piątek, 23 grudnia 2011

Mowa Ciała twojego Psa

  Psy używają bardzo wyrazistej mowy ciała w celu porozumiewania się zarówno między sobą, jak i z ludźmi.


Są to sposoby fizycznego wyrażania tego, co psy chcą nam powiedzieć .
"UKŁONY"
Gdy pies się "kłania" opuszcza część ciała, podnosi zad, macha ogonem, a oczy mu błyszczą. Mówi w ten sposób "chcę się pobawić", niezależnie od tego, czy adresatem jest inny pies, czy człowiek. Zaproszenie do zabawy można zaakceptować lub nie - w zależności od nastroju.


PRZEWRACANIE SIĘ NA GRZBIET
Pies, który kładzie się na grzbiecie z łapami w powietrzu i obnażonym brzuchem okazuje w ten sposób swoją uległość. Jeśli robi tak wobec innego psa, znaczy to: "Ty tu jesteś szefem, nie chcę z tobą walczyć". Jeżeli czeka na burę, znaczy to "Nie wiem, jak cię zadowolić i wiem, że jesteś na mnie zły. Przyjmij, prozę moje przeprosiny". Może też nie chce czegoś zrobić. Jednak znaczenie częściej pokazywanie brzucha oznacza, że pies jest szczęśliwy, ufa ci i ma przyjazny, spokojny charakter. Mówi po prostu: "Proszę, pogłaszcz mnie po brzuchu".


MACHANIE OGONEM
Zwykle masz rację, gdy sądzisz, że merdanie ogonem wskazuje na przyjazne zachowanie psa, ale nie zawsze.
Pies macha ogonem także wtedy, gdy jest przestraszony, pobudzony lub gdy czuje się niepewnie. Wystraszony pies trzyma ogon nisko lub pomiędzy tylnymi łapami rozważając następny ruch i zastanawiając się, czy będzie musiał walczyć, uciekać, czy się poddać. Agresywny, zły pies trzyma ogon wysoko podczas polowania czy ataku. Popatrz, co mogło sprowokować taką postawę? Sprawdź też, w jaki sposób pies rozłożył wagę swego ciała, upewniwszy się wcześniej, że zapraszająco macha ogonem. Jeśli wygląda na agresywnego, jego ciało będzie naprężone, a ciężar ciała przeniesiony na przednie łapy.


WSPINANIE SIĘ
Gdy twój pies próbuje kryć innego psa lub stojąc z boku kładzie przednie łapy na jego grzbiecie, zaznacza w ten sposób swoją dominację. Wspinanie się na innego psa jest zachowaniem występującym nie tylko u samców. Suki zajmujące wysoką pozycję w hierarchii też to robią. Właściciele psów są zdziwieni, dlaczego samiec wspina się na innego samca lub sukę "kryje" sukę. Takie zachowanie jest znaczenie częściej powiązane ze statusem społecznym zwierzęcia niż z płcią..


KRYCIE
W tym zachowaniu najczęściej jest zamiar seksualny, nawet jeśli "kryjący " pies jest kastratem. Można psom na to pozwolić, dopóki "kryty" pies nie spróbuje uciekać (oczywiście należy się przed tym upewnić, czy "kryjący" pies nie jest przypadkiem niekastrowanym samcem, a ten "kryty" suką z cieczką), gdyż może mieć to charakter manifestowania dominacji. Jeżeli pies próbuje kryć ludzi, należy natychmiast mu przeszkodzić, najlepiej jakimś głośnym, niespodziewanym dźwiękiem.


DYSZENIE
Ziajanie u psów nie zawsze jest oznaką zmęczenia. Może też wskazywać na niecierpliwe oczekiwanie lub stres. Powoduje chwilowe zmiany w ciele, przyśpieszone bicie serca i zwiększony dopływ krwi do mózgu, wypełnienie płuc tlenem i usuwanie dwutlenku węgla. W skrócie ziajanie energetyzuje ciało psa, orzeźwia go   i uspokaja. Pies oczekujący na wizytę u weterynarza zieje wielokrotnie, i jest to oznaka zdenerwowania. W grupie szkoleniowej może ziajać, aby poradzić sobie z frustracją i zrobić sobie przerwę. Pies, który zieje podczas jakiejś przyjemności czynności, na przykład, na spacerze,  robi tak, aby zarówno pobudzić energię, jaki i kontrolować podniecenie.


OBLIZYWANIE SIĘ
Jeśli twój pies często oblizuje nos i wargi oznacza to, że jest niespokojny. Może być zaskoczony nową sytuacją lub zaciekawiony zbliżaniem się obcego. Może też być bardzo mocno skoncentrowany, próbując wykazać się posłuszeństwem. Chociaż oblizujący się pies może być przyjacielski, lepiej nie zbliżać do niego z obcym psem, który też tak robi, gdyż oba są podniecone. Oblizywanie się czasem poprzedza gryzienie.


OCIERANIE SIĘ
Psy to zwierzęta bardzo przyjemne w dotyku, ale nie zawsze szanują twoją odrębność. Zwykle lubią się ocierać o ludzkie nogi. Pies, który się łasi w przeciwieństwie do kociego ocierania się całym ciałem, może próbować rozszerzyć swój teren przejmując twój. Bywa też odwrotnie, niektóre psy łaszą się wyrażając czuły rodzaj posiadania, lub aby nie pozwolić odejść gdzie indziej. Jeśli twój pies ociera się o twoje nogi, najprawdopodobniej próbuje tylko podrapać się w trudnym do dosięgnięcia miejscu.


UŚMIECH
Alaskan malamute i samojed znane są ze swych "uśmiechów". Czasem psy pokazują coś, co jest znane jako "uległy uśmiech", a jest rodzajem zachowania łagodzącego. To zachowanie jest często spotykane u dalmatyńczyków. Jednak większość psów nie uśmiech się w taki sposób, jak ludzie. Jeśli jest inaczej próbują się "uśmiechnąć" pokazując zęby, gdyż czują się zagrożone.


PODWINIĘTY OGON I POŁOŻONE USZY
Jeżeli pies podwija ogon i kładzie uszy po sobie (do tyłu), robi kilka kroków wstecz, aby schować się za tobą, oznacz to, że czuje się niepewnie. Powodem takiego zachowania może być nieznana mu osoba lub przedmiot. Musisz go uspokoić, załagodzić jego strach pokazując mu spokojnie i powoli ten przedmiot (lub osobę) którego się obawia.


SZTURCHANIE NOSEM
Psy lubią popychać ludzi nosem. W większości przypadków oznacza to po prostu sympatię lub zainteresowanie. Jeśli na przykład czytasz gazetę, pies może szturchnąć twoją rękę, aby odwrócić uwagę od gazety, a zwrócić na niego. A może fotel na którym siedzisz to jego ulubione miejsce, i chce cię z niego przegonić i sam tam usiąść?


PODNOSZENIE ŁAPY
Jeżeli podniesienie łapie towarzyszy zrelaksowany, wesoły wyraz pyska i neutralna postawa, oznacza to że pies chce tylko zwrócić na siebie uwagę. Jeśli podniesiona łapa jest bardziej w pozycji zapraszającej do zabawy, twój pies próbuje powiedzieć coś innego. Może ma rzep między palcami lub lód przymarznięty do opuszki i prosi o pomoc. Niektóre psy podnoszą łapę, gdy są na czymś intensywnie skoncentrowane, na przykład na piłce lub na kocie. Pointery i setery zostały tak wyhodowane, aby podniesioną łapę zawiadomić właściciela o obecności zwierzyny. Przedstawiciele tych ras często podnoszą łapę, gdy zobaczą coś interesującego, nawet jeśli nie dotyczy to polowania.


CICHE SYGNAŁY
Psy używają wielu sygnałów mowy ciała, aby uspokoić siebie, inne psy lub ludzi, z którymi mają kontakt .
Należą do nich dyszenia, zerwanie kontaktu wzrokowego, oblizywanie się, wąchanie, obracanie się, drapanie się lub otrząsanie jakby były mokre. Aby wiedzieć kiedy pies wysyła cichy sygnał należy zwrócić uwagę na sytuację, która mogła go spowodować. Podczas sesji treningowej pies może nagle zacząć się drapać. Jeżeli niema pcheł i nie drapie się przez cały czas trwania treningu, może w ten sposób reagować na stres lub pokazywać, że chce mieć przerwę. Takie zachowanie jest psim odpowiednikiem sytuacji, gdy ludzie zmieniają temat, jeśli sprzeczka grozi wybuchem.


                KRÓTKI PRZEWODNIK PO MOWIE CIAŁA
Obserwując uważnie psa, jego zachowanie i ruchy różnych części ciała można się dużo dowiedzieć o innych psach.
OCZY
- Bezpośredni kontakt wzrokowy świadczy o tym,
     że pies jest silny i pewny siebie .
- Przelotny kontakt wzrokowy - jest zadowolony
- Odwracanie wzroku - Podporządkowanie
- Rozszerzone źrenice - strach


USZY
- Swobodnie trzymane uszy - pies jest spokojny
- Uszy podniesione świadczą o jego czujności i uwadze.
- Uszy podniesione i skierowane do przodu wskazują, że zwierzę jest
  gotowe stanąć do walki, manifestuje swoją pozycję lub jest agresywny.
- Uszy położone po sobie - pies jest zaniepokojony lub przestraszony .


RUCHY CIAŁA
-Podawanie łapy jest gestem łagodzącym
- Lizanie pyska innego psa to zaproszenie do zabawy lub wyrażenie szacunku dla niego.
- "Ukłon" (przednie łapy wyciągnięte, zad w górze, pies macha ogonem) to zaproszenie do
   zabawy lub oznaka zadowolenia.
- Położenie głowy na grzbiecie innego psa to zachowanie stadne, dominacyjne.
- drżenie oznacza, że pies jest przerażony.
- Ocieranie się o innego psa lub łaszenie się do człowieka to przyjacielskie zachowania.


PYSK I WARGI
- Dyszenie- pies jest podekscytowany lub zdenerwowany, może też po prostu jest mu gorąco.
- Oblizywanie się - pies jest zdenerwowany lub próbuje uspokoić człowieka czy innego psa .          
- Pysk zrelaksowany - uchylony to oznaka spokojnego psa.
- Ściągnięte wargi - wyzywanie lub ostrzeżenie, szczególnie jeśli towarzyszy temu warczenie .


SIERŚĆ NA GRZBIECIE
- Nastraszona- pobudzenie - pies jest przestraszony lub jest to wyzwanie skierowane do innego psa
- Gładko położona pies jest spokojny.


OGON
- Ogon trzyma swobodnie - pies jest zupełnie spokojny.
- Wyprostowany sztywno, rytmicznie i wolno poruszający się na boki ogon - pies jest ostrożny lub stoi na      
   straży .
- Ogon opuszczany do dołu - pies czuje się nie pewnie lub jest zaniepokojony.
- Podniesiony w górę i szybko poruszający - podekscytowanie psa .
- Ogon podniesiony to oznaka czujności
- Ogon schowany między tylne łapy oznacza strach.

































1 komentarz:

Adrian Pawlak pisze...

Warto pamiętać, że odpowiednia kondycja skóry i sierści psa jest oznaką jego zdrowia. Ważnymi czynnościami przy pielęgnacji naszego pupila są, regularne czesanie oraz strzyżenie sierści. Takie zabiegi można przeprowadzać samemu w domu lub też jeżeli ktoś nie ma doświadczenia - zabrać czworonoga do salonu pielęgnacji dla psów. Ja swojego pupila czeszę regularnie sam, używając do tego celu specjalnego grzebienia, który zakupiłem na https://sklep.germapol.pl/. W planach mam zamiar jeszcze zamówić specjalną maszynkę do strzyżenia sierści.