niedziela, 2 grudnia 2012

Jak Wykonać Kąpiel dla swojego Psa


Jeśli twój pies wygląda i czuje się brudny oraz nieładnie pachnie, prawdopodobnie nadeszła pora, by go wykąpać.

Pies, który spędza dużo czasu na dworze, ma tendencję do brudzenia się bardziej niż ten przebywający w pomieszczeniu, ale większość psów kąpie się dwa lub trzy razy do roku. Skóra jest największym organem ciała i ważne jest utrzymanie jej czystości, by była zdrowa.
Psy z grubą, podwójną sierścią, takie jak samojed czy też chow chow, rzadko kiedy potrzebują kąpieli. Ważną sprawą jest, by je regularnie szczotkować. To rozprowadza naturalne olejki, pozbawia brudu i luźnych włosów oraz zapobiega tworzeniu się kołtunów.
Większość psów ma naturalnie wodoodporną sierść. 
Najlepiej nie kąpać ich zbyt często, ponieważ moglibyście zmniejszyć zdolność sierści do nieprzyjmowania wody — co jest ważne dla psów, które dużo pływają, żyją w zimnym klimacie albo są trzymane na dworze.
Pomiędzy kolejnymi kąpielami regularne szczotkowanie usunie martwe włosy i nagromadzony brud, a wcieranie w psie futro destylowanej wody z dodatkiem octu i wycieranie ręcznikiem pomoże kontrolować prawidłowe, lekko kwaśne pH skóry.

TECHNIKA KĄPIELI

Gdzie kąpać psa: w wannie w pralni, w wannie w łazience czy też na dworze, zależy od rozmiaru psa i twoich własnych preferencji. Wysokie boki wanny mogą zapobiec planom ucieczki, a trzymanie psa na tej wysokości może być trudniejsze dla twoich pleców i kolan. Możesz też woleć kąpać go na podwórku, gdy pogoda jest ciepła.
Przed wykąpaniem psa należy wyczesać. Jest to pożyteczne dla psów o krótkiej sierści,
ponieważ usuwa martwe włosy i uwalnia brud, ułatwiając w ten sposób wymycie go. Dla wszystkich innych psów, zwłaszcza tych z podwójną sierścią, czesanie przed kąpielą istotne jest dla usunięcia wszystkich kołtunów zarówno na pysku, jak i reszcie ciała.
Jeśli będziesz próbował kąpać psa, który ma kołtuny w sierści, nigdy nie uzyskasz czystych włosów. 
Może to również boleć twojego psa, jako że kołtuny zaciskają się, gdy wysychają. Również ryzykujesz zatrzymaniem wilgoci na skórze psa, co powoduje problemy skórne.
Jeśli czesałeś i czesałeś i nie możesz pozbyć się kołtunów, nawet przy użyciu specjalnej narzędzia do kołtunów, pora poszukać pomoc zawodowego psiego fryzjera.


PROFESJONALNE WYKOŃCZENIE
Wysuszenie długiej sierści suszarką do włosów zapobiegnie tworzeniu się kołtunów, jak również uchroni twojego psa przed 
przeziębieniem.


Mydlenie i spłukiwanie
Woda do kąpieli twojego psa powinna mieć temperaturę jak dla dziecka, albo być trochę chłodniejsza. Używaj specjalnego szamponu dla psa, ponieważ poziom pH skóry jest inny niż u ludzi. Wcieraj szampon w sierść swojego psa rękoma lub rękawicą do kąpieli. Działaj na całym ciele psa, począwszy od czubka głowy - uważaj by nie wprowadzić mydła do jego oczu — przez jego go brodę i szyję, brzuch i zad, aż w dół do łap.
Jeśli twój pies przechodzi okres obfitego linienia, kąpiel może być najlepszym sposobem kontrolowania sytuacji. Po namydleniu go przeciągnij szczotką po jego futrze. Duże kłęby włosów wyjdą, kontynuuj czesanie, aż już włosów nie będzie.
W końcu spłucz dokładnie swojego psa i nie zapomnij o łapach. Mydło pozo stawione na skórze i pomiędzy palcami będzie go podrażniało.
Po opłukaniu niektórzy pielęgnia rze zalecają stosowanie odżywki w celu rekompensaty za utratę naturalnych olejków z sierści. Są różne rodzaje odżywek. Najłagodniejsze mogą pozostawać na sierści, inne muszą zostać spłukane.


ZADANIE W RĘKU. Jeśli pogoda jest ładna, wykąpanie twojego psa na dworze zminimalizuje bałagan.

Suszenie twojego psa

Zupełne wysuszenie twojego psa jest tak samo
ważne jak dokładne umycie go, zwłaszcza gdy ma
on długą lub podwójną sierść. Jesli pozwolisz psu
schnąć samemu, włosy często utworzą kołtun.
U psów krótkowłosych oraz psów bez sierści
nie utworzą się kołtuny, ale mimo to będą mu-
siały zostać zupełnie wysuszone, żeby pies się
nie przeziębił. 
Zwykle dobre wytarcie ręcznikiem i kilka godzin wewnątrz ciepłego domu jest wystarczające do wykonania tego zadania.
W przypadku starszego psa, niezależnie od typu sierści, staraj się wysuszyć go najlepiej jak można to zrobić i przetrzymaj go w ciepłym pokoju przez kilka godzin. 
Nie chcesz, by się przeziębił, a jeśli ma stany artretyczne lub na przykład dysplazję biodra czy łokcia, wilgotna sierść tylko mu zaszkodzi.
Psy z podwójną sierścią lub długą sierścią potrzebują także suszenia suszarką, może to być suszarka do włosów ludzkich o dużej mocy, by wysuszyć dobrze psa.
Możesz też zabrać swojego psa do psiego fryzjera w celu umycia i wysuszenia.

WYWĄCHUJĄC PROBLEMY

Jeśli twój pies zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, może to nie być sierść, która stwarza
problem. Nawet jeśli tak jest, kąpiel może nie być najlepszym rozwiązaniem.


Psy z opuszczonymi uszami mogą mieć z nimi problemy. Ciepłe, wilgotne środowisko pod
płatem ucha jest doskonałe dla rozmnażania się grzybów i bakterii. Oczyszczenie uszu może wystarczyć, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
Brzydki zapach wychodzący z pyska twojego psa może sygnalizować chorobę psich zębów, co wymaga uwagi weterynarza.
Nie wszystko, co pies zje, jest wydalane z jego odchodami. Niektóre z substancji wydzielane są przez skórę, co powoduje nieprzyjemny zapach sierści. Karm swojego psa karmą wysokiej jakości i pilnuj, by pozostawał z dala od wszelkich śmieci.
Wiele ras o długim włosie nabiera „psiego za-, pachu" z powodu kołtunów lub martwych włosów znajdujących się w sierści.
Włosy wokół odbytu psa mogą wyłapać dużo brudu, które wydzielają okropny odór. Można skrócić je w tym miejscu, jeśli nie planujesz udziału na wystawach.
•  Zatoki odbytnicze u psa patrz na temat "http://twojpies-dog.blogspot.com/2012/01/problemy-z-zatoka-okooodbytnicza.html" mogą być czasem przepełnione - skontaktuj się z weterynarzem.                                                   

Jeśli twój pies brzydko pachnie bez żadnej oczywistej przyczyny, najlepiej jest wezwać weterynarza. Niektóre zapachy mogą być symptomami problemów zdrowotnych i pies może potrzebować badania medycznego.Prześlij komentarz