niedziela, 2 grudnia 2012

Pierwsza Pomoc





Po zranieniu twój pies będzie potrzebował szczególnej opieki i takiego zajmowania się nim, by zapobiec dalszemu nieszczęściu.

Gdy twojego psa mocno boli i nie rozumie on, co się dzieje, będzie wystraszony. Nie ma znaczenia jak łagodnym zwierzęciem jest zwykle, strach, który towarzyszy zranieniu, może go przekształcić w gryzącego, niekontrolującego się potwora.
Zawieź jak najszybciej swojego rannego psa do weterynarza lub kliniki dla zwierząt, gdzie będzie otoczony fachową opieką. To może nigdy się nie wydarzyć, ale powinieneś być przygotowany na taki wypadek, ponieważ im szybciej zadziałasz, tym lepiej. Powinieneś mieć apteczkę pierwszej pomocy pod ręką w domu i w samochodzie zobacz temat "Utonięcia".  Także zastanów się, jak można bezpiecznie przenieść swojego psa, jak trzymać go nieruchomo i jak uchronić się od ugryzienia.

Łagodne pozbawienie swobody ruchów

Twój pies nie będzie w stanie zrozumieć, że próbujesz mu pomóc. Jeśli spojrzysz z jego punktu widzenia, zobaczysz, że on tylko będzie próbował powstrzymać ciebie i powstrzymać ból, jaki w jego przekonaniu ty powodujesz. Skutkiem tego będzie ugryzienie cię. A najlepszym sposobem uniknięcia pogryzienia jest założenie psu kagańca. Użyj kagańca kupionego w sklepie lub zaimprowizuj kaganiec.
Jedyne przypadki, kiedy nie powinieneś zakładać kagańca to wówczas, gdy pies ma rany pyska, albo gdy ma trudności w oddychaniu, albo gdy wymiotuje. A jeśli pies jest bardzo umęczony i zarówno wymiotuje, jak i próbuje cię ugryźć, nie próbuj zakładać kagańca ani nie ruszaj psa. Zamiast tego skontaktuj się z weterynarzem, który pomoże przenieść ci zwierzę bezpiecznie, bez dalszych uszkodzeń ciała psa lub zranienia ciebie.

PORADA EKSPERTA. 
Natychmiast po wypadku twój pies powinien zostać zbadany przez weterynarza, który sprawdzi, czy są poważne wewnętrzne obrażenia. On również doradzi w sprawie dalszej opieki, jeśli twój pies jest ranny.

Bezpieczne przenoszenie psa
Ranny pies musi szybko zostać przetransportowany do weterynarza, ale nie zapomnij, że przenoszenie psa nie oznacza tylko szybkości. Jeśli twój pies został zraniony w wypadku samochodowym, może mieć połamane kości i wewnętrzne obrażenia, o których nawet nie będziesz wiedział. Niewłaściwe poruszenie psa może pogorszyć pęknięcia albo złamane kości mogą przebić skórę. Nawet delikatne poruszenie może pogorszyć niespodziewane wewnętrzne krwawienie.



IMPROWIZOWANY KAGANIEC

Gdy twój pies jest ranny, albo próbujesz pomóc czyjemuś rannemu psu, pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to założyć mu kaganiec. Możesz zrobić prowizoryczny kaganiec czy użyciu smyczy psa, pary pończoch, krawata lub długiego paska rozciągliwej gazy. Jeśli nic z,tych rzeczy nie ma pod ręką, ściereczka do mycia naczyń albo trykotowa koszulka będą też się nadawały.
Kaganiec wykonany domowym sposobem jest zupełnie bezpieczny, lesz uważaj, by zostawić odsłonięte nozdrza psa, tak, by pies mógł łatwo oddychać. Tkanina trochę rozciągliwa jest lepsza niż sztywna smycz. Chociaż widok psa usiłującego się uwolnić  może cię niepokoić, pamiętaj, że -kaganiec jest po to, by pomagać wam obojgu, a nie by przeszkadzać.

1. Zrób pętlę przez zawiązanie luźnego supła pośrodku paska materiału, pozostawiając duży pierścień z materiału.

2. Podejdź do psa od tyłu i załóż pętlę na jego pysk, łagodnie ściągając ją w połowie długości psiego nosa.

3. Spuść końce w dół i skrzyżuj je pod brodą. Poprowadź końce paska wokół szyi i zawiąż je dobrze (ale nie za ścisło, by nie powodować u psa przykrego uczucia) za uszami. Musisz być świadomy, najbardziej prawdopodobną reakcją psa będzie drapanie kagańca
• przednimi łapami.

Twoim celem powinno być spróbowanie przeniesienia psa jako jednego modułu, bez skręcania jego ciała. Jeśli pies jest mały, to po założeniu kagańca możesz po prostu wziąć go na ręce. Inny sposób transportowania małego psa lub psa średniej wielkości jest włożenie go do tekturowego pudełka. Po prostu podnieś go szybkim, ostrożnym ruchem do góry i włóż do pudełka,
a następnie zanieś pudełko do samochodu. Dla większego psa użyj płaszcza, koca albo ręcznika, aby zrobić nosidło. Spróbuj znaleźć drugą osobę, by pomogła ci nieść nosidło tak, jakby to były prawdziwe nosze. Jeśli możesz, poproś drugą osobę, by zawiozła cię do gabinetu weterynarza, żebyś mógł siedzieć z tyłu razem ze swoim psem, obserwować go i uspokajać.







Brak komentarzy: