niedziela, 30 listopada 2014

Wyjazd z domu z psem.


Wyjazd z psem na wakacje może być dużym przeżyciem; jednak trudności mogą być większe niż korzyści dla psa, i dla właściciela.

Przed podjęciem decyzji o zabraniu psa na wakacje należy rozważyć stan jego zdrowia, sposób transportu i kierunek wyjazdu. Psy, które cierpią na chorobę lokomocyjną i są nerwowe podczas podróży, psy chore i agresywne oraz suki podczas cieczki należy zostawić w domu lub w hotelu dla psów. 



W wielu krajach psa można przewieźć pociągiem lub autobusem tylko wte­dy, gdy są przewodnikami osób niepełnospraw­nych. Większość linii lotniczych przyjmuje psy, ale te o 
wielkości powyżej 25 cm muszą podróżować w przedziale bagażowym.

Należy sprawdzić, czy hotel lub camping, gdzie zamieszkamy, akceptuje psy. Chociaż psy na ogół lubią pobyt na campingu, to większość nie jest zachwycona, gdy jest zamykana na cały dzień w obcym pokoju hotelowym, podczas gdy właści­ciel wychodzi zwiedzać zabytki.

Mocno zastanów się, zanim zabierzesz psa _ za granicę. Są kraje, gdzie wymagana jest kwarantanna psa, czasami trwająca nawet 6 miesięcy.

Większość psów nie potrze­buje środków uspokajających na czas podróży.
 Zdarza się, że psy, którym je podano, podczas podró­ży w przedziale bagażowym samo­lotu mają kłopoty z oddycha­niem. Jeżeli uważasz, że należy po­dać środek uspokajający, skonsul­tuj to z weterynarzem i przed po­dróżą sprawdź, jak działa na psa.

Wyjazd bez psa

Jeśli podejmiemy decyzję o pozostawieniu psa i możemy zapewnić mu kogoś, kto będzie go karmił, wychodził z nim na spacer i dotrzymy­wał mu towarzystwa, wtedy możemy zostawić go w jego własnym domu. Innym wyjściem jest znalezienie osoby, u której pies mógłby za­mieszkać na czas naszego wyjazdu.
Można też znaleźć psu odpowiedni hotel dla psów; należy zebrać opinie o nim od znajo­mych czy weterynarza. Przed oddaniem psa do­brze jest sprawdzić warunki. Należy się upew­nić, czy psy są cały czas pod nadzorem i czy w razie potrzeby będzie dostępny weterynarz. Aby ułatwić psu pobyt w nieznanym miejscu dobrze jest dać mu jego ulubiony koc.

NIEZBĘDNE W PODRÓŻY

Aby przestrzegać lokalnych przepisów i sprawić, żeby psu było jak najwygodniej, za­bierz ze sobą i sprawdź nastę­pujące rzeczy:
   Aktualną książeczkę zdrowia i szczepień
   Przed wyjazdem sprawdź stan zdrowia psa i zapytaj weterynarza, na jakie choroby może być narażony, a przed którymi nie jest zabezpieczo­ny
•   Lekarstwa psa (spisz ich nazwy i dawki, aby móc dokupić, jeśli się skoń­czą)
Smycz i obrożę psa z identyfi­katorem (ze stałym i tymcza­sowym adresem)
Miski na wodę i karmę
Zapas karmy wystarczający na całą podróż
Zapas wody
  • Otwieracz do puszek z psią karmą
  • Przybory do pielęgnacji, w tym gęsty grzebień
  • Środek przeciw pchłom i kleszczom oraz przyrząd do usuwania kleszczy
  • Zabawki i posłanie lub ulubio­ny koc   
  • Zdjęcia psa (mogą się przy­dać, gdy pies zaginie)
  • Plastikowe torebki do sprząta­nia po psie
  • Klatkę transportówkę dla psa, o ile jest do niej przyzwyczajony
































1 komentarz:

Wojciech Roszkowski pisze...

Trzeba pamiętać o tym, że gdy będziemy podróżowali komunikacją publiczną to wtedy musimy zadbać o naszego psiaka jeszcze bardziej. Ja w takim wypadku nawet stosuję specjalne perfumy dla psów https://sklep.germapol.pl/pl/kosmetyki-rozne_perfumy gdyż nie każdy musi tolerować zapachy naszego psiaka.