niedziela, 2 grudnia 2012

Biegunka u Psa


Biegunka zwykle przechodzi sama po jednym-dwóch dniach, ale istnieje ryzyko, że jest symptomem czegoś poważniejszego.

Nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że twój pies ma sporadycznie atak biegunki. W końcu, niezależnie od tego, jak jesteś czujny, twój pies i tak zdoła wykonać okazjonalny wypad na śmietnik lub złapać jelitowego wirusa od jednego z psich przyjaciół w parku.
Najbardziej powszechną przyczyną biegunki jest dieta. Przejadanie się lub zjedzenie pokarmu, do którego jelita nie są przyzwyczajone, może spowodować biegunkę. Inne przyczyny to pasożyty jelit, choroba wirusowa (parwowiroza), alergie pokarmowe, zaburzenia trawienia, choroby nerek i wątroby oraz rak.
W większości przypadków wszystko, co musisz zrobić, to odstawić jedzenie za wyjątkiem wody na jakiś czas, a to, co spowodowało problem, zostanie wydalone z organizmu psa. Sporadycznie biegunka może być objawem czegoś bardziej poważnego, a twój weterynarz powie ci, byś przyprowadził do niego psa. 
Sprawdź swojego psa dokładnie, by stwierdzić, czy ma gorączkę, wymioty, ból brzucha lub czy jest przygnębiony. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów lub jeśli biegunka zawiera śluz lub krew, wezwij weterynarza. Bądź przygotowany na opisanie problemu, zanim zadzwonisz po poradę.

ROZSTRÓJ ŻOŁĄDKA.
Psy, takie jak np: husky, uwielbiają rutynę i mogą być zestresowane jakąś zmianą. Poświęcenie psu dodatkowej uwagi może pomóc w utrzymaniu „spokojnego żołądka".

OZNAKA ODWODNIENIA.
Jeśli dziąsła twojego psa -zwykle wilgotne - zrobiły się suche i lepkie, utracił on cenne płyny i musisz zachęcać go do picia oraz zabrać go do weterynarza.

Postępowanie z biegunką
Biegunka jest jednym ze sposobów, jaki twój pies znalazł na oczyszczenie swego organizmu. Czasem mu to pomaga. Nie oznacza to, że dobrze jest, gdy biegunka trwa długo. Oto kilka sposobów postępowania, jakie może zasugerować twój weterynarz, aby zmniejszyć biegunkę.

• Weterynarze zalecają, żeby psy z biegunką nie zjadły jednego czy dwóch posiłków, tak aby ich rozstrojony żołądek miał czas odpocząć. Gdy nic nie zostanie wprowadzone do organizmu, nic nie będzie z niego wychodziło.

• Po opuszczeniu kilku posiłków zacznij znów podawać psu jedzenie, ale pamiętaj, że jego przewód pokarmowy będzie potrzebował czegoś łatwego do strawienia. Łagodny pokarm, taki jak ryż lub mąka z odrobiną ugotowanej piersi kurczaka bez skóry, zrobi psu dobrze.

• Organizm twojego psa może utracić wskutek biegunki bardzo szybko niezbędne płyny, ważne jest więc, byś dopilnował, żeby pies nie odwodnił się. Niech psia miska z wodą będzie zawsze pełna i sprawdzaj, czy pies pije regularnie.


• Jeśli pies nie interesuje się swoją miską z wodą, daj mu kostki lodu do lizania lub gryzienia, aby utrzymać wysoki poziom płynu w organizmie.

• Spróbuj zastosować jakiś lek sprzedawany bez recepty. Przy zwykłych biegunkach można raz lub dwa razy podać ćwierć do połowy podawanej dziecku dawki takiego domowego środka: węgiel aktywny czy loperamid. Ale czasami najlepiej pozostawić sprawę samej naturze, więc użyj tego środka tylko za radą lekarza.

NIE STWARZAJ PSU POKUS. 
Podobnie jak większość psów, np: mieszaniec nie może oprzeć się grzebaniu w koszu na śmieci, więc trzymaj śmiecie zawsze poza zasięgiem psa.

Gdy biegunka nie przechodzi
Biegunka trwająca ponad dwa dni - czerwona od krwi, spieniona lub bolesna, to poważny problem. Stany chorobowe, których wynikiem jest chroniczna biegunka, takie jak alergia pokarmowa, zapalenie okrężnicy, czy problemy z trzustką wymagają leczenia.

Gdy biegunka zatrzyma się
Karm psa łagodnym pokarmem przez jeden do czterech dni. Gdy biegunka skończy się, wprowadzaj regularną karmę przez następne trzy do czterech dni.

NAJLEPIEJ

ZAPOBIEGAĆ
Nie można zupełnie zapobiec biegunce, ale są sposoby na  utrzymanie przewodu pokarmowego twoje go psa w dobrym zdrowiu. Oto kilka wskazówek, które może zechcesz wypróbować.  • Utrzymuj stałą dietę. Ludzi nudzi jedzenie tego samego pokarmu przez cały czas, więc przypuszczają, że ich psy również to nuży. Większość psów jest jednak bardzo zadowolona z jedzenia tego samego codziennie - jest to dobre dla przewodu pokarmowego psa. Nagłe przejście na nową dietę jest powszechną przyczyną biegunki. Jeśli zdecydujesz się zmienić dietę psa rób to powoli. Przez około tydzień stopniowo zastępuj dotychczasowe pokarmy nowymi. 
  •  Uważaj, co gotujesz. Niektórzy ludzie porzucają kupowanie gotowego psiego jedzenia dostępnego w handlu i zastępują go posiłkami gotowanymi w domu. Psy uwielbiają ludzkie jedzenie ale to jedzenie nie zawsze odpowiada ich organizmowi. Mleko, sery i inne nabiałowe produkty są częstą przyczyną biegunki u psów. 
  • Zaniechaj jajek. Wielu ludzi od czasu do czasu wbija surowe jajko do psiego jedzenia, ponieważ mówi się, że jajka wpływają na poprawę sierści psa. Niestety zwiększają też ryzyko wystąpienia salmonelozy, powodującej napady biegunki. 
  • Nie dawaj psu resztek twojego jedzenia lub tego co „przeleżało w lodówce". Pokarm taki oznacza nagłą zmianę w diecie i często powoduje biegunkę. 
  • Trzymaj puszki w lodówce. Jeśli karmisz swojego psa pokarmem z puszki, nie zostawiaj otwartej puszki na blacie kuchennym. Jeśli pies zje mniej niż jedną puszkę na jeden posiłek, zakryj pozostałość plastikową folią wyciskając powietrze jak najlepiej. Następnie przechowuj pokarm w lodówce.


  • Unikaj śmieci. Prawie każdy pies sporadycznie zrobi wypad na śmietnik i zwykle odchorowuje to nazajutrz. Nie możesz zmienić apetytu swojego psa, ale możesz odsunąć pokusę z jego zasięgu. Trzymaj pojemniki na śmiecie, włącznie z tym kuchennym, który pies może łatwo otworzyć, ściśle zamknięte, w szafce kuchennej lub , za barierkami. 

  • Pilnuj wody. Czyść psią miseczkę na wodę co dzień, jako że bakterie z pyska psa mogą gromadzić się w niej i wywoływać biegunkę. Obserwuj, gdzie twój pies pije wodę poza swoją miską. Psy mogą dostać infekcji wirusowej lub bakteryjnej z brudnej wody na dworze, takich jak gliniaste kałuże i stojąca woda wypełniająca stare pojemniki leżące gdzieś na podwórku.
Prześlij komentarz