niedziela, 2 grudnia 2012

Narodziny Szczeniąt


Większość suk nie potrzebuje pomocy podczas porodu; interweniować powinno się tylko w razie potrzeby.

Umów się z kimś, aby był z tobą w czasie porodu, chociażby po to, żeby pomóc, jeśli będzie jakiś problem z rodzącymi się szczeniętami. Dodatkowa para rąk przyda się choćby do przytrzymania suki, bo chociaż zwykle jest łagodna, to w stresie może ugryźć. Upewnij się, że twój „asystent" będzie w tym czasie wolny i czy naprawdę będziesz potrzebował pomocy. Zbędna pomoc może zdenerwować sukę i spowodować, że nie będzie odpowiednio zajmowała się szczeniakami.

Poród
Objawami wskazującymi na to, że rozpoczęła się pierwsza faza porodu są dyszenie, drżenie i niepokój suki; może także wymiotować. Gdy szczeniaki poruszają się, przygotowując się do przyjścia na świat, brzuch suki opuszcza się. Może czuć wtedy dyskomfort i kręcić się niespokojnie, więc dodaj jej otuchy. Ta faza może trwać 6 do 24 godzin.

W końcu suka kładzie się, i bierze do poważnej pracy — wypierania szczeniąt. W czasie skurczy leży na boku, czasem dyszy, skomle lub może jęknąć. Zachowaj wtedy spokój, mów do niej łagodnie i delikatnie głaszcz ją, aby poczuła się lepiej. Lepiej będzie, jeśli przy porodzie nic będzie całej twojej rodziny. Suki nic nie powinno niepokoić i rozpraszać.
Zorientujesz się, że wkrótce urodzi się pierwszy szczeniak, gdy pojawi się błona płodowa.

Suka może rodzić na leżąco lub stojąc. Jeśli woli stać, to musisz być przy niej, aby odbierać szczeniaki. Po urodzeniu się każdego z nich suka rozdziera błonę płodową, w którą jest owinięty i ją zjada. Wtedy szczeniak zaczyna oddychać. Następnie suka przegryza pępowinę i może zjeść łożysko, które pojawia się zwykle kilka minut po szczeniaku. Potem wylizuje szczeniaka do sucha, co go rozgrzewa i pobudza oddychanie.

Zanotuj sobie, ile było łożysk: jeśli nie było ich tyle, ile szczeniąt, to znaczy, że któreś zostało w macicy i weterynarz będzie musiał je usunąć, aby nie doszło do infekcji.
Jeśli suka nie usunie błony płodowej z głowy szczeniaka w ciągu dwóch minut po jego urodzeniu, ty musisz to zrobić. Następnie, trzymając go głową do dołu usuń mu z pyska śluz. Rozetrzyj go energicznie, używając czystego ręcznika, tak, aby wydał z siebie głos. Następnie ściśnij palcami pępowinę i przetnij ją nożyczkami o zaokrąglonych końcówkach. Zawiąż pępowinę niewoskowaną nicią dentystyczną lub zwykłą nitką i zdezynfekuj ją smarując jodyną.
Szczenięta mogą rodzić się co kilka minut, ale suka może też odpoczywać godzinę lub nawet dwie między każdym z nich. Po urodzeniu się wszystkich szczeniąt prawdopodobnie pojawi się zielona, ciemnoczerwona lub brązowa wydzielina. Ten bezwonny płyn może pojawiać się przez kilka dni i świadczy o procesie oczyszczania się organizmu suki. Nie ma powodu, aby się niepokoić, chyba że zmieni się jego zapach albo suka zacznie mieć zwiększone pragnienie, co może być objawem infekcji — wtedy trzeba wezwać weterynarza.


NOWORODKI. Szczeniaki, tak jak te chihuahua, rodzą się ślepe i głuche; są całkowicie uzależnione od matki, jeśli chodzi o pokarm i ochronę.

Kiedy pomagać suce
W czasie trwania porodu sprawdzaj czas i zanotuj, kiedy się zaczął i kiedy skończył. Jeśli suka jest bardzo skupiona, dyszy i prze i wygląda przy tym na zdenerwowaną, to być może jedno ze szczeniąt jest ułożone w kanale rodnym poprzecznie zamiast głową do przodu. Gdy nie pojawia się po 20 minutach trwania skurczy, natychmiast dzwoń po weterynarza. Może ci powiedzieć, jak obrócić szczeniaka, zadecyduje że sam do ciebie przyjedzie lub zaleci, abyś przywiózł sukę do niego. Jest to chyba najczęściej spotykany problem dotyczący porodu. 
Pierwszy szczeniak rozszerzył
szyjkę macicy, ale niedostatecznie. Jeśli nie ma czasu, aby jechać do weterynarza, będziesz musiał sam pomóc przy porodzie. Aby to zrobić włóż do szyjki macicy palec (upewnij się, że masz czyste ręce i obcięte paznokcie), aby sprawdzić ułożenie szczeniaka. Większość z nich rodzi się głową naprzód, ale równie dobrze mogą to robić tyłem. Pewnie, lecz delikatnie chwyć szczeniaka - nie za głowę lub łapę — i w czasie skurczy wyciągaj go. Suka może być przestraszona i może ją to boleć, więc poproś kogoś, aby przytrzymał jej głowę, aby cię nie ugryzła.
Opieka po porodzie
Sprawdź, czy wszystkie szczenięta dobrze ssą i czy każdy z nich znalazł sutek. Bardzo ważne jest dla nich picie mleka matki przez pierwsze trzy dni życia. Na początku znajduje się w nim siara, która zapewnia przeciwciała, chroniące szczenięta przed chorobami do czasu pierwszych szczepień.

KOMPLIKACJE PRZY PORODZIE
Od czasu do czasu szczeniąca się suka może mieć komplikacje. Jeżeli zauważysz któryś z poniższych objawów, natychmiast dzwoń po weterynarza.

•   Normalny wyciek, który pojawia się kilka dni przed porodem jest zabarwiony na zielono, a nie przezroczysty. To wskazuje na oddzielenie się łożyska, a prawdopodobnie co najmniej jedno łożysko jest odklejone

•   Poród nie zaczyna się po 24 godzinach od spadku temperatury

•   Szczeniak nie pojawił się po co najmniej 20 minutach silnych skurczy. Niemożność urodzenia go może zagrażać życiu suki i szczeniaka

•   Suka dyszy i napina się, chce urodzić, ale nie może, albo rodzi jednego szczeniaka a potem jest przerwa dłuższa niż trzy godziny. To oznacza, że nie ma skurczy i może być konieczne cesarskie cięcie.

Zważ każde ze szczeniąt i zapisz jego wagę. Powinieneś ważyć je na dokładnej wadze co 12 godzin co najmniej przez pierwszy tydzień, aby sprawdzić, czy przybierają na wadze i dobrze się rozwijają. Jeśli tak nie jest, musisz zacząć je dokarmiać specjalnym mlekiem dla szczeniąt.
Dobrze jest też, gdy w ciągu 24 godzin po porodzie weterynarz zbada sukę i szczeniaki. Sprawdzi wtedy, czy żaden z nich nie został w macicy, czy nie zostały tam resztki łożyska, może też sprawdzić, czy nie mają przepukliny pępkowej, rozszczepu podniebienia czy innych wad.
Gdy szczenięta urodziły się zdrowe i suka dobrze się nimi zajmuje, potrzebują tylko ciepła i spokoju. Przez pierwszy tydzień życia nie potrafią kontrolować temperatury swojego ciała, tylko matka i rodzeństwo mogą je ogrzać. Zewnętrzne źródło ciepła, takie jak żarówka czy butelka gorącej wody owinięta ręcznikiem powinno   zapewnić w gnieździe temperaturę około 30°C i ogrzać szczeniaki. Jeśli to jest konieczne, powieś żarówkę około 1,2 m nad środkiem gniazda. Nie może być zbyt blisko szczeniaków, gdyż będzie im za gorąco i mogłyby się odwodnić. Dla wygody suki i bezpieczeństwa szczeniąt trzymaj z daleka hałaśliwe dzieci i ciekawskich sąsiadów. Po kilku dniach zacznij głaskać szczeniaki i podnoś je na parę minut kilka razy dziennie, aby przyzwyczaiły się do obecności i zapachu człowieka. Chociaż suka sama czyści szczeniaki i gniazdo, sprzątnij miejsca, które pominęła. Jeśli to jest konieczne, delikatnie przemyj oczy, uszy i pyszczki szczeniaków.

Karmienie i odstawianie od piersi
Sprawdź, czy każdy szczeniak ma dostęp do sutka i czy dobrze ssie. Jeżeli któryś nie dostaje odpowiedniej ilości mleka, spróbuj przytrzymać go przy sutku kilka razy dziennie, aby nie został odepchnięty przez inne szczeniaki. Jeśli nadal ma za mało mleka, będziesz musiał go dokarmiać specjalnym preparatem dla szczeniąt przepisanym przez weterynarza. Używaj niedużej butelki, a dziurka w smoczku powinna być takiej wielkości, aby mleko swobodnie wypływało.


Gdy szczenięta zaczną chodzić, przygotuj im toaletę w niewielkiej odległości od ich sypialni. Same zaczną wypróżniać się z dala od miejsca, w którym śpią.
W wieku trzech-czterech tygodni większość szczeniąt zaczyna jeść stały pokarm. Aby im to ułatwić, przygotuj kleik ze specjalnej karmy dla szczeniąt i wody. Dawaj szczeniakom dużą miskę tej karmy trzy do czterech razy dziennie. Przez kilka następnych tygodni zmniejszaj ilość wody w kleiku, aż ją zupełnie wyeliminujesz.

Opieka nad suką
Przez jeden lub kilka dni po porodzie suka może nic mieć apetytu, daj jej wtedy do wypicia preparat mlekozastępczy dla szczeniąt. Karm ją nim trzy razy dziennie, aż wróci jej apetyt - to ją wzmocni. W dniach po porodzie uważnie ją obserwuj. Jeśli wygląda na osłabioną, czy się przewraca, natychmiast jedź do weterynarza. Może będzie trzeba podać jej wapno, gdyż z powodu karmienia szczeniąt może jej brakować składników odżywczych. Codziennie sprawdzaj jej temperaturę; jeśli przekroczy 39,5°C, to powinien ją zbadać weterynarz. Gorączka może wskazywać na infekcję w macicy, co musi być szybko wyleczone. Kontroluj także sutki, aby sprawdzić, czy są pełne i ciepłe. Gdy okażą się gorące czy twarde, trzeba zabrać ją do weterynarza.

Kiedy szczenięta przestają ssać, suka może trochę źle się czuć. Weterynarz może zalecić podawanie jej przez dzień czy dwa łagodnego środka moczopędnego, co złagodzi napięcie. A kiedy szczeniaki będą odstawione od piersi, ogranicz ilość dawanego suce pokarmu.


CZAS KARMIENIA. Większość suk karmi swoje dzieci przez sześć do ośmiu tygodni. Potem szczeniaki zaczynają jeść stały pokarm, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe.

DOBRY POCZĄTEK. Szczeniaki powinny być często ważone, aby sprawdzić, czy odpowiednio przybierają na wadze.
Prześlij komentarz