niedziela, 2 grudnia 2012

Łupież u Psa


Psy mają łupież równie często jak ludzie i z podobnych przyczyn. Większość łupieżu to po prostu martwe komórki skóry, które odpadają.

Łupież nasila się zimą, gdy powietrze jest suchsze, ale w niektórych przypadkach jest spowodowany roztoczami skóry i łagodnymi infekcjami. Jeśli zauważysz tworzenie się strupów lub swędzenie u swego psa, odwiedź weterynarza.

KONTROLA ŁUPIEŻU
Wszystkie psy mogą dostać łupieżu, ale jest on najbardziej widoczny u psów z krótką sierścią, takich jak dobermany, pinczery czy vizsla. Być może nie powstrzymasz zupełnie łupieżu, ale są sposoby, żeby kontrolować ten problem i uczynić go mniej rzucającym się w oczy.
Jednym z rozwiązań jest częstsze kąpanie psa, powiedzmy dwa razy na tydzień. Pozwala to zmywać łupież, zanim będzie miał szansę się nagromadzić. Ważne jest, by używać specjalnego szamponu dla psów z dobrymi składnikami oczyszczającymi takimi jak siarka, kwas salicylowy i dwusiarczek selenu. Jeśli problem u twojego psa jest spowodowany przez grzyby i twój weterynarz będzie w stanie ci to potwierdzić, możesz potrzebować szamponu, który zawiera składniki przeciwgrzybicze. Namydl dobrze psa i wetrzyj szampon w sierść. Możesz pozostawić go na sierści na
kilka minut tak, by zadziałały aktywne składniki. Następnie spłucz dokładnie chłodną wodą, aby złagodzić swędzenie.
Możesz potrzebować miesiąca lub dwóch, by zapanować nad łupieżem. Kiedy to osiągniesz, możesz zacząć działać rzadziej. Kąpanie psa co dwa lub co cztery tygodnie utrzyma wtedy jego
maść w dobrym wyglądzie i zdrowiu. Częste na-
mydlanie i kąpiele mogą wysuszyć skórę psa.
Można temu zaradzić regularną pielęgnacją; stymuluje ona wytwarzanie łoju skórnego, naturalnego smaru wytwarzanego przez ciało i rozprowadzenie go po sierści psa. Sierść jest wtedy dobrze natłuszczona i zdrowa.

DOBRA PIELĘGNACJA.
Dokładne, codzienne szczotkowanie sukcesywnie natłuszcza sierść u tego mieszańca.
Sklepy z artykułami dla zwierząt sprzedają różne preparaty w sprayu, służące do ochrony skóry w okresie między kąpielami. Stosuj się do wskazówek producenta, jak ich używać.

Ograniczanie łupieżu poprzez dietę
Łupież sporadycznie może być spowodowany niedoborem kwasów tłuszczowych. Jeśli karmisz psa zrównoważoną karmą dostępną w handlu, jest to mało prawdopodobne. Karma lepszej jakości może być wystarczającym rozwiązaniem dla wstrzymania łupieżu.
Twój weterynarz może zalecić uzupełnianie diety psa kwasami tłuszczowymi. Istotnym składnikiem w oleju roślinnym jest kwas linolowy występujący w oleju z nasion słonecznika i safloru (szafranu łąkowego), a także w mniejszych ilościach, w oleju ze zbóż. Jeśli już dodajesz oleju roślinnego do pokarmu swojego psa, poproś weterynarza o witaminę E, aby utrzymać równowagę pomiędzy kwasami tłuszczowymi a witaminą E. Olej z wiesiołka dwuletniego daje również dobre rezultaty.

Prześlij komentarz