piątek, 6 stycznia 2012

Żywienie "Potrzeby Pokarmowe Twojego Psa"


Psy potrzebują pewną ilość substancji pokarmowych dla wspomagania wzrostu i zdrowienia, a także utrzymania układu immunologicznego w dobrym stanie.

Potrzeby pokarmowe każdego psa są inne zależnie od tego czy jest on aktywny, czy prowadzi siedzący tryb życia, czy jest młody czy stary, czy jest pracującym psem, który poluje, wypasa zwierzynę, czy bierze udział w wyścigach, czy cierpi na chroniczną lub tymczasową chorobę lub czy jest w ciąży albo pielęgnuje miot szczeniąt.

Sześć podstawowych składników pokarmowych, których wszystkie zwierzęta potrzebują to czysta woda, białka, węglowodany, substancje mineralne, tłuszcze i witaminy.

Aby zrównoważyć poszczególne potrzeby ciała, psy muszą spożywać pokarmy zawierające właściwe ilości tych sześciu składników pokarmowych. Po spożyciu pokarm jest rozkładany i przetwarzany na związki chemiczne użyteczne dla poszczególnych komórek ciała. Tak można prosto wyjaśnić odżywianie się psa.

Sześć podstawowych substancji pokarmowych
Woda

Ten materiał budulcowy wszelkiego życia stanowi jedną z najbardziej istotnych potrzeb psa. Może się on obyć się bez jedzenia przez jakiś czas, lecz bez wody wkrótce zostałby odwodniony lub cierpiałby na udar cieplny albo inne poważne choroby. Masę ciała dorosłego psa w 50-60 procentach stanowi woda, u szczeniaka jest to nawet 80 procent. Twój pies musi mieć miskę czystej, świeżej, wody przez cały czas. Pies średniej wielkości, który spożywa pokarm głównie w postaci suchej karmy, może potrzebować nawet kilku litrów wody dziennie.

Myj miskę psa i zmieniaj wodę każdego ranka, a w ciągu dnia sprawdzaj ją. Jest to zwłaszcza ważne, gdy jest upał lub gdy twój pies spędza dużo czasu na dworze. Staraj się równie: stawiać miskę w zacienionym miejscu.
Dla ciężarnej lub karmiącej suki stały dostęp do czystej, świeżej wody jest najważniejszy. Woda przenosi substancje pokarmowe do rozwijających się płodów, a także pomaga wymywać produkty przemiany z organizmu matki.  W  czasie  karmienia  suka potrzebuje duże ilości wody, aby zapewnić szczeniakom dostawę mleka.

Twój pies może pić tyle wody, ile chce, kiedykolwiek chce, poza czasem, w którym jest szkolony lub wykonuje zadane ćwiczenia.
Ogólnie mówiąc nigdy nie trzeba się martwić, że poda się psu „za dużo wody". Jednakże porozmawiaj z weterynarzem, jeśli zauważysz " duże spożycie wody u twojego psa. Cukrzyca, niewydolność nerek, choroba Cushinga oraz inne stany chorobowe charakteryzują się wzmożonym pragnieniem.


KAŻDA MISKA JEST DOBRA. Gdy pilnujesz diety swojego psa, pamiętaj, że on nie zjada tylko tego, co mu dajesz - niektóre z jego posiłków mogą być zdobyte ukradkiem lub drogą kradzieży.

TRZYMAJ WAGĘ POD KONTROLĄ. Pies utyje  jak każdy, jeśli będzie karmiony za tłusto lub będzie dostawał za dużo jedzenia, a za mało ruchu.





DOBRY START. Szczeniaki potrzebują proporcjonalnie więcej białka niż dorosłe psy, aby zapewnić szybki wzrost w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia.



Białka
Psy właściwie nie potrzebują białka jako takiego, to, czego potrzebują, to aminokwasy, które są składnikami białek. Psy wytwarzają niektóre aminokwasy w swoim własnym ciele. One muszą otrzymać pozostałe aminokwasy (dziesięć endogennych aminokwasów) z pożywienia, ściśle mówiąc z produktów pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, które zawierają białka.
Białka pochodzenia zwierzęcego, takie jak jąka, mięso i ryby, są wysokiej jakości, czyli pełnowartościowe białka. Białka niepełnowartościowe pochodzą z ziarna i warzyw i zawierają
tylko niektóre z aminokwasów endogennych. Może ci się wydawać, że im lepszej jakości białka twój pies dostaje, tym lepiej, ale to nie jest takie proste. Psy potrzebują obie postacie białek, ponieważ one współdziałają, aby budowanie komórek ciała, krzepliwość krwi, zwalczanie infekcji i inne procesy odbywały się prawidłowo.
Jeśli twój pies jest zwyczajnie aktywnym i zdrowym psem, tylko mała ilość białka wystarczy. Jedynie wyjątkiem są szczeniaki, ciężarne lub kanniące suki oraz psy, które ciężko pracują. Te psy mogą potrzebować zwiększoną zawartość białka w pokarmie. Młode i aktywne psy potrzebują więcej białka w swojej diecie — młode psy, bo rosną, a aktywne psy, ponieważ stale rozkładają więcej tkanki, takiej jak tkanka mięśniowa i czerwone krwinki, które muszą być wymieniane. One powinny dostawać białka pochodzenia zwierzęcego. 

Węglowodany

Występują proste węglowodany takie jak cukier oraz węglowodany złożone takie jak skrobia czy błonnik. Dostarczają one psom energii, a jednocześnie umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie jelit, tak aby jedzenie przechodziło płynnie przez przewód pokarmowy.
Błonnik wprowadza się często do diety w celu utraty lub utrzymania wagi psa, ponieważ on sprawia, że pies czuje się syty, a jednocześnie nie dostaje tak bogatego energetycznie pokarmu. Dietę o niskim poziomie kalorii zwykle przepisuje się psom, które mają problemy z nadwagą.


Korzystnym źródłem węglowodanów w wielu produkowanych karmach dla psów jest kukurydza, a następnie nasiona soi oraz pszenica. Ostatnio popularnym składnikiem stał się ryż, zwłaszcza w specjalnych preparatach dla psów, u których występuje brak tolerancji na inne ziarno. Węglowodany stanowią ważną część potrzeb pokarmowych psa, chociaż powinny one stanowić nie więcej niż 50 procent zrównoważonej psiej diety.

Tłuszcze
Dieta zbyt bogata w tłuszcze może przyczynić się do nadwagi psa, ale to nie oznacza, że beztłuszczowa jest korzystna. Tłuszcze są istotne dla zdrowia psa i są ważnym źródłem energii. Jednakże muszą one być zrównoważone innymi składnikami pokarmowymi.
Karmienie swojego psa prawidłową ilością kompletnej i zrównoważonej karmy powinno zapewnić, że dostanie on odpowiednią ilość tłuszczów, ale wystrzegaj się dawania mu poczęstunków i przekąsek. Zbyt wiele kalorii jest rezultatem nadmiernej ilości tłuszczu - zwykle w postaci poczęstunków herbatnikami lub resztkami ze stołu.
Bardzo aktywne, ciężko pracujące psy mogą odnieść korzyść z diety bogatszej zarówno w tłuszcze, jak i białko, i będą zdrowe w porównaniu do innych mniej aktywnych psów. Na przykład, psy pociągowe mogą zjeść tłuszczów aż do 40 procent suchej masy diety, co dla większości psów byłoby wystarczające, by uczynić psa tak szerokim jak długim.

POKARM DLA WIELU. Ciężarne i karmiące suki potrzebują stosunkowo większą ilość białka niż większość innych psów.

Składniki mineralne

Składniki mineralne albo wywołują reakcje chemiczne w ciele zwierzęcia, albo stanowią materiał budulcowy dla specyficznych układów ciała, takich jak tkanka nerwowa (magnez), skóra i enzymy (cynk), serce i nerki (potas).
Jeśli psa karmi się kompletną i zrównoważoną karmą, nie ma potrzeby uzupełniać diety innym składnikami mineralnymi. W najlepszym razie nie ma to wartości. W najgorszym przypadku może być szkodliwe. Większość karm dla psów dostępnych w handlu zawiera wszystkie potrzebne substancje mineralne.

Witaminy

Tak jak organizm twojego psa wymaga składników mineralnych, tak samo potrzebuje witamin dla życiowych reakcji chemicznych, i normalnych funkcji metabolicznych. Psy potrzebują tych samych witamin ze swojego pokarmu, jakich my ze swojego jedzenia, z wyjątkiem witaminy C, którą organizm psa potrafi wytwarzać.
Witaminy można podzielić na dwie grupy: te, które są rozpuszczalne w wodzie oraz te, które rozpuszczają się tylko w tłuszczach.

WŁAŚCIWIE ZRÓWNOWAŻONA DIETA. Właściwe odżywianie wraz z systematycznym ćwiczeniem oraz profilaktyczną opieką zdrowotną utrzyma twojego psa w dobrej kondycji.


SPECJALNE POTRZEBY.


Zwierzęta cierpiące na tymczasowe lub chroniczne choroby, oraz wiele starszych psów, potrzebuje substancje pokarmowe w innej proporcji niż normalne psy.

Witaminy z grupy B, które pozwalają przetwarzać  pokarm w energię są rozpuszczalne w wodzie, tak jak witamina C. Oznacza to, że nie muszą być uzupełniane codziennie, a jakikolwiek ich nadmiar jest po prostu usuwany wraz z moczem.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczu, takie jak A, E, K oraz D, mają właściwość lepszego zatrzymywania się w organizmie, co jest korzystne, jako że ich niedostatek może powodować poważne problemy. Jednakże nadmiar tych witamin, zwłaszcza witaminy A także prowadzi do problemów. Dla starszego psa, preparaty uzupełniające bogate w witaminy C i E (obie będące antyutleniaczami) mogą pomóc w zwalczaniu niektórych objawów starzenia.

UTRZYMYWANIE ENERGII. 
Psy pracujące, takie jak np. psy pasterskie, potrzebują diety zawierającej więcej kalorii niż psy prowadzące siedzący tryb życia.
Uzyskanie dobrego zbilansowania nie powinno stanowić problemu. Nie ma potrzeby uzupełniania diety witaminami, o ile pies dostaje kompletną i zrównoważoną karmę. Preparaty uzupełniające są niezbędne tylko wtedy, gdy żywicie swojego psa karmą przygotowywaną w domu. Wtedy musicie upewnić się, czy pokarm jest zrównoważony względem składników odżywczych. Mądrze jest przedyskutować tę dietę z waszym weterynarzem.

Kiedy karmić psa
Większości dorosłych psów wystarczy jeden posiłek dziennie. Trzeba tylko, byś podał ten posiłek we właściwym czasie.
















Brak komentarzy: