czwartek, 29 grudnia 2011

Twój Pies zwraca na "Siebie" Uwagę


Każdy pies, którego łączy Z właścicielem silna więź, będzie miał tendencję do zwracania na siebie uwagi.

Wszystkie psowate są oportunistami: eksperymentują z różnego rodzaju nowymi zachowaniami, aby przekonać się, czy przyniosą jakieś' korzyści. To wyjaśnia ogromną liczbę takich zachowań -zwłaszcza kradzież różnych przedmiotów, pogoń za ogonem, ocieranie się i potrącanie właściciela i skomlenie - które można określić jako zwracanie na siebie uwagi.
Psy także przywiązują zasadnicze znaczenie do interakcji społecznej. To dlatego uwaga najważniejszych członków grupy, szczególnie jej przywódcy, jest taka cenna. Jeśli przywódca zajmuje się niższymi w hierarchii członkami grupy, odbierają to jako znaczącą nagrodę. 
W relacji człowiek-pies pochwała jest oczywistym przykładem wzmożonej uwagi, ale czasem nawet popatrzenie na psa może być nagrodą za coś, co właśnie zrobił. Pies uczy się, jak zwrócić i zatrzymać uwagę właściciela powtarzając zachowanie, szczekając, skacząc czy po prostu bawiąc się.
Te dwa czynniki - oportunizm i docenianie interakcji socjalnych - wyjaśniają, dlaczego zwracanie na siebie uwagi jest tak często spotykane. Wielu właścicieli uważa to zachowanie za zabawne, szczególnie na początku. Czasem śmieją się i pokazują innym ostatnią sztuczkę psa, lub tylko się uśmiechają. To upewnia wiele psów, że na coś wpadły. Powtarzają swe zachowanie, aby zobaczyć, co się stanie; gdy otrzymają nagrodę, której oczekiwały, wprowadzą to zachowanie do swego repertuaru. Nawet jeśli są nagradzane nieregularnie, nie będą ustępować i ich zachowanie najprawdopodobniej się utrzyma nawet przy braku stałego zainteresowania ze strony właściciela.

Jak temu zapobiegać

Wyzwaniem dla właściciela psa domagającego się zwrócenia uwagi jest nauczenie się, jak zabrać nagrodę — to znaczy uwagę — która wzmaga niepożądane zachowanie. Nie jest to wcale łatwe. Nawet odepchnięcie psa, który skacze witając się z nami, może być odebrane przez niego jako nagroda, gdyż jest to kontakt fizyczny.
Maksymą dla właściciela, który chce zapobiec zwracaniu uwagi przez psa, powinno być „nic za darmo". Podczas codziennych kontaktów z ludźmi pies powinien zapracować na nagrodę, którą może być kontakt fizyczny, słowny lub wzrokowy. Kiedy tylko właściciel uświadomi sobie, jak silna może być ta pozornie niewielka nagroda, może po prostu rozdawać ją na własnych warunkach. Pies domagający się uwagi powinien być ignorowany. To oznacza, że wszystkie zwracające uwagę chwyty (stare i nowe) powinny spotykać się z takim samym brakiem zainteresowania. Nie oznacza to, że ucierpi więź łącząca psa i właściciela, raczej że właściciel będzie ją kontrolował. Może powiedzieć psu, kiedy jest właściwy moment na zwracanie uwagi, a to powinno dać dodatkowy efekt -wzmocnić jego rolę jako łagodnego, lecz przekonującego przywódcy.

POPATRZ NA MNIE. 
Uśmiech właściciela może być wystarczającą nagrodą, aby miniaturowy sznaucer zostawił swoją zabawkę, kiedy tylko odczuł brak uwagi.

Brak komentarzy: