piątek, 23 grudnia 2011

Szczekanie twojego Psa

     Szczekanie psa to najrozmaitsze dźwięki, od wszystkich tonów                                ujadania po głębokie, basowe szczeknięcia.



Chociaż szczekanie to najbardziej oczywisty sposób porozumiewania się psów, większe znacznie miało w przeszłości niż obecnie. Dzikie psy żyjące w stadach rozdzielały się podczas polowania czy podczas godów.
Szczekanie umożliwia kontakt między nimi nawet na duże odległości. Ponadto, w przeciwieństwie do zapachu ulubionego sposobu psiej komunikacji szczekanie nie pozostawia fizycznych śladów naprowadzających wrogów na trop.  Psy domowe zwykle szczekają częściej niż ich dzikie odpowiedniki. Dzieje się tak dlatego, że psy domowe nie dojrzewają do końca. Na ogół młode psy zarówno dzikie, jak i domowe szczekają więcej niż dorosłe. Kiedy zdobędą trochę życiowego doświadczenia i nauczą się lepiej rozumieć subtelny język ciała ludzi i innych psów zaczynają szczekać mniej. Dzikie psy szybko przechodzą z okresu dojrzewania w dorosłość, kiedy muszą same troszczyć się o siebie. Lecz psami domowymi zajmują się ludzie, więc jeśli chodzi  o zachowania, nigdy nie osiągają one pełnej dorosłości i nadal szczekają.
Inną przyczyną, dla której psy domowe szczekają więcej niż dzikie, jest to, że po to zostały wyhodowane . 
Ostrzegawcze szczekanie było być może pierwszym sygnałem, że to zwierzę może być użyteczne dla człowieka   
i dlatego do dziś jest wykorzystywane do stróżowania i pilnowania stad.


DLACZEGO PIES SZCZEKA?


Jest wiele powodów. Szczekanie może oznaczać, że pies dobrze się bawi, jest przerażony bądź osamotniony, chce zwrócić na siebie uwagę czy słyszeć jakiś hałas. Jest to też jego sposób na ostrzeżenie pana przed niebezpieczeństwem lub zbliżaniem się kogoś obcego. Barwa szczekania zmienia się w zależności od okoliczności. Seria piskliwych szczeknięć często oznacza, że pies jest zaniepokojony. Rozpoznajemy te dźwięki jako oznakę niebezpieczeństwa i skierowaną do nas prośbę o pomoc. Gdy pies na nas patrzy i wydaje pojedyncze, głośne szczeknięcie bez żadnych innych bodźców, prawdopodobnie chce zwrócić na siebie uwagę. Może jest głodny, lub chce się bawić. Czeka, czy coś się wydarzy. Jeśli nie, szczeka dalej, aż osiągnie to, o co mu chodziło . 
Szybkie, wysokie, powtarzalne szczeknięcie oznaczają, że pies jest w nastroju do zabawy lub napotkał coś, na co ma ochotę zapolować. 
Twój pies może szczekać w ten sposób, gdy jest podekscytowany i radosny, lub w celu zaproszenia na spacer lub do zabawy.
Niskie, powtarzalne szczeknięcia świadczą o postawie obronnej, defensywnej. Psy szczekają w ten sposób, gdy ktoś obcy wejdzie na ich terytorium. Właściciel jest zaalarmowany o potencjalnym zagrożeniu i wzywa posiłki na wypadek, gdyby intruza trzeba było usunąć. Podczas gdy większość psów szczeka, aby coś przekazać, niektóre z nich szczekają po prostu z radości, z przyzwyczajenia lub dlatego, że są sfrustrowane bo zostały same w domu. Ten rodzaj szczekania może ciągnąć się przez cały dzień, a pies może być uciążliwy dla sąsiadów. 

DLACZEGO PSY SZCZEKAJĄ NA LISTONOSZA?

Niema nic niedorzecznego w stwierdzeniu, że twój pies poznaje, kiedy zbliża się listonosz zwykle przychodzi codziennie o tej samej porze. Dlatego zatem wita go jak obcego i zajadle obszczekuje?
 Aby zrozumieć to często spotykane zachowanie spróbuj postawić się na miejscu psa . Kiedy po raz pierwszy widzi listonosza podchodzącego do drzwi, próbuje bronić domu przed obcym. Po kilku ostrych szczeknięciach listonosz wychodzi, a pies jest dumny ze swego odważnego i odpowiedniego zachowania odpędził przecież obcego. Odtąd pies, ile razy zobaczy nadchodzącego listonosza, głośno szczeka podnosząc alarm. Jeśli to zadziałało za pierwszym razem, pies myśli, że tak trzeba zrobić znów, więc robi. 
I listonosz wychodzi!

RASY CICHE, RASY GŁOŚNE


Niektóre rasy psów zostały wyhodowane z przeznaczeniem, aby wykorzystać ich głos do specjalnych zadań. Te rasy zwykle mają lepszy głos niż pozostałe. Na przykład głos Terriera ma alarmować ludzi o obecności intruzów. Niektóre psy pasterskie, na przykład owczarek Szetlandzki i Bearded Collie wyhodowano, aby szczekaniem kontrolowały trzodę. Psy gończe myśliwskie, takie jak Foxhound, Beagle czy Bloodhoundy zostały wyhodowane z myślą o użyciu ich głosów do odpowiadania panom podczas polowania. Inne rasy psów myśliwskich mają nawet swoje wokalne "specjalizacje". Na przykład Black and Tan Coonhound  ma inną barwę dźwięku, gdy tropi szopa czy oposa, a inną aby zawiadomić swego pana, że schwytał ofiarę . Inne rasy psów mają mniejsze skłonności do szczekania. Na przykład elkhound- norweski pies na łosie jest zupełnie cichy podczas tropienia, więc nie ostrzega tropionej ofiary. (Jednak gdy nie tropi, pies ten staje się bardzo "gadatliwy", używa szerokiej gamy dźwięków, czytelnych i zrozumiałych).
Również Wilczarz irlandzki nie jest nadmiernie hałaśliwy.
Niektóre rasy psów tropiących, szczególnie tropiących mają tendencje do wycia zamiast do szczekania; mogą wyć na rozmaite sposoby w zależności od sytuacji. Inne rasy w ogóle nie szczekają. Basenji ma nietypową budowę krtani, która uniemożliwia mu szczekanie. Wydaje za to rozmaite inne dźwięki, z których  większość jest pośrednia między chichotem a jodłowaniem. New Guinea Singing Dog, jeden z najrzadszych dzikich psów na świecie, to inny niezwykły śpiewak trudno nawet znaleźć porównanie dla wydawanych przez niego dźwięków.    



























    

Brak komentarzy: