niedziela, 2 grudnia 2012

Problemy z Zatoką Okołoodbytniczą


Jeśli twój pies ciągnie zad po ziemi, być może ma problem z zatoką odbytniczą.


Zatoki okołoodbytnicze są to dwa, worki po każdej stronie odbytu, i Gromadzi się w nich substancja o nieprzyjemnej dla człowieka woni — jest to marker zapachowy, którego psy używają do porozumiewania się. 
Zatoki okołoodbytnicze zwykle są opróżniane, gdy pies oddaje kał. Ale czasami niezupełnie i wtedy powiększają się jak małe baloniki, powodując ucisk i ból. Twój pies zareaguje albo przez „saneczkowanie", ciągnąc swój zad po podłodze, próbując wycisnąć zatoki, albo przez gryzienie powierzchni tuż pod ogonem. Obydwa działania mogą powodować urazy.
Możesz także zauważyć oznaki bólu, gdy pielęgnujesz łub głaszczesz psa w okolicy ogona. Gdy po raz pierwszy to zaobserwujesz, zabierz psa do weterynarza.

UŚMIERZANIE BÓLU

Bezpośrednią metodą przyniesienia ulgi jest wyciśnięcie zawartości zatoki. To nieprzyjemne zadanie, nie może tego robić osoba niewtajemniczona lub niezdecydowana.
Twój pies nie podziękuje ci podczas wykonywania tej usługi, a smród wyciskanej cieczy wyciśnie ci łzy z oczu. Gdy pies będzie cierpiał, możesz zabrać go do weterynarza, by on wykonał ten zabieg. Problem z zatokami okołood-bytniczymi może pojawiać się ponownie, ponieważ choć łatwo mu zaradzić, to jest trudny do wyleczenia. Możesz poprosić weterynarza, żeby pokazał ci, jak wykonuje się ten zabieg. Po raz pierwszy spróbuj wykonać go w lecznicy.
Będziesz zawsze potrzebować pomocnika do tego zadania, kogoś, kto mocno przytrzyma psa. Możesz również założyć mu kaganiec, ponieważ nawet łagodny pies może ugryźć, gdy go boli, a wyciskanie zatok okołoodbytniczych zazwyczaj jest bolesne.
Po założeniu gumowych rękawiczek, uchwyć mocno i podnieś ogon swojego psa tak, by odbyt był odkryty. Powinieneś być w stanie wyczuć zatoki odbytnicze w pozycji godziny piątej i siódmej zegara względem otworu odbytniczego. 
Połóż palec wskazujący na bok zatoki okołoodbytniczej, a kciuk na bok drugiej zatoki i łagodnie naciśnij kciukiem i palcem wskazującym jednocześnie, wymuszając ich opróżnienie. Ważne jest, by ucisk był na tyle mocny, by wycisnąć zawartość z zatok, ale nie tak mocny, by uszkodzić ich ścianki lub spowodować ich pęknięcia i infekcję. Załóż rękawicę i przygotuj kawałek gazy lub ligniny do odbioru śmierdzącej zawartości.

OPRÓŻNIANIE ZATOK.

Poproś pomocnika, by trzymał psa mocno. Trzymając ogon od siebie, łagodnie naciśnij skórę obok zatok odbytniczych i wyciśnij uważnie swoim kciukiem i palcem wskazującym opatrzonymi rękawicą. Miej w pogotowiu trochę tkaniny lub materiału do odbioru wyciskanego płynu.

UMIEJSCOWIENIE.
 Zatoki odbytnicze łatwo jest znaleźć. Są umiejscowione po obu stronach odbytu w pozycji godziny piątej i siódmej zegara.


Inna opieka medyczna
Jeśli powierzchnia jest zainfekowana, twój weterynarz przepisze antybiotyki. Również powinieneś przedyskutować z nim dietę psa. Miękki lub kiepsko uformowany kał może być wydalany przy nieopróżnionych zatokach odbytniczych, więc stopniowa zmiana zawartości błonnika w diecie może dać więcej masy kału i zapobiec ponownemu występowaniu problemu.

Brak komentarzy: