niedziela, 2 grudnia 2012

Krycie i Ciąża



Szczenna suka potrzebuje specjalnej opieki, ale nie powinno się bardzo zmieniać jej normalnego życia.

Gdy suka ma cieczkę, na ogół nie ma problemów z jej pokryciem. Jednak gdy jest kryta po raz pierwszy, czasem może się bać i być niechętnie nastawiona do samca. Jeżeli przewidujesz takie problemy, istnieje kilka sposobów, które będziesz mógł zastosować. 


RADY DLA ZDENERWOWANYCH PAR
•   Wybierz doświadczonego samca
•   Zabierz sukę na krycie do domu samca
•   Zorganizuj psom przed kryciem „randkę zapo-znawczą"
•   Daj im dużo czasu, aby się do siebie przyzwyczaiły
•   Jeśli wcześniejsze spotkanie psów nie jest możliwe, zapoznaj każdego z nich z jakimś przedmiotem pachnącym drugim psem


Krycie
Zaloty u psów rozpoczynają się od obwąchiwania przez samca nosa, uszu, szyi, boków i sromu suki. Ona też obwąchuje psa, może zachęcać go do zabawy, lecz nie pozwala mu wspinać się na siebie, dopóki go w pełni nie zaakceptuje. Gdy jest gotowa, przyjmuje charakterystyczną pozycję, odwracając się zadem w jego stronę i odchylając ogon na bok. Samiec wspina się na nią, przednimi łapami ściska jej boki, wykonuje ruchy frykcyjne i wkłada penis do pochwy.
Gdy penis znajdzie się w pochwie, nabrzmiewają ciała jamiste, z których jest zbudowany i następuje tzw. „sczepienie". W tym czasie rozpoczyna się ejakulacja. Następnie, gdy zwierzęta są jeszcze złączone genitaliami, pies zsuwa się z suki i odwraca się, tak, że są zwrócone do siebie tyłem. Ta pozycja jest niezbędna do pełnej ejakulacji i psy mogą w niej pozostać od 5 do 60 minut. W tym czasie nie wolno ich rozdzielać, gdyż można je pokaleczyć.

Ciąża
Zapłodnienie następuje około 72 godzin po kryciu, a ciąża trwa 56 do 68 dni (8 do 9 tygodni), średnio 63 dni. Trudno stwierdzić, czy suka jest szczenna, dopiero około 5 tygodni przed spodziewanym porodem ciąża staje się widoczna, chociaż osoba z doświadczeniem może „wymacać" szczenięta już w 20 dniu ciąży. Jeżeli chcesz się upewnić, czy suka jest w ciąży, możesz zrobić jej USG. Jest to drogie, ale potwierdza ciążę od ok. 24 dnia, może też być warte zachodu, jeśli chcesz wziąć urlop na czas porodu, czy jeśli suka ma jakieś problemy ze zdrowiem.
Gdy suka ma potwierdzoną ciążę, musisz zapewnić jej odpowiednią opiekę i omówić z weterynarzem sprawę porodu i ewentualnej pomocy w razie komplikacji. Jeżeli jest w trakcie leczenia, to także musisz to skonsultować. Istnieją pewne leki, na przykład kortykosterydy, których nie powinno się stosować w czasie ciąży, gdyż mogą uszkodzić płód.
Suka szczenna po raz pierwszy nie zawsze ma duży brzuch, ale powiększają się jej piersi i sutki. Może być też trochę bardziej marudna i wymagająca niż zwykle.

ŻYWIENIE, RUCH I PIELĘGNACJA Szczenna suka potrzebuje więcej pokarmu, gdyż musi dbać o rozwój płodów, a po porodzie mieć mleko, aby wykarmić szczenięta. Dobrze jest trzymać się następującego schematu: przez pierwszych sześć tygodni ciąży nie zwiększać normalnej dawki pokarmowej. Zwiększać ją 
przez ostatnie trzy tygodnie ciąży, aż

suka będzie zjadała około 50% więcej w okresie okołoporodowym. Należy dawać jej wtedy trzy lub cztery posiłki dziennie, ponieważ szczenięta zajmują dużo miejsca w brzuchu i żołądek nie pomieści tyle jedzenia, co zwykle. Należy jej pozwolić zjeść tyle, ile może w ciągu 15 minut; stosować najlepszą karmę, przeznaczoną specjalnie dla suk w ciąży i karmiących. Okres ciąży i karmienia szczeniąt nie jest dobry na oszczędzanie na psiej karmie.

Dodatki witaminowe nie są konieczne, mogą nawet być szkodliwe, gdyż mogą spowodować nieprawidłowy rozwój szczeniąt lub duży spadek poziomu wapnia we krwi, gdy już suka będzie karmiła.
Dla szczennej suki ruch jest bardzo ważny, gdyż wzmacnia mięśnie, a to pomaga podczas porodu. Postępuj więc tak jak zwykle — zabieraj ją na regularne spacery, kontynuuj inne zajęcia, dopóki nie zrobi się zbyt ociężała i niezgrabna, aby brać w nich udział.
Jeśli suka skacze przez przeszkody podczas spacerów, nie zabraniaj jej tego, dopóki dobrze się czuje. Nie powinna leniuchować. Nawet pod koniec ciąży pozwól jej zrobić jedną lub dwie rundy dookoła podwórka raz czy dwa razy dziennie.
Pielęgnacja szczennej suki wygląda tak jak zwykle, kąpać ją można wtedy, gdy jest to niezbędne. Należy uważać na przeciągi, zanim suka nie jest dobrze wysuszona. Jeśli kąpiel jest konieczna w ostatnich dwóch, trzech tygodniach ciąży, należy bardzo uważać, aby nie zaszkodzić nienarodzonym jeszcze szczeniętom.

PIERWSZY DOM SZCZENIĄT. 
Prawidłowo przygotowane gniazdo jest wygodne dla suki i jej szczeniąt.

Gniazdo
Przez ostatnie siedem do dziesięciu dni ciąży suka próbuje zrobić sobie gniazdo. Należy wtedy ją zapoznać ze specjalnie przygotowanym dla niej miejscem. Powinno być tak duże, aby było w nim wygodnie jej i szczeniętom. Jedna ścianka powinna być niższa, aby suka mogła łatwo wejść i wyjść. „Gniazdo" powinno być ustawione w ciepłym, spokojnym i ustronnym miejscu. Na początku można wyłożyć je gazetami; prawdopodobnie suka będzie się kręciła i podrze je na strzępy, zanim przyzwyczai się do tego miejsca. Gdy poród naprawdę się rozpocznie, wyściel gniazdo miękkimi ręcznikami i miej zapas czystych pod ręką, aby w trakcie porodu wymieniać mokre na suche.
Zrób wewnątrz gniazda ochronną barierkę, wysoką na około 7,5 cm i tak samo odległą od ścianek, co zabezpieczy szczenięta przed przyciśnięciem ich przez sukę do ścianki.
Na kilka dni przed porodem zauważysz wyraźne powiększenie się sutków u suki. W tym czasie może też pojawić się w nich mleko. Około 24 godzin przed porodem suka zaczyna „porządkować" swoje gniazdo. W tym czasie trzeba ostrożnie wystrzyc jej sierść dookoła sutków, aby szczeniaki bez problemów je znalazły. Jeśli to konieczne, trzeba też wyciąć sierść wokół sromu.
Dwa lub trzy dni przed spodziewanym porodem suka może stracić apetyt; pojawia się niewielki wyciek gęstego, przezroczystego śluzu z pochwy. W czasie ostatniego tygodnia ciąży powinno się mierzyć jej temperaturę dwa razy dziennie. Poród jest bardzo bliski, gdy temperatura spadnie poniżej 38°C. Gdy to nastąpi, szczenięta mogą pojawić się w ciągu 24 godzin.



Brak komentarzy: