niedziela, 2 grudnia 2012

Problem Łap i Pazurów u Psa


Problemy z łapami mogą być wyjątkowo bolesne, ale są one zazwyczaj całkiem łatwe do leczenia w domu.

Poduszeczki łap działają jak amortyzatory wstrząsu za każdym razem, gdy psia łapa uderza o ziemię. Poduszeczki są pokryte grubą, ale elastyczną skórą. U psów, które dużo biegają po twardych powierzchniach, skóra może być znacznie grubsza. Nie jest wtedy elastyczna i łatwo wysycha, tworząc bolesne pęknięcia. Przez większość czasu powierzchnia psich łap przyjmuje to, co natura daje. Poduszeczki nie są jednak podobne do pary mocnych butów roboczych, mogą ulec zadrapaniom, popękać lub boleć.
Nie tylko poduszeczki łap są podatne na zranienia. Innym potencjalnym problemem są pazury. Psie pazury rosną szybko, a gdy robią się zbyt długie, mogą pękać lub zadzierać się. Regularna kontrola i kilka minut w tygodniu poświęconych na higienę łap, utrzyma je w zdrowiu przez cały rok.

Zdrowe łapy
Choć twarda i ostra, skóra łap nie jest bardzo gruba i łatwo ulega skaleczeniu. Owłosione nogi psa są doskonałym miejscem do przyczepiania się rzepów, wyłapywania wilgoci, a nawet tworzenia się strzępiastych ostróg z lodu. Bardziej niż jakakolwiek inna część psiego ciała, nogi psa wymagają regularnej kontroli - nie tylko, by zapobiegać ranom, ale także by je leczyć natychmiast, gdy się pojawią.
Pokryte sierścią psie łapy, inaczej niż ludzkie stopy szybko wysychające na powietrzu, pozostają wilgotne całymi godzinami. To może zmiękczyć i uszkodzić skórę. Poświęć kilka sekund na dokładne wysuszenie nóg psa, gdy zrobią się wilgotne. Zwróć szczególną uwagę na powierzchnię między palcami, gdzie najprawdopodobniej gromadzi się wilgoć. Posyp ją talkiem, pomoże to usunąć resztki wilgoci.
U psów, które spędzają dużo czasu na dworze, pazury stają się łamliwe i pojawiają się drobne pęknięcia w poduszeczkach łap. Zwłaszcza zimą smaruj je przez kilka dni wazeliną, aż poduszeczki powrócą do normalnego stanu. Nie rób tego jednak zbyt często, ponieważ to spowoduje, że poduszeczki staną się zbyt miękkie i nie będą dawały wystarczającej ochrony.
Połączenie wilgoci i tarcia może doprowadzać do różnych infekcji, końce łap robią się opuchnięte, czerwone i bolące. Jeśli twój pies będzie chętny do współpracy, wlej trochę roztworu nadmanganianu potasu do wiadra i pozwól stać z jedną łapą w wiadrze. 

Jeśli pies nie będzie stał nieruchomo przez wystarczająco długi czas, namocz kawałek szmatki w roztworze i dokładnie przetrzyj łapy oraz powierzchnie między palcami. Starannie wysusz łapy.
Także błoto może spowodować problemy z łapami. Mokre błoto nie wyrządza takich szkód jak wyschnięte, ostre krawędzie zaschniętych grudek podrażniają łapy. Sciereczka z pieluszki dobrze nadaje się do usunięcia błota z łap. Możesz też po prostu umyć łapy psa w ciepłej wodzie z mydłem, latem można je umyć polewając wodą z węża - to łatwo usunie błoto, zanim ono wyschnie i stwardnieje.

Zima jest szczególnie ciężka dla łap twojego psa, nie tylko dlatego, że suche powietrze pozbawia łapy wilgoci, lecz także dlatego, że śnieg, lód i sól na ulicy obciera i podrażnia je. Wycieranie psich łap po każdym spacerze jest niewygodne, ale to jedyny sposób, by je dobrze chronić. Ułatwić można to sobie przez trzymanie miski lub wiadra z wodą blisko drzwi wejściowych. W ten sposób możesz szybko zanurzyć łapy psa w wodzie, gdy tylko wejdzie on do domu. Pamiętaj, by je również osuszyć.

Nawet jeśli sierść psa zapewnia mu ochronę przed różnymi zjawiskami atmosferycznymi, włosy na nogach wyłapują wilgoć i powstrzymują cyrkulację powietrza. Wycinaj włosy między palcami psa, by łapy były suchsze i zdrowsze, zwłaszcza u takich długowłosych ras jak golden retrievery, maltańczyki czy wiele rodzajów spanieli. Podnieś jedną stopę i rozdziel swoimi palcami palce łap psa. Używając tępo zakończonych nożyczek i po suwając się wzdłuż linii palców wytnij włosy prosto wzdłuż a nie w poprzek.
Kontroluj codziennie nogi psa, by zapobiec problemom. Psy stają na gwoździach, zbierają osty i kolce w czasie swoich wędrówek, więc usuń je, zanim spowodują dalsze rany i infekcje. Gdy wyjmiesz taki przedmiot z łapy, oczyść dokładnie powierzchnię i wetrzyj trochę maści z antybiotykiem.

Problemy z układem immunologicznym i zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak toczeń, mogą spowodować pęknięcia opuszek łap. Choroby te mogą wystąpić całkiem szybko, więc jeśli u twojego psa nagle pojawią się pęknięcia poduszeczek łap, nawet gdy nie był aktywny, odwiedź niezwłocznie weterynarza.

Daj trochę czasu łapom psa na zagojenie się. Pęknięcia poduszek często wolno się goją z powodu nacisku ciała na nie i tarcia w trakcie chodzenia. Zmniejsz napięcie na łapach przez prowadzanie psa tylko po trawie i innych miękkich powierzchniach tak długo, aż stopy się wygoją.

ZDARTE PAZURY
Zranione pazury bolą i krwawią. Regularne przycinanie pazurów zmniejsza ryzyko zranienia, ale nawet dobrze przycięte pazury zadzierają się od czasu do czasu.
By zatrzymać krwawienia, zastosuj silny nacisk tamponem z gazy lub czystej ściereczki. Gdy krwawienie ustanie, dobrze umyj tapę ciepłą wodą z mydłem i zbadaj zranienie.
Jeśli pazur nie zwisa, tylko jest po prostu zadarty, prawdopodobnie nie będzie trzeba go usunąć. Zadarty pazur, który trochę odstaje od łapy po wewnętrznej stronie, musi zostać przycięty. Jeśli nie umiesz przycinać pazurów, posmaruj maścią i nałóż opatrunki z gazy przymocowując je dobrze w tym miejscu oraz zabierz psa do weterynarza.
 Jeśli pazur zwisa, skoncentruj się na zatrzymaniu krwawienia. Przemyj ranę i przewiąż ją sterylnym bandażem i zabierz psa do weterynarza.

SZANSA NA WYLECZENIE.
Zastosuj preparat nawilżający na popękane poduszeczki łap i nałóż psu skarpety, by powstrzymać go od zlizywania maści. To ukoi bolące miejsca i pozwoli na gojenie się poduszeczek.


CODZIENNA KONTROLA ŁAP. 
Szukaj bolących miejsc czy uszkodzeń łap, zwłaszcza jeśli pies ma dostęp do ostrych miejsc i dzikich terenów. Usuń ciała obce, zanim one spowodują dalsze rany lub infekcję.






Brak komentarzy: