niedziela, 2 grudnia 2012

Artretyzm - Zapalenie Stawów u Psa


Badania weterynaryjne sugerują, że u około 20% dorosłych psów rozwinie się osteoartretyzm, znany również jako choroba zwyrodnieniowa stawów.

Najbardziej powszechną formą artretyzmu jest osteoartretyzm - bolesność wynikająca z wycierania się chrząstek w stawach - zapalenie bezbronnych powierzchni stawów.
 Jest to zwykle część normalnego procesu starzenia się. Sporadycznie również reumatoidalne zapalenie
stawów przydarza się psom. Chociaż nie może
być wyleczone, możliwe jest zredukowanie bólu. 
Nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy zacznie się zapalenie stawów i czy u twojego psa rozwinie się ta choroba, ale pewne okoliczności czynią ją bardziej prawdopodobną. Jeśli twój pies ma w swojej historii dysplazję stawu biodrowego, dysplazję łokcia czy też osteochondrozę (stan, w którym kości i chrząstki w stawach łamią się), większe jest ryzyko osteoartretyzmu.
Oprócz tych przypadków, zmiany artretyczne ujawniają się, gdy pies osiągnie około 75% szacowanej długości życia - to jest około 7 lat dla dużych psów i 11—12 lat dla psów małych.
Odwiedź weterynarza, gdy zauważysz, że stawy twojego psa wydają się być sztywne i bolące, a pies zaczyna kuleć. Może też mieć trudności przy wstawaniu, po tym jak odpoczywał lub spał przez chwilę. Albo możesz usłyszeć go, jak skamle, gdy próbuje się ruszyć.                                .

Sprawianie ulgi  

Nie ma lekarstwa na artretyzm, ale można wiele zrobić w domu, by ulżyć bólowi i poprawić ruchliwość stawów.

Zadbaj, by psu nie było zimno przez posłanie mu dodatkowego koca w zimne, mokre dni. Utrzymuj niską wagę ciała psa. Nadmierne obciążenie powoduje ucisk na stawy, które i tak są przeciążone. Zmniejszenie obciążenia na stawy może czasami opóźnić początek artretyzmu o wiele lat.
Utrzymuj psa w ruchu. Psy z artretyzmem często wiodą siedzący tryb życia po prostu dlatego, że ich właściciele denerwują się, by nie powodować więcej bólu. Ale ruch jest bardzo ważny, ponieważ zmusza do pracy stawy, co poprawia ich ruchliwość. Ponadto sprawia, że mięśnie są silniejsze, a to pomaga w utrzymaniu stawów w lepszej kondycji. Kluczem tego są regularne i łagodne ćwiczenia.
Zrób psu masaż. Wiesz jak działa dobry masaż. Twojemu psu energiczny masaż bolących miejsc sprawi taką samą przyjemność jak tobie, zwłaszcza po spacerze.


ZMNIEJSZANIE SZTYWNOŚCI STAWÓW. Użyj swoich kciuków i koniuszków palców, aby łagodnie rozmasować delikatnymi okrągłymi ruchami bolące miejsca.

Zmniejszanie bólu
Do wyboru jest kilka leków przeciwbólowych, jednak wszystkie wymagają szczegółowej konsultacji z lekarzem weterynarii.  Zawsze skonsultuj się z weterynarzem, zanim podasz swojemu psu jakikolwiek lek przeciwbólowy.








Brak komentarzy: