niedziela, 2 grudnia 2012

Wzdęcia i Gazy Psa


Gazy to normalny produkt trawienia, ale niektóre psy wytwarzają ich więcej niż inne. Problem ustępuje po zastosowaniu domowych środków.

ODDZIELNE MISKI.
Jeśli w rodzinie jest więcej niż jeden zwierzak, karm każdego psa oddzielnie. Psy często łapczywie połykają jedzenie, by zapewnić sobie większą porcję.


Psucie powietrza zwykle występuje, gdy pokarm nie ulega pełnemu rozkładowi, co powoduje tworzenie się w jelitach gazów. Duża część z nich zostaje zaabsorbowana do krwi, ale nie wszystkie. Oto co zalecają eksperci.

•  Ustaw na nowo dietę swojego psa. 
Niektóre pokarmy — zwłaszcza te zawierające nasiona soi — notorycznie powodują wytwarzanie się gazów. Zmiana pokarmu na taki, który zawiera mało soi lub wcale jej nie zawiera, może wystarczyć, by poprawić sytuację. Może być potrzebne wypróbowanie kilku różnych pokarmów w przeciągu kilku miesięcy, by znaleźć ten jeden, który twój pies będzie dobrze znosić. By uniknąć nieprzyjemnych efektów ubocznych takich jak biegunka, wprowadzaj zmiany pokarmu stopniowo, zastępując jeden pokarm drugim, sukcesywnie zwiększając ilość drugiego pokarmu kosztem pierwszego w okresie przekraczającym siedem dni.

• Niektóre pokarmy, takie jak brokuły, kalafior, mleko i ser spowodują oddawanie wiatrów u każdego prawie psa. Wyklucz je z diety psa na kilka dni i zobaczysz, czy sytuacja się poprawi.

• Zmień białko. Jeśli w aktualnym pokarmie białko pochodzi na przykład z wołowiny, spróbuj pokarmu na bazie baraniny.

•  Podawaj więcej błonnika. Dodanie błonnika do pokarmu psa spowoduje szybsze przechodzenie przez jelita, co daje mniejszą ilość czasu na tworzenie się gazów. Gotowych karm o dużej zawartości błonnika u nas w handlu nie ma, ale zawsze można dodać do karmy otręby pszenne, co da ten sam efekt.


  •   Doprowadź do równowagi jelita psa. Jelita normalnie zawierają dużą ilość korzystnych bakterii do wspomagania trawienia. Jeśli psy nie mają dosyć tych bakterii, może nastąpić wzmożone wytwarzanie gazów. Podawaj psu bakterie kwasochłonne - składnik żywej kultury jogurtu - by doprowadzić poziom pożytecznych bakterii do poziomu odpowiedniego dla zdrowia. Psy nie lubią kwaśnego smaku płynu z tymi bakteriami, ale chętnie spożyją je w formie tabletek do gryzienia. Możesz podać psu dawkę przeznaczoną dla człowieka. Zwykle potrzeba kilku dni, aby bakterie kwasochłonne stały się skuteczne.   • Spowolnij czynności psa. Gdy psy pochłaniają łapczywie swoje jedzenie, połykają też dużo powietrza, a to powoduje gromadzenie się gazów w jelitach. Weterynarze czasem zalecają umieszczenie dużego przedmiotu, tzn. takiego, który jest zbyt duży, by go połknąć, w środku psiej miski z jedzeniem. Pies musi wtedy wybierać jedzenie wokół przedmiotu, a to spowalnia jedzenie.  • Bierz psa na dwór. Ruch stymuluje jelita i pomaga psu w oddawaniu kału, ułatwia to usuwanie nadmiaru gazów z organizmu.

Prześlij komentarz