sobota, 21 stycznia 2012

Utonięcie twojego Psa. Co Robić ?


Podobnie jak małe dziecko, pies topi się szybko i najczęściej cicho. Aby temu zapobiec, trzeba być stale czujnym.

Chociaż większość psów to urodzeni pływacy, ale jednak nie wszystkie. Pies może mieć kłopoty, gdy wpadnie do basenu, jeziora czy rzeki, lub gdy załamie się pod nim lód i nie może się wydostać. Czasem nawet dobrego pływaka może porwać silny prąd i nie będzie mógł wrócić na brzeg.
Jeśli widzisz, że twój pies nieprzytomny unosi się na wodzie, wyciągnij i podnieś go do góry za tylne łapy. Delikatnie kołysz nim na boki, aby woda wydostała się z płuc. Jeśli jest ciężki, zostaw przednie łapy na ziemi, gdy nim poruszasz, lub znajdź jakiś sposób, aby podnieść jego miednicę jak najwyżej, jeśli nie możesz jej utrzymać.
Następnie połóż psa na boku i włóż mu pod zad ręcznik, koc czy poduszkę, aby głowa była niżej niż reszta ciała. To pomoże usunąć z płuc resztki wody, gdy ty będziesz sprawdzał jego oddech i tętno. 
Jeśli pies nie oddycha lub nie wyczuwasz tętna, bierz się za sztuczne oddychanie, a potem jak najszybciej zabierz psa do weterynarza. Lepiej dmuchać na zimne - nawet pies, który jest dobrym pływakiem powinien nosić kapok, kiedy pływa z tobą łódką.

USUWANIE WODY Z PŁUC.
Jeśli pies jest nieruchomy, usuń najpierw zanieczyszczenia z jego nozdrzy i pyska i delikatnie wysuń mu do przodu język. Żeby usunąć wodę z płuc zwierzęcia, chwyć psa za tylne łapy, ostrożnie poruszaj nimi do przodu i do tyłu. W razie potrzeby trzymaj psa za tylne łapy i podnieś do góry, nie za wysoko, aby głowa była nad ziemią i machaj psem w lewo i potem w prawo aż usuniesz wodę z płuc. 


ZESTAW PIERWSZEJ POMOCY
Zestaw pierwszej pomocy dla psa może dostownie zadecydować o życiu lub śmierci. Nie czekaj więc z przygotowaniem zestawu pierwszej pomocy, aż zdarzy się wypadek. Oto, co powinien zawierać:

•   Kartka z najważniejszymi informacjami. Powinien się tam znaleźć numer telefonu twojego weterynarza i jego nazwisko,; telefon, adres i trasa dojazdu do najbliższej lecznicy pełniącej ostry dyżur.

•   Podręcznik pierwszej pomocy

•   Długi bandaż elastyczny (można zrobić z niego kaganiec) i zapasowa smycz

•   Tępo zakończone nożyczki

•   Pęseta

•   Płyn do oczu (na przykład sterylny płyn do soczewek kontaktowych lub tzw. „sztuczne łzy"

•   Maść lub zasypka z antybiotykiem

•   Woda utleniona

•   Nadmanganian potasu

•   Termometr

Agrafki lub zapinki do bandaża 
Materiały do bandażowania:

- rolki gazy elastycznej i zwykłej o szerokości 2,5 -5 cm.

- płaty gazy różnej wielkości, dopasowane do wielkości psa

- bandaż Waciki  

Mocna taśma do pakowania (do unieruchomienia złamanej łapy) 

Mydło

Ostro zakończone szczypce Koc lub ręcznik plażowy (do zrobienia noszy).

Brak komentarzy: