niedziela, 2 grudnia 2012

Wydzielina z Nosa u Psa


Psom kapie z nosa prawie tak często jak ludziom i czasem przyczyny są takie same - alergie, przeziębienia i problemy z zatokami.

Nie zobaczysz psów wycierających nos, ale i im może kapać z nosa w wyniku przeziębienia i alergii. Psy używają swoich nosów prawie jak odkurzaczy do obwąchiwania pasjonujących rzeczy wokół siebie, czasami wciągają przy tym substancje drażniące, takie jak nasiona traw lub pyłki kwiatowe, które powodują, że potem cieknie im z nosa.
U wielu psów czasami pojawia się wydzielina z nosa, jest to problemem ras z krótkim, spłaszczonym nosem, takich jak boksery, pekińczyki, mopsy oraz psów o długich nosach z wąskimi drogami oddechowymi, takich jak collie. Te rasy miewają trudności z oddychaniem.
W większości przypadków pojawianie się wydzieliny z nosa nie jest czymś poważnym, ale może utrudnić psu oddychanie. Stały przepływ wilgoci powoduje również wysuszenie i podrażnienie nosa, a błony śluzowe mogą stać się bardzo bolące.


Powszechne problemy
Łagodne infekcje wirusowe są częste u psów i to one powodują przezroczystą wydzielinę z nosa. Większość infekcji wirusowych przechodzi sama w ciągu kilku dni. W tym czasie twój pies może zarażać inne psy, więc trzymaj go z dala od nich, aż problem zostanie opanowany.
Wirusowe infekcje układu oddechowego zwykle nie są poważne, te natomiast spowodowane bakteriami lub grzybami mogą być prawdziwym problemem, ponieważ nasilają się, jeżeli pies nie będzie leczony lekami. Jeśli wydzielina jest krwawa, gęsta, mleczna lub zielonkawa, pora zabrać psa do weterynarza.
U psów rozwijają się również alergie na różne substancje. Bardziej prawdopodobne jest, że psy z alergiami odczuwają swędzenie, niż że pociągają nosem, ale sporadycznie im też może kapać z nosa. Każdy rodzaj alergii może spowodować wydzielinę z nosa, ale zwykle jest to alergia inhalacyjna - spowodowana wdychaniem unoszących się w powietrzu pyłków kwiatowych, pleśni czy kurzu. Tak jak w przypadku wydzieliny z powodu infekcji wirusowych wydzielina spowodowana przez alergię jest zazwyczaj przezroczysta i wodnista.
Naczynia krwionośne, które biegną wzdłuż przewodów nosowych, są małe i delikatne, a energiczne kichnięcia mogą spowodować ich

pęknięcie. Wydzielina nosowa, która jest zabarwiona krwią, zwykle nie jest poważnym problemem i przechodzi po jednym-dwóch dniach. Jeśli nie przechodzi, skontaktuj się z weterynarzem, żeby sprawdzić, czy nie jest to poważniejsze uszkodzenie nosa lub cos jeszcze groźniejszego, jak nowotwór, który powoduje krwawienie.UKOJENIE DLA NOSA. Właściciel powinien przecierać nos psa chusteczką nasączoną wyciągiem z aloesu.


PORA NA WETERYNARZA
Przezroczyste i wodniste wydzieliny z nosa nie stanowią zazwyczaj problemu. Jeśli jednak wydzielina jest gęsta lub. robi się żółtawa czy zielonkawa, to zazwyczaj znak";, że twój pies ma infekcję i będzie potrzebował pełnych badań.
Zapach wydzieliny także dostarcza cennych wskazówek. Jeśli jest silny, trzeba skontaktować się z weterynarzem, który będzie musiał wyczyścić przewody nosowe i być może podać leki dla zatrzymania infekcji.
Dzięki szczepieniom nosówka nie jest obecnie zbyt rozpowszechniona, ale psy, które dostaną tej groźnej infekcji wirusowej, będą bardzo chore i w niektórych przypadkach-mogą nawet nie wyzdrowieć. Wczesnym znakiem ostrzegawczym nosówki jest gęsta, szarawo-żółta wydzielina z nosa i w kącikach oczu. . Natychmiast wezwij weterynarza,  jeśli zauważysz ten typ wydzieliny.


Aby twój pies nie cierpiał
Aby kapanie z nosa skończyło się i aby nos nie bolał psa, weterynarze zalecają następujące rzeczy. Psy z alergiami i przeziębieniami mogą wydzielać dziennie olbrzymie ilości śluzu. Jeśli nie usuniesz go natychmiast, wyschnie on na nozdrzach, możliwe, że zatka je i sprawi, że nos zrobi się krwawiący i bolący. Warto znaleźć co jakiś czas parę minut, by wytrzeć nos ciepłą, wilgotną ściereczką, następnie nałożyć preparat nawilżający.
Ponieważ psy z wydzieliną nosową zwykle mają podrażnione błony śluzowe, możesz im szybko przynieść ulgę przez zabranie do łazienki, gdy się kąpiesz lub bierzesz prysznic. Para natychmiast ukoi wnętrze nosa, co pomoże zmniejszyć wysięk później.
Jeśli pies ma wydzielinę z nosa, ma zakłóconą zdolność do oddychania, niewskazany więc jest intensywny wysiłek. Najlepiej jest też wtedy unikać innych psów, by infekcja nie rozprzestrzeniła się pośród psich przyjaciół, których zwykle zwierzak spotka na spacerze.

BADANIE LUSTERKIEM. 
Jeśli podejrzewasz, że w nosie psa znajduje się ciało obce, przytrzymaj małe lusterko blisko jego nozdrzy. Jeśli zamglenie jest nierównomierne, prawdopodobnie w nosie coś jest i musisz to dobrze skontrolować.

Podaj lek przeciwhistaminowy
Takie leki mogą bardzo skutecznie ulżyć w alergii, która jest przyczyną kapania z nosa. Weterynarze zwykle zalecają podawanie psu od jednego do trzech miligramów na każde 500 g wagi ciała. Poszczególne psy różnie reagują na leki, dobrym pomysłem jest więc uzgodnienie z weterynarzem precyzyjnej dawki i leku.

Zrób badanie lusterkiem
Dość często zdarza się, że w nozdrzach psa mogą utkwić małe przedmioty, a to wywołuje olbrzymią ilość wydzieliny nosowej i istne szaleństwo pocierania głowy łapami i skrobania nosa. Najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, czy w nosie coś utkwiło, jest przytrzymanie małego lusterka pod nosem. Jeśli nie uzyskasz jednakowego zamglenia z obydwu nozdrzy, prawdopodobnie utkwiło w nich jakieś ciało obce, np. ziarno traw.
Weź latarkę i spróbuj zobaczyć, co siedzi w środku. Jeśli zobaczysz jakiś przedmiot, może będziesz mógł wyjąć go palcami lub tępo zakończoną pincetą. W żadnym wypadku nie wepchnij głębiej przedmiotu. Jeśli pies skręca się z bólu lub przedmiot trudno wyjąć, poproś weterynarza o pomoc. Posiada on specjalistyczne narzędzia, którymi może łatwo wyjąć przedmiot przy minimum bólu.Prześlij komentarz