka czy malucha, twój pies będzie czuł się dobrze.
Oczywiście twój pies nie może podziwiać widoków, ale to nie oznacza, że świeże powietrze czy też interesujące zapachy, których zaznałby na spacerze, nie sprawiałyby mu przyjemności. On nadal potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, choć teraz ty musisz mieć oczy szeroko otwarte za was obydwu.
Teraz stwierdzisz, że o wiele lepiej jest przymocować smycz do szelek niż do obroży, ponieważ musisz mieć większą kontrolę nad psem i częściej ściągać go smyczą. Szelki dadzą ci możliwość dużo łagodniejszej kontroli nad psem niż sama smycz.


DASZEK OD SŁOŃCA. 
Twój pies nie może rzeczywiście nosić okularów przeciwsłonecznych, ale jego oczy potrzebują ochrony tak jak i twoje. Daszek od słońca na zatrzask będzie dobrym rozwiązaniem.


ZAĆMA. To powszechny problem zwłaszcza u starszych psów. Środek oka wydaje się biały lub mętny. W ostrych przypadkach zaćma musi być operowana.



Przynoszenie ulgi podrażnionym oczom
Raz dziennie przemywaj oczy psa ciepłą wodą, ;imną czarną herbatą lub płukanką kupowaną bez recepty. Wycieraj je starannie w kierunku środka nosa. W sklepach z artykułami dla zwierząt można kupić różne produkty do zabrudzeń, jakie mogą pozostać na psim futrze wskutek zalegania na nim wydzieliny z oczu. Psy z alergią często mają bolące, czerwone oczy na wiosnę i latem, gdy zagęszczenie pyłków kwiatowych jest wysokie. Przy zimniejszej pogodzie, kurz i zarodniki pleśni powodują alergię i zaczerwienienie oczu u wrażliwych psów. Jeśli twój pies ma zapalenie spojówek lub inną infekcję, to często zaczerwienieniu będzie towarzyszyła wodnista wydzielina. Odwiedź weterynarza, by poradził ci, jak wtedy leczyć psa.

Problemy genetyczne
Są choroby genetyczne związane z niektórymi rasami psów. Na przykład zaćmę można najczęściej stwierdzić u takich ras, jak amerykański cocker spaniel czy doberman i może się to pojawiać już u młodych psów. Można to leczyć chirurgicznie.
Postępujący zanik siatkówki (PRA - pro-gressive retinal atrophy) jest inną chorobą dziedziczną. Polega na utracie zdolności funkcjonowania siatkówki, co zwykle kończy się ślepotą. Chociaż nie ma skutecznego leczenia takiej przypadłości, większość psów dostosuje się do tego z twoją pomocą.

CIEPŁY KOMPRES. Tampon z gazy nasączony ciepłym świetlikiem lekarskim może zmniejszyć ból chorego oka.


Uszkodzenie rogówki
Pazury kocie lub gałęzie drzew często powodują skaleczenia rogówki u psów. Pies ze zranioną rogówką będzie miał zamknięte oko i będzie ono intensywnie łzawiło. Jeśli pozostawi się oko bez leczenia, uszkodzone miejsce może zostać zainfekowane i ulec owrzodzeniu, co spowoduje ślepotę.
Dziedziczne nieprawidłowości w budowie powiek mogą też prowadzić do uszkodzeń rogówki. Niektóre psy mają powieki wywijające się nienormalnie na zewnątrz i do wewnątrz lub mają rzęsy, które rosną w złym kierunku, do środka oka, powodując podrażnienie. Większość z tych problemów można poprawić chirurgicznie.

STOSOWANIE MAŚCI DO OCZU.
Jeśli w kąciku oka gromadzi się jakaś wydzielina, zmyj ją lub wytrzyj zwilżonym tamponem z waty - zawsze wycieraj oko od zewnątrz w kierunku nosa. Trzymając oko otwarte wyciśnij trochę maści do kącika oka blisko nosa.
Aby rozprowadzić maść po oku, pozwól psu je zamknąć, a następnie łagodnie pomasuj razem powieki.



Brak komentarzy: