niedziela, 2 grudnia 2012

Zauważanie zwyczajnych problemów zdrowotnych Psa


Aby twój pies zachował zdrowie, działaj od razu, jak zauważysz oznaki choroby.

 Jeśli co tydzień będziesz badał psa, będziesz w stanie wychwycić wkrótce subtelne zmiany, które mogą wskazywać, że nie wszystko jest z nim w porządku. Wykonuj badanie całego ciała psa. Musisz też stwierdzić, jak funkcjonują serce i płuca. Zęby sprawdzić puls psa, jego wagę, oddychanie czy krążenie i upewnić się, że dostaje dosyć płynów, nie jest potrzebny żaden wyszukany sprzęt. Jeśli będziesz to robić regularnie, szybko nauczysz się rozpoznawać, co jest normalne, a co nieprawidłowe.

Oddychanie

Kontrola oddechu twojego psa jest wspaniałym sposobem na stwierdzenie, jak się on czuje. Zrób to przykładając głowę do klatki piersiowej psa i osłuchaj go oraz obserwuj podnoszenie się i opadanie klatki piersiowej. 
Policz liczbę oddechów, jaką wykonuje w ciągu minuty. Wydaje się, że jest to proste zadanie, ale możesz się pomylić, jeśli twój pies dyszy, sapie lub rzęzi. Ważniejsza od szybkości oddechu jest czystość oddychania i brak kaszlu, rzężenia lub stukotania.
Zależnie od rasy, twój pies prawdopodobnie będzie oddychał 10 do 30 razy na minutę. Jeśli wydaje się, że pies nie oddycha regularnie lub oddycha gwałtownie podczas odpoczynku, zabierz go do weterynarza.

Krążenie

Serce twojego psa może bić, ale wykonuje ono swoje zadanie tylko wtedy, gdy krew rozchodzi się po wszystkich tkankach ciała. Upewnij się, że krew płynie tam, dokąd powinna, przez sprawdzenie tego, co weterynarze nazywają czasem napełniania się naczyń włosowatych. Podnieś wargę z boku pyska i naciśnij dziąsło mocno (lecz delikatnie) swoim palcem powyżej zębów. Gdy zwolnisz nacisk, powinna być widoczna blada plamka, która zaróżowi się ponownie w ciągu dwóch sekund, jako że krew szybko wypełnia naczynia włosowate. 
Jeśli plamka jest blada dłużej niż dwie sekundy, pies może mieć problemy z krążeniem, wtedy odwiedź weterynarza.

PONOWNE NAPEŁNIANIE SIĘ NACZYŃ WŁOSOWATYCH.

By stwierdzić, czy twój pies ma problem, z krążeniem, naciśnij na jego dziąsła powyżej zębów, następnie zwolnij nacisk i obserwuj, ile czasu potrzebuje krew na napłynięcie z powrotem w naciśnięte miejsce. Jest to znane jako czas napełniania się naczyń włosowatych jeżeli potrzeba dużo czasu, może to wskazywać na złe krążenie.

Poziom płynów

Punktem krytycznym domowej kontroli zdrowia jest upewnienie się, czy pies ma dosyć płynów w organizmie. Psy ulegają odwodnieniu — na przykład w wyniku przegrzania lub chorób wewnętrznych takich jak niewydolność nerek - mogą doznać wstrząsu, co wymaga udzielenia niezwłocznej pomocy. Aby sprawdzić stan odwodnienia, chwyć skórę na barku psa, następnie ostrożnie pociągnij ją i skręć przed puszczeniem. 
Jeśli twój pies ma dosyć płynów, skóra będzie elastyczna i wróci z powrotem na swoje miejsce w ciągu sekundy lub dwóch. Jeśli jest odwodniona, skręcenie będzie utrzymywać się, tworząc „namiot" w skórze i trzeba będzie więcej czasu na jej powrót na swoje miejsce.


CODZIENNE ZWYCZAJE: REGULARNOŚĆ JEST NAJLEPSZA

Jednym z najlepszych wskaźników zdrowia twojego psa jest regularność zachowań. Powinien on jeść, pić i zażywać ruchu w takich samych ilościach i o takich samych porach każdego dnia, dotyczy to także wydalania kału i moczu. Gdy jeden z.tych elementów nagle ulega zmianie, będziesz wiedział, że twój pies nie czuje się za dobrze i że może zaczyna chorować."
Jeśli twój pies nie chce wyjść na dwór, żeby się załatwić lub gdy nagle nie może doczekać się na wyjście albo nie trzyma moczu/kału, możesz podejrzewać problem. Problemy z wydalaniem moczu narastają z wiekiem i często są sygnalizowane przez zmiany w zachowaniu przy oddawaniu moczu. Podobnie, problemy z oddawaniem stolca są sygnalizowane przez zmiany w normalnym zachowaniu się psa.
Zwracaj też uwagę na zmiany w poziomie energii u twojego psa. Psy to stworzenia lubiące stałe rytuały, zastanów się więc, gdy widzisz jakąkolwiek zmianę, w codziennym rutynowym zachowaniu się psa.

Badanie pulsu

Puls twojego psa powie ci, jak pracuje serce. Jeśli puls jest normalny, pies czuje się dobrze. Jeśli jest niezwykle szybki lub powolny, może to być sygnałem, że pies nie czuje się dobrze.
Aby zmierzyć puls, spróbuj znaleźć tętnicę udową, gdzie puls jest najsilniejszy. Znajduje się ona po wewnętrznej stronie uda; będziesz w stanie wyczuć ją, gdy twój pies stoi lub gdy leży na grzbiecie. Tętnica zazwyczaj jest wystarczająco wyczuwalna. Połóż na niej jeden lub dwa palce i licz uderzenia w ciągu 15 sekund. Pomnóż tę liczbę przez cztery, aby policzyć uderzenia na minutę. 
Jeśli znalezienie tętnicy udowej jest dla ciebie problemem, połóż rękę na klatce piersiowej psa tuż za jego lewym łokciem. Serce daje podwójne uderzenia, więc to, co poczujesz to rytm „dab-dab".
Normalny puls psa może być inny w zależności od rasy, rozmiaru i wieku. Większe psy mają tendencję do wolniejszych uderzeń serca niż mniejsze psy, ale normalny rytm uderzeń psa średniej wielkości wynosi między 60 a 150 na minutę. 
Spytaj weterynarza, ilu uderzeń serca możesz oczekiwać u twojego psa i pamiętaj, że powinny one być zawsze mocne i regularne, nigdy słabe lub nierówne.


Utrata wagi lub przybieranie

NA WADZE
Ważne jest, by zauważyć, czy twój pies traci, czy przybiera na wadze. Zmiany wagi ciała zazwyczaj występują w ciągu dłuższego czasu, więc możesz ich nie zauważyć. Zwykle to ktoś, kto sporadycznie widzi twojego psa, jako pierwszy dostrzeże zmianę w wadze jego ciała. Dlatego powinieneś ważyć swojego psa regularnie — powiedzmy, raz na miesiąc i zapisywać wyniki pomiaru.









Brak komentarzy: