niedziela, 2 grudnia 2012

Udar Cieplny (może dotknąć twojego psa)


Chociaż gęsta sierść dobrze chroni psa przed utratą ciepła, gdy jest zimno, to jest mniej skuteczna podczas upałów.

Psy mają gruczoły potowe na łapach, ale są one prawie bezużyteczne i pies może wyłącznie dyszeniem oddać nadmiar ciepła. Ten system ochładzania nie jest zbyt wydajny, co oznacza, że wszystkie psy są podatne na udar cieplny.

Najbardziej narażone rasy
Niektóre rasy są bardziej podatne na udar cieplny od innych. Należą do nich psy krótko-nose, takie jak mops, buldog i bokser, które mają krótkie drogi oddechowe. Psy o podwójnej sierści, takie jak owczarek niemiecki i bobtail są szczególnie podatne na udar cieplny, ponieważ zatrzymują więcej ciepła niż psy o pojedynczej sierści jak pudle czy teriery.

     ZAPOBIEGANIE UDAROWI
Prawie każdemu przypadkowi udaru cieplnego można zapobiec, jeżeli stosuje się następujące zasady:

•   Nie zabieraj psa, jeśli masz coś do załatwienia i będziesz musiał zostawić go w samochodzie. Pięć minut, które spędzisz poza samochodem, na przykład w kolejce do kasy, może spowodować udar.

•   Zapewnij psu nieograniczony dostęp do zimnej wody, szczególnie podczas upałów.

•   Jeśli uprawiasz sport, np. biegasz, nie bierz psa ze sobą, gdy jest bardzo gorąco i duża wilgotność powietrza. Gdy pies za tobą nie nadąża, zrób przerwę, aby mógł odpocząć.

•   Starszy pies, czy chory na serce, powinien w upalny dzień pozostać w domu. Jeżeli nie masz klimatyzacji, włącz wentylator.

•   Pies, który mieszka na podwórku powinien mieć zacienione schronienie, na przykład budę, okap lub parasol ogrodowy. Pamiętaj
o tym, że słońce się przesuwa, więc drzewo nie zapewni psu cienia przez cały dzień.

PRZYGOTOWANY NA UPAŁ.
Wypełniony wodą dziecięcy brodzik zapewnia psu dużo wody do picia i jest miejscem ochłody
w upalny dzień.

Pozostawienie psa w samochodzie to najczęstsza przyczyna udaru cieplnego. 
W przeciwieństwie do tego, co sądzi wiele osób, udar cieplny może nastąpić w ciągu kilku minut nawet w stosunkowo niezbyt wysokiej temperaturze. Gdy na dworze jest 24-27"C, temperatura w zaparkowanym samochodzie - nawet przy uchylonym oknie - szybko rośnie do ponad 38°C. Nic więc dziwnego, że temperatura ciała psa również bardzo szybko się podnosi.
Pies może też dostać udaru podczas zbyt intensywnego ruchu przy upalnej pogodzie i wysokiej wilgotności, lub gdy jest trzymany na dworze i nie ma schronienia przed słońcem. Bardziej narażone na udar są też psy z nadwagą i chore na serce i płuca. Starsze psy gorzej znoszą upał i mogą szybciej dostać udaru niż psy młodsze.

Postępowanie w przypadku udaru

Pierwszą oznaką udaru jest szybkie, gwałtowne sapanie, często z obfitym ślinieniem się. W krótkim czasie pies może zacząć gwałtownie dyszeć. Oczy robią się szkliste, dziąsła i język stają się sinoczerwone, pies jest tak osłabiony, że nie może stać. Jeśli udar postępuje, u psa może wystąpić krwista biegunka, wymioty lub konwulsje.

Gdy tylko zaczniesz podejrzewać, że pies ma udar, musisz jak najszybciej go ochłodzić. Najprostszym sposobem obniżenia temperatury jest zanurzenie psa w wannie z zimną wodą, kuchennym zlewie, wiadrze czy dziecięcym basenie. Unikaj lodowatej wody, ponieważ gwałtowna i radykalna zmiana temperatury może być niebezpieczna.

Do ochłodzenia psa możesz też użyć węża ogrodowego. Możesz też położyć ręczniki zmoczone w zimnej wodzie na głowie, szyi, piersi i brzuchu psa. Mocz je w zimnej wodzie co pięć minut, gdyż szybko się nagrzewają. Jako dodatku do zimnej wody możesz użyć klimatyzatora lub wentylatora skierowanego na psa. Jeżeli pies jest przytomny i może pić, daj mu zimnej czy nawet lodowatej wody.
Udar cieplny powoduje czasem poważne kłopoty, które tylko weterynarz może zdiagnozować. Wysoka temperatura może uszkodzić nerki mózg, serce lub płuca. Po ochłodzeniu psa, zabierz go do weterynarza.

Kontrola odwodnienia
Prosty, domowy sposób to delikatne chwycenie i pociągnięcie skóry na grzbiecie blisko szyi. Puść ją i zobacz, jak szybko się cofnie - powinna być jędrna i szybko wrócić na swoje miejsce. Gdy pies jest odwodniony, skóra będzie się cofała wolno lub wcale. To oznacza, że jest bardzo odwodniony i natychmiast potrzebuje pomocy weterynarza.


ORZEŹWIENIE. Wiele psów lubi pić wodę z węża ogrodowego. Zanim mu na to pozwolisz, upewnij się, czy woda nie jest za zimna.


CO ZA ULGA! Jeśli pies wygląda, jakby miał udar, zamocz ręcznik w zimnej wodzie i przetrzyj nim całego psa, szczególnie słabiej owłosione miejsca, jak brzuch, aby go ochłodzić.






























Brak komentarzy: